Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Зміни

139 Поле кодованих даних: електронні ресурси

117 байтів вилучено, 10:54, 26 грудня 2018
$a Кодовані дані
|}
====$a / Позиція символу 0. Платформа.==== Односимвольний код, що визначає програмну платформу (операційну систему), необхідну для функціонування описуваного ресурсу. У тих випадках, коли $a/2 містить код ''''a'''' - операційна система, $a/0 служить для уточнення того, яка саме операційна система описується.
У разі опису мережевого ресурсу в цій позиції, як правило, використовується код '''u'''.
Рекомендується для локальних ресурсів.
 *a = BIOS (як правило, для тих випадків, коли $a/2 містить код "'''a'''") 
*b = MS-DOS
 
*c = Windows
 
*d = Macintosh
 
*e = OS/2
 
*g = Unix
 
*i = Mobile (включаючи Palm, Handheld, Cell Phones, WAP, Personal Digital Assistance, Pocket, New Release)
 
*j = Amiga
 
*k = Atari
 
*l = Play Station
 
*u = невідомо
 
*z = інше
====$a / Позиція символу 1. Характеристика.==== 
Введено для узгодження з типологією ISBD і DC.Type. Легко перевірити, що поєднання даних з поз. 6 маркера запису, поз. $a/2 і $a/3 цього поля дають повністю типологію ISBD і все значення DC.Type.
*a = дані
 
*b = програмне забезпечення
 
*c = сервіс (наприклад, веб-сайт, якщо описується саме веб-сайт, а не ресурс, що міститься на ньому; newsgroups, інтернет-магазини і т.п.)
 
*d = подія (наприклад, телеміст)
 
*z = інше
====$a / Позиції символів 2-3. Тип ресурсу.==== 
Дві позиції по одному символу, що визначають тип описуваного ресурсу. Поз. 3 використовується в тих випадках, коли описуваний ресурс може бути віднесений більше, ніж до одного з перерахованих типів. Наприклад, Intranet може бути віднесений до категорії "Інтернет" за ознакою використання Інтернет-технологій, і до категорії "Робота в мережі", за ознакою використання в локальних мережах. Інший приклад - навчальні або освітні програми, які будуються у вигляді ігор.
*b = Інтернет
 
: Проставляється для ресурсів, призначених для роботи в Інтернет, або використовують Інтернет-технології, включаючи будь-які Інтернет-клієнти, наприклад, Інтернет-браузери і ін. Приклади підкатегорій, зазвичай відносяться до цього типу ресурсу на різних пошукових серверах Інтернет: Web Creation, Retrieval Programs , Intranet, Search Engines, Internet Security, Internet Applications і ін.
*c = робота в мережі (Networking)
 
: Проставляється для ресурсів, призначених для роботи в локальних мережах і будь-яких глобальних мережах, якщо використовуються технології, відмінні від Інтернет-технологій. Приклади підкатегорій: Servers, Groupware, Transaction processing та ін.
*d = музика
 
: Незалежно від наявності в поз. 6 маркера записи коду "j" - звукозаписи музичні, код "d" може використовуватися спільно з кодом "g" - проекційні і відеоматеріали для випадку цифрових музичних відеозаписів. З іншого боку, коди "j" в поз. 6 маркера і "s" в поле [[106|106]] цілком описують цифрові музичні звукозаписи, і застосування коду "d" в поле [[139|139]] не є необхідним.
*e = редагування цифрових звукозаписів
 
: Код використовується для опису програм-редакторів цифрових аудіо-файлів. В цьому випадку в поз. 6 маркера записи проставляється код "l" - комп'ютерні файли.
*f = інші програми роботи з записами
 
: В цьому випадку в поз. 6 маркера записи проставляється код "l" - комп'ютерні файли. Приклади підкатегорій: Voice recognition і ін.
*g = фільми
 
: Код використовується для уточнення значення, що дається кодом "g" в поз. 6 маркера запису. Код присвоюється цифровим художнім, документальним, мультиплікаційним і т.п. фільмам.
*h = редагування цифрових відеозаписів
 
: Код використовується для опису програм-редакторів цифрових відео-файлів. В цьому випадку в поз. 6 маркера записи проставляється код "l" - комп'ютерні файли.
*i = інші програми роботи з відеозаписами
 
: В цьому випадку в поз. 6 маркера записи проставляється код "l" - комп'ютерні файли.
*j = графічні редактори
 
: Код використовується для опису програм-редакторів цифрових графічних файлів. В цьому випадку в поз. 6 маркера запису проставляється код "l" - комп'ютерні файли. Крім самих графічних редакторів включає підкатегорії: Design, Animation (включаючи 3D анімацію), Document Imaging і ін.
*k = програми роботи з текстом
 
: Включає підкатегорії: Настільні видавничі системи, Текстові редактори, Програми-перекладачі, Програми перевірки граматики, Шрифти, включаючи набори шрифтів, редактори шрифтів, програми-конвертори шрифтів, Програми розпізнавання тексту та ін.
*l = комп'ютерні ігри
 
: Крім самих комп'ютерних ігор, включає підкатегорії: Hobbies, Simulators, Biorhythm, Genealogy, Horoscope, Easter Eggs і ін.
*m = програмування
 
: Код використовується для опису програмних ресурсів, що підтримують процеси створення програм на будь-яких мовах програмування, включаючи спеціальні редактори, дебагери, компілятори, інтерпретатори, вихідні тексти та ін.
*n = CAD (Computer Aided Design) Programs
 
: Код використовується для опису конструкторських програм, типу ACAD, PCAD і ін. Приклади підкатегорій: САПР, Software engineering, Robotics і ін.
*o = драйвери пристроїв
 
: Код використовується для опису ресурсів, що містять драйвери будь-яких периферійних і внутрішніх комп'ютерних пристроїв, якщо вони (драйвери) спеціально виділяються в самому ресурсі, а не є, наприклад, частиною описуваної операційної системи.
*p = утиліти
 
: Код використовується для опису ресурсів, що містять спеціальні програми, призначені для оптимізації роботи і діагностики комп'ютерних пристроїв, включаючи комп'ютерні мережі, і системи в цілому, якщо вони (утиліти) спеціально виділяються в самому ресурсі, а не є, наприклад, частиною описуваної операційної системи.
 
: Приклади підкатегорій: System Management, System Enhancement, Optimizers & Diagnostics, Testing Services, File Management, Data Compression, Disk Management і ін.
*q = СУБД (Database programs)
 
: Код використовується для опису систем управління базами даних, але не самих баз даних. Бази даних описуються так само, як і будь-які інші, в тому числі неструктуровані, дані.
*r = робочий стіл (Desktop Customization)
 
: Код використовується для опису програм, призначених для організації робочого столу, таких, як Themes, Screen savers і ін.
*s = бізнес і індустрія (Business)
 
: Код використовується для опису програм, що використовуються в сфері бізнесу та виробництва, таких, як АСУП, Банківські системи, Системи діловодства, Enterprise Resource Planning, Автоматизовані бібліотечні системи та ін. Приклади підкатегорій: Business accounting, Business solutions, Manufacturing, Industry-oriented, Marketing , Workflow, Human Resources, Business management, і ін.
====$x Формат даних чи файлове розширення====
 
Використовується в тих випадках, коли вказівка ​​формату даних або файлового розширення може виявитися корисним для використання описуваного ресурсу.
Наприклад, якщо набір графічних даних представлений в декількох форматах:
:'''$xjpg$xtiff'''
Або, в іншому випадку:
:'''$xmpeg4$xmpg4$xDivX$xavi'''
- де перші два входження підполя дають інформацію про метод стиснення даних, 3-е - про використаний драйвер і 4-е про реальне розширення файлу, представленого на CD.