Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Зміни

$z Загальнодоступна примітка
==Визначення поля==
Поле містить інформацію, необхідну для встановлення місцезнаходження електронного ресурсу. Поле може використовуватися в авторитетному записі для того, щоб надати додаткову інформацію, доступну в електронному вигляді, про обʼєкт опису, на який створений запис. Інформація визначає електронну адресу ресурсу або електронну адресу, за якою ресурс може бути доступний. Поле також містить інформацію про тип доступу до електронного ресурсу, що визначається першим індикатором. Це поле може використовуватися для генерації примітоквідповідно до ISBD (ER), що відносяться до режиму доступу. Найбільш часто для вказівки електронного ресурсу в мережі Інтернет застосовується підполе $u разом з підполем $z (див. Приклад 26).
==Наявність==
Індикатор 1: Тип доступу
::Значення першого індикатора визначає, як повинна використовуватися інша частина даних. Якщо ресурс доступний декількома способами, поле повторюється з даними по кожному методу доступу.
::Значення першого індикатора визначає також, які з підполів слід застосовувати. Наприклад, при значенні 1 індикатора (FTP), повинні застосовуватися підполя $d (шлях до ресурсу), $f (електронне ім'я), $c (відомості про стиснення) і $s (розмір файлу), в той час, як ці підполя не використовуватимуться при значенні 2 (термінальний режим TELNET).
:    '''<nowiki>#</nowiki>''' - Інформація відсутня
:    '''0''' - Електронна пошта (Email)
::Значення 0 визначає, що доступ до електронного ресурсу повинен здійснюватися через електронну пошту. Це включає підписку на електронний журнал або телеконференцію з використанням програмного забезпечення, призначеного для користування електронною поштою.
:    '''1''' - FTP
::Значення 1 вказує на те, що доступ до електронного ресурсу повинен здійснюватися через FTP. Додаткова інформація з підполів дозволяє користувачу отримати інформацію електронним способом.
:    '''2''' - Віддалений доступ (Telnet)
::Величина 2 указує на те, що доступ до електронного ресурсу повинен здійснюватися через Telnet. Додаткова інформація з підполів дозволяє користувачу отримати доступ до електронного ресурсу.
:    '''3''' - Комутований канал (Dial-up)
::Значення 3 вказує на те, що доступ до електронного ресурсу забезпечується через звичайні телефонні лінії (по комутованого каналу). Додаткова інформація з підполів дозволяє користувачу отримати доступ до електронного ресурсу.
:    '''4''' - HTTP
::Протокол передачі гіпертексту, що забезпечує доступ до Web-серверів.
:    '''7''' - Тип, визначений у підполі $y
::Значення 7 указує на те, що доступ до ресурсу повинен здійснюватися не у відповідності з певними величинами, а з використанням визначального коду з підполя $2 (джерело доступу).
Індикатор 2: пробіл (не визначено)
===$a Імʼя хоста ===
Host name (англ.).
 
Підполе містить повне доменне (FQDN) ім'я сервера електронного ресурсу. Воно містить мережеву адресу, яка може повторюватися, якщо для одного сервера є кілька імен. Для адреси мережі BITNET прийнято рішення додавати .bitnet.
Повторюється.
Цифровий код доступу, повʼязаний з хостом. Підполе містить цифрову IP-адресу, якщо елемент є ресурсом Інтернет, або телефонний номер, якщо доступ надається по телефонних каналах. Ці дані можуть часто змінюватися, і найімовірніше генеруються системою, а не зберігаються постійно. Телефонний номер записується в такий спосіб: [код країни]-[код міста]-[телефонний номер]. Приклад: 49-69-15251140 (номер у Франкфурті, Німеччина); 1-202-7076237 (U.S., Вашингтон, D.C.). Якщо треба використовувати додатковий номер, його додають після номера, випереджаючи символом "'''x'''". Приклад: 1-703-3589800x515 (телефонний номер з додатковим 515). Повторюється, якщо вся інша інформація в полі залишається прийнятною.
===$c Про Відомості про стиснення ===
Compression information (англ.).
Підполе $c містить інформацію про стиснення файлу. Якщо потрібна спеціальна програма для того, щоб розпакувати файл, то вона згадується тут. Файл в підполі $f може вказувати тип стиснення; за допомогою розширення імені файлу (частина імені після точки «'''.'''» або після першого пробілу). Повторюється, якщо використовувалося більше однієї програми стиснення, при цьому остання використовувана програма архівації вказується першою.
===$d Шлях ===
Path (англ.).
 
Підполе містить шлях — перелік імен директорій (каталогів) і піддиректорій, які вказують місце зберігання файлу. Саме ім'я файлу вказується в підполі $f. Дані в підполі можуть указувати іноді лише на частину шляху, приводячи користувача тільки до сервера, на якому в таблиці адрес (locator table) зберігається точна адреса файлу.
Повторюється.
Використовується для зберігання паролів загального використання і не повинно застосовуватися для зберігання паролів, що вимагають секретності.
 
FTP сервер може вимагати IP-адресу або спеціальний пароль. Електронні каталоги бібліотек також можуть вимагати надання пароля. Якщо система, що вимагає пароль, пропустить користувача при отриманні довільних даних, то підполе $k в полі 856 можна опустити. Технічні пояснення про паролі зберігаються в підполі $z (примітки для загальних відомостей).
Не повторюється.
Підполе використовується для зберігання імен користувачів загального використання і не повинно застосовуватися для зберігання імен, що вимагають секретності.
 
Підполе містить символи, необхідні для отримання доступу до ресурсу або FTP-сервера. Для багатьох загальнодоступних ftp серверів доступ надається при використанні імені «'''anonymous'''». Цифровий код, який присвоюється користувачу, також може бути вказаний в підполі.
Не повторюється.
===$m Координати для отримання допомоги по доступу ===
Contact for access assistance (англ.).
 
Підполе містить ім'я контактної особи для допомоги в питаннях доступу до ресурсу сервера, описаного в підполі $a.
Повторюється.
Підполе містить дані про операційну систему, під якою працює сервер, який визначається в підполі $a.
 
Від операційної системи на сервері може залежати порядок запису шляхів і імен файлів.
Не повторюється.
Підполе містить вказівку на години, в які можливий доступ до документа на електронну адресу, зазначену в даному полі.
 
Якщо запис відноситься до служби або системи, години доступу вказуються в полі приміток 830.
 
Підполе $v використовується виключно для вказівки часу доступу на електронну адресу, зазначену в полі 856.
Повторюється.
===$w Контрольний номер запису ===
Record control number (англ.).
 
Підполе містить системний контрольний номер пов'язаного запису, що передує кодом, укладеним в дужки і вказує на організацію, яка використовує цей номер. Дані підполя пов'язують поле 856 із записом, що має ті ж дані в полі контрольного номера. (Для міжнародного обміну код організації береться зі списку кодів організацій, підтримуваного ''Бібліотекою Конгресу'').
Повторюється.
===$x Непублікована примітка ===
Nonpublic note (англ.).
 
Підполе містить примітку до електронної адреси, ідентифікованої в даному полі. Це примітка не призначене для загального доступу і може, наприклад, містити робочу інформацію про файл, що зберігається у даній електронній адресі.
Повторюється.
===$z Загальнодоступна примітка ===
Public note (англ.).
 
Підполе містить примітку до електронної адреси, ідентифікованої в даному полі.
 
Примітка записується в формі, призначеної для загального користування.
Повторюється.