Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Auth / 856 Місцезнаходження електронних ресурсів та доступ до них

Зміст

856 Місцезнаходження електронних ресурсів та доступ до них

Тег: 856

Назва поля: Місцезнаходження електронних ресурсів та доступ до них

Інші назви: Electronic Location and Access (англ.), Местонахождение электронных ресурсов и доступ к ним (рос.), Электронный адрес и способ доступа (рос.), Adresse électronique et mode d’accès (франц.), Elektronska lokacija in dostop (словен.), Elektroninė vieta ir kreiptis (литов.)

Визначення поля

Поле містить інформацію, необхідну для встановлення місцезнаходження електронного ресурсу. Поле може використовуватися в авторитетному записі для того, щоб надати додаткову інформацію, доступну в електронному вигляді, про обʼєкт опису, на який створений запис. Інформація визначає електронну адресу ресурсу або електронну адресу, за якою ресурс може бути доступний. Поле також містить інформацію про тип доступу до електронного ресурсу, що визначається першим індикатором. Це поле може використовуватися для генерації приміток відповідно до ISBD (ER), що відносяться до режиму доступу.

Найбільш часто для вказівки електронного ресурсу в мережі Інтернет застосовується підполе $u разом з підполем $z (див. Приклад 26).

Наявність

Факультативне.

Повторюється, коли відрізняються елементи даних про розміщення ($a, $b, $d), тип електронного формату, або коли може бути використано кілька типів доступу. Також повторюється щоразу, коли змінюється електронне ім'я файлу (підполе $f), крім випадку, коли єдиний за змістом документ розділяється на частини для онлайнового зберігання або пошуку.

Індикатори

Індикатор 1: Тип доступу

Значення першого індикатора визначає, як повинна використовуватися інша частина даних. Якщо ресурс доступний декількома способами, поле повторюється з даними по кожному методу доступу.
Значення першого індикатора визначає також, які з підполів слід застосовувати. Наприклад, при значенні 1 індикатора (FTP), повинні застосовуватися підполя $d (шлях до ресурсу), $f (електронне ім'я), $c (відомості про стиснення) і $s (розмір файлу), в той час, як ці підполя не використовуватимуться при значенні 2 (термінальний режим TELNET).
    # - Інформація відсутня
    0 - Електронна пошта (Email)
Значення 0 визначає, що доступ до електронного ресурсу повинен здійснюватися через електронну пошту. Це включає підписку на електронний журнал або телеконференцію з використанням програмного забезпечення, призначеного для користування електронною поштою.
    1 - FTP
Значення 1 вказує на те, що доступ до електронного ресурсу повинен здійснюватися через FTP. Додаткова інформація з підполів дозволяє користувачу отримати інформацію електронним способом.
    2 - Віддалений доступ (Telnet)
Величина 2 указує на те, що доступ до електронного ресурсу повинен здійснюватися через Telnet. Додаткова інформація з підполів дозволяє користувачу отримати доступ до електронного ресурсу.
    3 - Комутований канал (Dial-up)
Значення 3 вказує на те, що доступ до електронного ресурсу забезпечується через звичайні телефонні лінії (по комутованого каналу). Додаткова інформація з підполів дозволяє користувачу отримати доступ до електронного ресурсу.
    4 - HTTP
Протокол передачі гіпертексту, що забезпечує доступ до Web-серверів.
    7 - Тип, визначений у підполі $y
Значення 7 указує на те, що доступ до ресурсу повинен здійснюватися не у відповідності з певними величинами, а з використанням визначального коду з підполя $2 (джерело доступу).

Індикатор 2: пробіл (не визначено)

Підполя

$a Імʼя хоста

Host name (англ.).

Підполе містить повне доменне (FQDN) ім'я сервера електронного ресурсу. Воно містить мережеву адресу, яка може повторюватися, якщо для одного сервера є кілька імен. Для адреси мережі BITNET прийнято рішення додавати .bitnet.

Повторюється.

$b Цифровий код доступу

Access number (англ.).

Цифровий код доступу, повʼязаний з хостом. Підполе містить цифрову IP-адресу, якщо елемент є ресурсом Інтернет, або телефонний номер, якщо доступ надається по телефонних каналах. Ці дані можуть часто змінюватися, і найімовірніше генеруються системою, а не зберігаються постійно. Телефонний номер записується в такий спосіб: [код країни]-[код міста]-[телефонний номер]. Приклад: 49-69-15251140 (номер у Франкфурті, Німеччина); 1-202-7076237 (U.S., Вашингтон, D.C.). Якщо треба використовувати додатковий номер, його додають після номера, випереджаючи символом "x". Приклад: 1-703-3589800x515 (телефонний номер з додатковим 515). Повторюється, якщо вся інша інформація в полі залишається прийнятною.

$c Відомості про стиснення

Compression information (англ.).

Підполе $c містить інформацію про стиснення файлу. Якщо потрібна спеціальна програма для того, щоб розпакувати файл, то вона згадується тут. Файл в підполі $f може вказувати тип стиснення; за допомогою розширення імені файлу (частина імені після точки «.» або після першого пробілу).

Повторюється, якщо використовувалося більше однієї програми стиснення, при цьому остання використовувана програма архівації вказується першою.

$d Шлях

Path (англ.).

Підполе містить шлях — перелік імен директорій (каталогів) і піддиректорій, які вказують місце зберігання файлу. Саме ім'я файлу вказується в підполі $f. Дані в підполі можуть указувати іноді лише на частину шляху, приводячи користувача тільки до сервера, на якому в таблиці адрес (locator table) зберігається точна адреса файлу.

Повторюється.

$e Дата і час останнього доступу

Date and Hour of Consultation and Access (англ.).

Дата і час (в форматі РРРРММДДГГХХ), в яке останній раз був отриманий доступ до електронного документа.

Не повторюється.

$f Електронне ім'я

Electronic name (англ.).

Підполе містить електронне ім'я файлу, що знаходиться в директорії/піддиректорії, зазначеної в підполі $d, на сервері, визначеному в $a.

Підполе $f може повторюватися, якщо логічно єдиний файл розділений на частини і зберігається під різними іменами. У цьому випадку окремі частини повинні складати єдину бібліографічну одиницю. У всіх інших випадках, коли файл можна отримати з використанням різних імен, запис містить кілька входжень поля 856, кожне зі своїм електронним ім'ям у підполі $f. В іменах файлів можуть, при необхідності, застосовуватися шаблони ( "*" або "?") З поясненням в підполі $z про те, як файли називаються.

Зауваження: В деяких системах імена файлів можуть розрізняти рядкове і прописне написання.

Це підполе може також містити ім'я електронної публікації або конференції.

Повторюється.

$g Універсальне ім'я ресурсу

Uniform resource name (англ.).

Підполе містить URN, що забезпечує незалежну універсальну ідентифікацію місцеположення ресурсу.

Повторюється.

$h Виконавець запиту

Processor of request (англ.).

Підполе містить ім'я користувача або виконавця запиту; зазвичай - це дані, що передують знаку "@" в адресі хоста.

Не повторюється.

$i Команда

Instruction (англ.).

Підполе містить інструкції або команди, необхідні віддаленому хосту для виконання запиту.

Повторюється.

$j Швидкість передачі даних

bits per second (англ.).

Підполе містить мінімальну і максимальну швидкість передачі даних (біт в секунду) при з'єднанні з хостом. Синтаксис підполя для запису швидкості передачі даних (BPS) наступний: [мінімальна швидкість BPS]-[максимальна швидкість BPS].

Якщо дається лише мінімальна швидкість: [мінімальна швидкість]-.

Якщо дається тільки максимальна швидкість: -[максимальна швидкість].

Не повторюється.

$k Пароль

Password (англ.).

Використовується для зберігання паролів загального використання і не повинно застосовуватися для зберігання паролів, що вимагають секретності.

FTP сервер може вимагати IP-адресу або спеціальний пароль. Електронні каталоги бібліотек також можуть вимагати надання пароля. Якщо система, що вимагає пароль, пропустить користувача при отриманні довільних даних, то підполе $k в полі 856 можна опустити. Технічні пояснення про паролі зберігаються в підполі $z (примітки для загальних відомостей).

Не повторюється.

$l Ім'я користувача

logon/login (англ.).

Підполе використовується для зберігання імен користувачів загального використання і не повинно застосовуватися для зберігання імен, що вимагають секретності.

Підполе містить символи, необхідні для отримання доступу до ресурсу або FTP-сервера. Для багатьох загальнодоступних ftp серверів доступ надається при використанні імені «anonymous». Цифровий код, який присвоюється користувачу, також може бути вказаний в підполі.

Не повторюється.

$m Координати для отримання допомоги по доступу

Contact for access assistance (англ.).

Підполе містить ім'я контактної особи для допомоги в питаннях доступу до ресурсу сервера, описаного в підполі $a.

Повторюється.

$n Назва місцезнаходження сервера, визначеного в підполі $a

Name of location of host in subfield $a (англ.).

Підполе містить загальноприйняту назву місця розташування сервера, визначеного в підполі $a, включаючи фізичне (географічне) місцерозташування.

Не повторюється.

$o Операційна система

Operating system (англ.).

Підполе містить дані про операційну систему, під якою працює сервер, який визначається в підполі $a.

Від операційної системи на сервері може залежати порядок запису шляхів і імен файлів.

Не повторюється.

$p Порт

Port (англ.).

Підполе містить частину адреси, що визначає процес або службу на сервері.

Не повторюється.

$q Тип електронного формату

Electronic Format Type (англ.).

Підполе містить вказівку на тип електронного формату, який визначає яким чином дані були передані через мережу. Зазвичай текстовий файл передається як символьні дані, обмежені набором символів ASCII (тобто основні латинські букви, цифри 0-9, кілька спеціальних символів і більшість знаків пунктуації). Текстові файли, що містять символи, які не є частиною ASCII, або нетекстові файли (комп'ютерні програми, файли з зображеннями) повинні передаватися в іншому режимі (зазвичай в двійковому). Тип електронного формату може бути взятий зі списків, таких як зареєстровані типи Internet Media (MIME-типи).

Не повторюється.

$r Налаштування

Settings (англ.).

Підполе містить налаштування, що застосовуються при передачі даних. Налаштування включають:

  • Число бітів даних (число бітів в символі)
  • Кількість стоп бітів (число бітів, використовуваних для позначення кінця байта)
  • Парність (використовуваний варіант перевірки на парність)

Застосовується наступний синтаксис:

[Парність] [Число бітів даних]-[Кількість стоп бітів]

Якщо задана тільки парність, то установки для всіх інших елементів і пов'язані з ним дефіси опускаються (наприклад, [Парність]). Якщо один з двох, що залишилися елементів присутній, дефіси для пропущеного елемента стоять на відповідних місцях (тобто [Парність]--[Кількість стоп бітів] або [Парність]-[Число бітів даних]-).

Значення для парності:

O (непарні)
E (парні)
N (немає перевірки)
S (пробіл)
M (позначка).

Не повторюється.

$s Розмір файлу

File size (англ.).

Підполе містить розмір файлу, заданого в підполі $f. Зазвичай розмір виражається в 8-бітних байтах. Повторюється, якщо повторюється ім'я файлу, слідуючи при цьому відразу за підполем $f, до якого воно відноситься. Ця інформація не дається для журналів, оскільки поле 856 відноситься до журналу в цілому, а не до окремих випусків.

Повторюється.

$t Емуляція терміналу

Terminal emulation (англ.).

Підполе містить відомості про підтримувані версії емуляції терміналу. Підполе зазвичай використовується для віддаленого доступу (при цьому перший індикатор містить значення 2 (віддалений доступ (telnet)).

Повторюється.

$u Універсальний ідентифікатор ресурсу

Uniform Resource Locator (англ.).

Підполе містить URL, який представляє собою дані для електронного доступу в стандартному синтаксисі. Ці дані можуть використовуватися для автоматичного доступу до електронного документа через один з протоколів мережі INTERNET. Структура поля 856 дозволяє зібрати URL з інших підполів. Підполе $u може використовуватися замість цих окремих підполів або поряд з ними.

Не повторюється.

$v Години доступу за даним типом

Hours access method available (англ.).

Підполе містить вказівку на години, в які можливий доступ до документа на електронну адресу, зазначену в даному полі.

Якщо запис відноситься до служби або системи, години доступу вказуються в полі приміток 830.

Підполе $v використовується виключно для вказівки часу доступу на електронну адресу, зазначену в полі 856.

Повторюється.

$w Контрольний номер запису

Record control number (англ.).

Підполе містить системний контрольний номер пов'язаного запису, що передує кодом, укладеним в дужки і вказує на організацію, яка використовує цей номер. Дані підполя пов'язують поле 856 із записом, що має ті ж дані в полі контрольного номера. (Для міжнародного обміну код організації береться зі списку кодів організацій, підтримуваного Бібліотекою Конгресу).

Повторюється.

$x Непублікована примітка

Nonpublic note (англ.).

Підполе містить примітку до електронної адреси, ідентифікованої в даному полі. Це примітка не призначене для загального доступу і може, наприклад, містити робочу інформацію про файл, що зберігається у даній електронній адресі.

Повторюється.

$y Тип доступу

Access method (англ.).

Підполе вказує на тип доступу, в тих випадках, коли перший індикатор дорівнює 7 (тип визначений в підполі $y). Це підполе може вказувати на тип доступу, відмінний від основних протоколів TCP/IP, на які вказує перший індикатор. Дані цього підполя відповідають схемі доступу, яка визначається в URL (RFC 1738), продукт Uniform Resource Identifiers Working Group of the IETF. Internet Assigned Numbers Authority (IANA) реєструє схеми URL і визначає синтаксис і правила використання нових схем.

Не повторюється.

$z Загальнодоступна примітка

Public note (англ.).

Підполе містить примітку до електронної адреси, ідентифікованої в даному полі.

Примітка записується в формі, призначеної для загального користування.

Повторюється.

Примітки про зміст поля

Інформація, що міститься в полі, повинна бути достатньою для того, щоб забезпечити передачу файлу, підписку на електронний журнал, підключення до електронного ресурсу. У деяких випадках записуються лише унікальні елементи даних, які дозволяють користувачеві отримати доступ до таблиці адрес на віддалений хост, що містить іншу інформацію, необхідну для отримання доступу до документа.

Приклади

Приклад 1.

200 #1$aRussell$bBertrand$f1872-1970
856 4#$uhttp://plato.stanford.edu/entries/russell/russell.jpeg
Электронный ресурс доступен на http.

Приклад 2.

240 ##$1200#0$aLeonardo$cda Vinci$f1452-1519$1230##$aMona Lisa
856 4#$ahttp://sunsite.unc.edu/wm/paint/auth/vinci/joconde/
856 4#$ahttp://sunsite.unc.edu/wm/paint/auth/vinci/joconde/jpg
Представлено два электронных ресурса: описание и изображение

Приклад 3.

210 02$aLibrary of Congress$bCopyright Office
856 4#$ahttp://lcweb.loc.gov/copyright

Приклад 4.

210 12$aInternational Conference on the Principles and Future Development of AACR2
856 4#$ahttp://www.nlc-bnc.ca/jsc/

Приклад 5.

250 ##$aPresidents' spouses$yUnited States
856 4#$ahttp://www.firstladies.org

Приклад 1:

856 1# $aharvarda.harvard.edu$aharvard.bitnet

Приклад 2:

856 1# $b1-703-3589800x515 (телефонный номер с добавочным 515).

Приклад 3:

856 2# $aanthrax.micro.umn.edu$b128.101.95.23 (имя сервера и его IP адрес)

Приклад 4:

856 3# $b1-202-7072316$j2400/9600$nLibrary of Congress, Washington, DC$oUNIX $rE-7-1$tvt100$z Requires logon and password (телефонные номера для коммутируемого соединения с сопутствующими установками для режима эмуляции терминала)

Приклад 5:

856 1# $amaine.maine.edu cmust be decompressed with PKUNZIP $fresource.zip

Приклад 6:

856 1# $awuarchive.wustl.edu $d / aii / admin / CAT.games$fmac-qubic.22.hqx

Приклад 7:

856 1# $awuarchive.wustl.edu $dmirrors / info-mac / util$fcolor-system-icons.hqx

Приклад 8:

856 0# $akentvm.bitnet$facadlist file1$facadlist file2$facadlist file3
Подполе может также содержать имя электронной публикации или конференции.

Приклад 9:

856 0# $auicvm.bitnet$fAN2

Приклад 10:

856 1# $asunx.loc.gov$dLCPP04A$f4A49751$g4A49755

Приклад 11:

856 0# $auicvm.bitnet$fAN2$hListserv

Приклад 12:

856 0# $auccvma.bitnet$fIR-L$hListserv$isubscribe

Приклад 13:

856 0# $b1-202-7072316$j2400-9600$nLibrary of Congress, Washington, DC$oUNIX$rE-7-1

Приклад 14:

856 1# $aharvarda.harvard.edu $kguest

Приклад 15:

856 1# $aunmvm.bitnet$lanonymous

Приклад 16:

856 2# $agopac.berkeley.edu $mRoy Tennant

Приклад 17:

856 2# $apucc.princeton.edu $nPrinceton University, Princeton, N. J

Приклад 18:

856 1# $aseq1.loc.gov $d / pub / soviet.archive $fk1famine.bkg $nLibrary of Congress, Washington, D. C. $oUNIX

Приклад 19: 856 2# $amadlab.sprl.umich.edu $nUniversity of Michigan Weather Underground $p3000

Приклад 20:

856 3# $b1-202-7072316$j2400-9600$nLibrary of Congress, Washington, DC$oUNIX$rE-7-1$tvt100$zRequires logon and password

Приклад 21:

856 1# $awuarchive.wustl.edu $dmirrors / info-mac / util $fcolor-system-icons.hqx $s16874 bytes

Приклад 22:

856 0# $akeptvm.bitnet$facadlist file1$s34, 989 bytes$facadlist file2$s 32, 876 bytes$facadlist file3$s23987 bytes

Приклад 23:

856 2# $amaine.maine.edu$nUniversity of Maine$t3270

Приклад 24:

856 1# $uftp: / / path.net / pub / docs / urn2urc.ps

Приклад 25:

856 4# $uhttp: / / tess2.uspto.gov / bin $zСайт службы по патентам и торговым маркам США

Приклад 26:

856 7# $uhttp: / / lcweb.loc.gov / catdir / semdigdocs / seminar.html $yhttp

Приклад 27:

856 2# $apac.carl.org $b192.54.81.128$mCARL Situation Room$mhelp@CARL.org $nCarl Systems Inc., Denver$v24 hours

Приклад 28:

856 3# $alocis.loc.gov$b140.147.254.3$mlconline@loc.gov$t3270$tline mode (e.g., vt100)$vM.-F. 6:00 a. m.- 21:30 p. m. USA EST, Sat 8:30-17:00 USA EST, Sun. 13:00-17:00 USA EST

Приклад 29:

856 1# $awuarchive.wustl.edu $cdecomhress with PKUNZIP.exe $d / mirrors2 / win3 / games $fatmoids.zip $xcannot verify because of tranfer difficulty

Приклад 30:

216 ##$a101 ЗЕРНО $cтоварный знак $f2005—
856 4#$uhttp://belgospatent.org.by/database/search_tz.php/$zБД "Товарные знаки и знаки обслуживания» Национального центра интеллектуальной собственности Беларуси.

Приклад 31:

856 7# $3b&w film copy neg.$dLCPP003B $f3B44639$yfile

Див. також