Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Відмінності між версіями «Декларація про міжнародні принципи каталогізації (2009)»

(Вступ)
(Вступ)
Рядок 34: Рядок 34:
  
 
Принципи поширюються на:
 
Принципи поширюються на:
#1. Область застосування
+
:1. Область застосування
#2. Загальні принципи
+
:2. Загальні принципи
#3. Об'єкти, атрибути та зв'язку
+
:3. Об'єкти, атрибути та зв'язку
#4. Завдання та функції каталогу
+
:4. Завдання та функції каталогу
#5. Бібліографічний опис
+
:5. Бібліографічний опис
#6. Точки доступу
+
:6. Точки доступу
  
 
=Примітки =
 
=Примітки =
 
<references/>
 
<references/>

Версія за 14:35, 28 листопада 2019

2009

Декларація про міжнародні принципи каталогізації

(Statement of International Cataloguing Principles)

Вступ

Декларація про принципи, широко відома як «Паризькі принципи», була схвалена Міжнародною конференцією по принципам каталогізації в 1961 р.[1] Її мета - служити основою для міжнародної стандартизації в каталогізації — безсумнівно досягнута: більшість правил каталогізації, які з тих пір розроблялися в усьому світі, точно або, принаймні, у великій мірі відповідали Паризьким принципам.

Після більше сорока років загальні міжнародні принципи каталогізації стали ще більш необхідні, так як і каталогізатори, і читачі в усьому світі стали широко використовувати електронні каталоги OPAC (Online Public Access Catalogues). Тепер, в початку 21 століття, ІФЛА намагається створити нову декларацію про принципи, застосовні як до електронних бібліотечних каталогів, так і за їх межами. Перший серед цих принципів — зручність каталогу для користувачів.

Ця декларація замінює Паризькі принципи і розширює сферу їх застосування з тільки текстових творів на всі види матеріалів, а з завдання вибору тільки першого елемента і його форми на всі аспекти бібліографічних і авторитетних даних, використовуваних в бібліотечних каталогах. Вона включає в себе не тільки принципи і завдання (тобто функції каталогу), але і керівні правила, які повинні бути включені в правила каталогізації в міжнародному масштабі, а також керівництво по можливостям пошуку та результатів пошуку.

Принципи поширюються на:

1. Область застосування
2. Загальні принципи
3. Об'єкти, атрибути та зв'язку
4. Завдання та функції каталогу
5. Бібліографічний опис
6. Точки доступу

Примітки

  1. International Conference on Cataloguing Principles (Paris : 1961). Report. – London : International Federation of Library Associations, 1963, c. 91–96. Опубликовано также в: Library Resources and Technical Services, v. 6 (1962), с. 162–167 и в: Statement of principles adopted at the International Conference on Cataloguing Principles, Paris, October, 1961. – Annotated edition / with commentary and examples by Eva Verona. – London : IFLA Committee on Cataloguing, 1971.