Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Зміни

Структура формату

92 байти додано, 00:49, 21 червня 2018
3.10. Застосування різних/ альтернативних графік
==3.10. Застосування різних/ альтернативних графік==
Наявність різних графік у полях запису [[001 ]] [[099 ]] і [[200 ]] [[899 ]] зумовлюється визначниками змісту описуваних даних. Усі поля УКРМАРКу розглядатимуться як повторювані для подання даних засобами альтернативних графік незалежно від зазначення їх повторюваності в головному текстовому блоці запису. Поля, які є неповторюваними, мають використовуватися не більше одного разу для альтернативного графічного подання даних, що входять до запису.
Методи, призначені для забезпечення механізму латинізації, кирилізації, транслітерації або подання інформації засобами альтернативних графік та орфографій, розробляються агентствами з каталогізації згідно з діючими стандартами, правилами, методичними розробками тощо.
До кожного повторюваного з метою подання альтернативних/ інших графік поля обов’язково включається підполе $6 (Зв’язок між полями), а також, при потребі, підполе $7 (Абетка/ графіка поля). У цих випадках необхідно дотримуватися наступних інструкцій:
'''$6 Зв’язок між полями'''  : ОБО’ВЯЗКОВЕ за умов використання інших/ альтернативних графік  : НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯ  : СПІВВІДНЕСЕНІ П/ПП: $7, $3  : ПРИМІТКИ
Підполе містить інформацію, яка дозволяє для обробки пов’язати в записі це поле з іншими. Крім того поле також містить код причини зв’язування. При використанні поля наявність двох перших елементів підполя (позиції символів 0 2) обов’язкова, третього (позиції символів 3 5) — факультативна. Таким чином довжина підполя становитиме 3 або 6 символів.
Поле $6
'''$6:0 Код зв’язку'''. Пояснення причини встановлення зв’язку між полями. Може приймати наступні значення: a альтернативне графічне зображення/ графіка
:'''a''' альтернативне графічне зображення/ графіка:'''z ''' інші причини зв’язку
'''$6:1-2 Номер зв’язку'''. Двозначний цифровий номер, що наводиться в підполі кожного з співвіднесених одне з одним полів. Його функція полягає в забезпеченні приведення у відповідність полів, які співвідносяться. Вона ніяким чином не призначена для встановлення послідовності та місцезнаходження номера. Номер зв’язку може надаватися довільно (доки номери, які присвоюються кожному з співвіднесених у пару чи групу полів, є ідентичними та відрізняються від номерів, які присвоюються іншим парам або групам усередині запису).
'''$6:3-5 Позначка співвіднесеного поля'''. УКРМАРКівська позначка співвіднесеного поля, яка складається з трьох символів. ФАКУЛЬТАТИВНА: коли позначки співвіднесених полів ідентичні, вони зазвичай випускаються.
'''$7 Абетка/ графіка поля''' : ФАКУЛЬТАТИВНЕ : НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯ : СПІВВІДНЕСЕНІ П/ПП: 100$a/34 35 : ПРИМІТКИ
Підполе містить код абетки та/ або графіки основного змісту поля. Кодові значення ті ж самі, що й у полі [[100]], позиції символів 34 35 Графіка назви. Це підполе здебільшого випускається у тих полях, які мають ту саму абетку/ графіку, що зазначена кодом у символьних позиціях [[100]]$a/34-35.
Це підполе повинне розташовуватися безпосередньо перед першим підполем даних (приміром, $a) поля, яке його містить. Зазвичай, воно знаходиться після підполя $6, за винятком відсутності паралельного поля, а отже, й підполя $6.
Згідно з пропозиціями ISO 2022, Секція 1, які стверджують, що «Коди символьного набору… розроблялися для використання при роботі з даними, які опрацьовуються послідовно в прямому порядку», передбачається, що символи вводяться в певній логічній послідовності.
Коли дані (арабською мовою або мовою іврит) записуються/ читаються справа наліво, після коду графіки ставиться позначка ‘'''/r’r'''’. Секція 1 ISO 2022 також стверджує: «Використання цих кодів у рядку даних, які оброблюються в будь-якому іншому прядку чи які включені до даних, відформатованих як для оброблення записів фіксованої довжини, може привести до небажаних наслідків або вимагатиме додаткової обробки з метою забезпечення коректності їх інтерпретації».
<nowiki>* </nowiki> Поле має фігурувати у всіх без винятку записах
== Див. також ==