Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Зміни

нема опису редагування
== Визначення поля ==
Поле використовується для специфікації записів у внутрішньому класифікаційному поділі чи для додавання таблиці.
 
Поле містить запис внутрішньої допоміжної таблиці (планів розташування і таблиць спеціальних типових ділень, які наводяться під класифікаційним індексом і не мають окремого позначення). Запис може включати класифікаційний індекс і пов'язаний з ним заголовок, примітки або посилання "див.". Класифікаційні індекси зовнішніх допоміжних таблиць (таблиць загальних типових ділень і територіальних типових ділень, виділених поза галузевих відділів) записуються в полі 250 з ідентифікацією допоміжної таблиці в підполі $z цього поля.
== Наявність==
ФАКУЛЬТАТИВНЕФакультативне. Повторюється. == Індикатори== Індикатор 1: : Статус дії класифікаційного індексу:Значення індикатора визначає, чи містить поле 663 стандартний діючий, стандартний недіючий, факультативний діючий, факультативний недіючий або застарілий класифікаційний індекс. Стандартний класифікаційний індекс - це індекс зі стандартної частини основних або допоміжних таблиць; він може бути чинним або нечинним (тобто дозволеним або не дозволеним для використання в бібліографічних або авторитетних/нормативних записах). Факультативний індекс - це індекс, вказаний в якості альтернативи до стандартної частини основних або допоміжних таблиць; він також може бути чинним або нечинним; застарілий класифікаційний індекс - це індекс, який використовувався в більш ранньому виданні системи класифікації, але використання його припинено. Як правило, ці значення включають таку ж інформацію для індексів внутрішніх планів розташування, що і коди в полі 100$a, позиції 10 (Статус дії індексу) і 11 (Стандартне або факультативне призначення) для класифікаційного індексу в полі 250.:'''0''': Запис не містить класифікаційний індекс::Значення 0 означає, що поле не містить класифікаційний індекс. Хоча індекси можуть бути елементом пояснювального тексту, запис не рахується записом класифікаційного індексу.:'''1''': Стандартний діючий класифікаційний індекс:'''2''': Стандартний недіючий класифікаційний індекс:'''3''': Факультативний діючий класифікаційний індекс:'''4''': Факультативний недіючий класифікаційний індекс:'''5''': Застарілий класифікаційний індекс Індикатор 2: Тип класифікаційного індексу:'''0''': Окремий класифікаційний індекс:'''1''': Встановлений ряд індексів:'''2''': Зведений ряд індексів:'''8''': Інше == Підполя== ===$a Класифікаційний індекс - окремий індекс або початковий індекс в ряду=== Підполе $a містить класифікаційний індекс (окремий індекс або початковий індекс в ряду), який міститься в записі внутрішніх допоміжних таблиць (плану розташування або СТД). Класифікаційний індекс може бути приведений в неповній формі. Підполе $a не використовується для класифікаційних індексів, що входять в текст приміток (значення індикатора 1 - '''0''').
ПОВТОРЮЄТЬСЯПовторюється.
==Співвіднесені п/пп=$b Основний (базовий) індекс===
*825 ПРИМІТКИ ЩОДО ІНСТРУКЦІЙ З ЗАСТОСУВАННЯПідполе $b містить основний (базовий) класифікаційний індекс, до якого приєднується один або кілька інших індексів.
== Індикатори==Не повторюється.
Індикатор 1: індикатор дійсності (validity) класифікаційного індексу:Статус дії класифікаційного індексу:'''0''': Не запис класифікаційного індексу:'''1''': Стандартний дійсний (valid) класифікаційний ===$c Класифікаційний індекс:'''2''': Стандартний недійсний (invalid) класифікаційний індекс:'''3''': Факультативний дійсний класифікаційний індекс:'''4''': Факультативний недійсний класифікаційний індекс:'''5''': Класифікаційний - кінцевий індекс, що вийшов з використанняв ряду===
Індикатор 2: індикатор типу класифікаційного індексу:'''0''': Одиничний Підполе $c містить кінцевий індекс:'''1''': Визначений інтервал (span) індексів:'''2''': Зведений інтервал (span) індексів:'''8''': Іншийв ряду.
== Підполя==Повторюється.
===$a Індексd Класифікаційний індекс, для якого наводяться інструкції — одиничний індекс або початковий індекс інтервалу (span)який використовується в якості моделі===
ПОВТОРЮЄТЬСЯ
===$b Основний e Класифікаційний індекс, який використовується в якості прикладу===НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯ
===Підполе $c Класифікаційний індекс — кінцевий індекс інтервалу (span)===ПОВТОРЮЄТЬСЯe містить приклад класифікаційного індексу, побудованого відповідно до методичним зазначенням про деталізацію.
===$d Індекс «Підрозділяється аналогічно…»===ПОВТОРЮЄТЬСЯПовторюється.
===$e Приклад класифікаційного індексуh Ієрархія заголовків ===ПОВТОРЮЄТЬСЯ
===Містить заголовок для кожного вищого рівня ієрархії заголовків, яка передує заголовку в підполі $h Ієрархія заголовків j, котре пов’язується з класифікаційним індексом як частиною точки доступу внутрішнього поділу. Заголовок класифікаційного індексу в зведеному індексному інтервалі (Captionspan)===Десяткової класифікації Дьюї міститься в підполі $k.
Містить Підполе $h містить заголовок (caption) для кожного вищого рівня ієрархії заголовків (caption), яка передує що передують заголовку (caption) , ідентифікованого в підполі $j, котре пов’язується пов'язаному з класифікаційним класифікаційними індексом як частиною точки доступу внутрішнього поділу. Заголовок , що представляє собою запис внутрішньої допоміжної таблиці (Captionплану розташування або СТД) класифікаційного індексу в зведеному індексному інтервалі (span) Десяткової класифікації Дьюї міститься . Ієрархія заголовків зведеного ряду індексів записується в підполі повторюване підполе $k.
ПОВТОРЮЄТЬСЯПовторюється.
===$i Пояснювальний текст===
ПОВТОРЮЄТЬСЯ
Підполе $i містить текст методичних вказівок, наведених у внутрішніх допоміжних таблицях. Повторюється. ===$j Заголовок (Caption)===НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯУ підполі вводиться заголовок нижнього рівня ієрархії заголовків для класифікаційного індексу або ряду індексів. Не повторюється. ===$k Ієрархія заголовків зведеного ряду індексів===
===$k Зведена ієрархія Містить заголовок рівня, вищого за останній для зведеного індексного інтервалу в схемі Десяткової класифікації Дьюї. Ієрархія заголовків (caption) для одиничного класифікаційного індексу, визначеного індексного інтервалу (span)=== чи іншого типу зведених індексних інтервалів міститься в підполі $h.
Містить У підполі записується заголовок (caption) рівня, вищого за останній що знаходиться в ієрархії заголовків на один рівень вище заголовка зведеного ряду індексів. Ієрархії заголовків для зведеного індексного інтервалу (span) одиночних класифікаційних індексів і встановлених рядів індексів записуються в схемі Десяткової класифікації Дьюїпідполі $h. Ієрархія Останній заголовок в ієрархії заголовків (caption) для одиничного класифікаційного індексу, визначеного індексного інтервалу (span) чи іншого типу зведених індексних інтервалів (spans) міститься зведеного ряду індексів записується в підполі $hj.
НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯПовторюється.
===$m Примітки посібникаПримітка з Керівництва до системи класифікації===
Містить примітки з посібника з класифікації, які є частиною внутрішнього класифікаційного поділу. Посилання з допоміжних таблиць внутрішнього поділу до посібника записується до підполя $i.
НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯПідполе $m містить примітку з Керівництва до системи класифікації, представлену в плані розташування системи класифікації. Посилання на Керівництво записується в підполі $i. Повторюється. ===$n Класифікаційний індекс, під яким описано===Підполе $n містить класифікаційний індекс або ряд індексів, під яким наводяться подальші інструкції.
===$n Індекс, де знаходяться інструкції===ПОВТОРЮЄТЬСЯПовторюється.
===$p Пов’язане Відповідне класифікаційне поле===
Містить мітку поля, у якому могли б з’являтися дані внутрішнього поділу, які не є частиною внутрішнього поділу.
ПОВТОРЮЄТЬСЯПідполе $p містить мітку поля, в якому були б наведені дані внутрішньої допоміжної таблиці, якби вони не ставилися до внутрішніх таблиць. Повторюється.
СПІВВІДНЕСЕНІ П/ПП:825 ПРИМІТКИ ЩОДО ІНСТРУКЦІЙ З ЗАСТОСУВАННЯ
ПРИМІТКИ. Це підполе може повторюватися для кожних опцій приміток для того, щоб показати, що примітка може з’явитися в полі 825 ПРИМІТКИ ЩОДО ІНСТРУКЦІЙ З ЗАСТОСУВАННЯ чи в інших полях, якщо вони не є опцією.
===$r Кореневий (Rootвихідний) індекс=== Містить початкові цифри індексу-зразка чи інтервалу зразка, коли ці цифри не є доданими. Якщо це поле наявне в записі, підполе $d Індекс «Підрозділяється аналогічно…» також повинно бути наявним для визначенні цифр, що додаються.
Містить початкові цифри Підполе $r містить початкову частину індексу-зразка чи інтервалу (span)-зразкамоделі, коли ці цифри яка при побудові індексу не є доданимиприєднується. Якщо використовується це поле наявне підполе, приєднувана частина індексу повинна бути вказана в записі, підполе підполі $d Індекс «Підрозділяється аналогічно…» також повинно бути наявним для визначенні цифр, що додаються.
ПОВТОРЮЄТЬСЯПовторюється.
===$s Посилання «Дивись»«див.»===
Містить класифікаційний індекс, до якого встановлюється посилання «Дивись» у внутрішньому класифікаційному поділі.
ПОВТОРЮЄТЬСЯПідполе $s містить класифікаційний індекс, посилання "див." до якого наводиться у внутрішній допоміжній таблиці. Повторюється.
===$x Інший класифікаційний індекс===
Містить класифікаційні індекси, котрі відрізняються від тих, які належать до інших підполів поля 663.
ПОВТОРЮЄТЬСЯПідполе $x містить класифікаційні індекси, які не можуть бути віднесені до жодного з інших підполів. Повторюється.
===$y Тип класифікаційного поділу===
Містить ідентифікацію типу поділу, до якого застосовується таблиця, наведена в підполі $z.
ПОВТОРЮЄТЬСЯВ підполі $y ідентифікується тип класифікаційних ділень, до яких застосовується таблиця, зазначена в підполі $z. У підполі може вказуватися заголовок внутрішньої допоміжної таблиці (СТД або ПР). Повторюється. ===$z Ідентифікація допоміжної таблиці===В підполі $z вказується допоміжна таблиця, до якої відноситься індекс, наведений в полі 663. Повторюється.
===$z Ідентифікація таблиці=6 Дані для зв'язку і послідовності полів==ПОВТОРЮЄТЬСЯ
===$8 Зв’язок та послідовний індекс===
НЕ ПОВТОРЮЄТЬСЯ
 
==Співвіднесені п/пп==
 
*825 ПРИМІТКИ ЩОДО ІНСТРУКЦІЙ З ЗАСТОСУВАННЯ
 
==Примітки==
Інструкції по деталізації індексу основних або зовнішніх допоміжних таблиць записуються в полі 661, інструкції по деталізації індексу внутрішніх допоміжних таблиць, наведених під КІ - в полі 663.
 
Кожен запис внутрішньої допоміжної таблиці (плану розташування або таблиці СТД) записується в окреме повторення поля 663; кожному повторенню приписується порядковий номер відповідно до порядку приведення даних в таблицях класифікації, що записується в підполі $6. Підполе $6 завжди наводиться в поле першим.
 
У разі необхідності (наприклад, при великому обсязі внутрішньої допоміжної таблиці або при наявності розгорнутих методичних вказівок під індексами внутрішньої таблиці) для індексів внутрішніх допоміжних таблиць можуть створюватися окремі записи з зазначенням в полі 100, позиція символу 8 коду '''b''' (індекс допоміжних таблиць). В цьому випадку допоміжній таблиці присвоюється індивідуальне позначення. Як позначення таблиці використовується класифікаційний індекс (або початковий індекс ряду), під яким повинна наводитися внутрішня допоміжна таблиця. Якщо під індексом повинні приводитися кілька внутрішніх допоміжних таблиць (наприклад, і план розташування, і таблиці СТД), позначення таблиці будується з класифікаційного індексу, під яким повинна наводитися таблиця, і порядкового номера (/1, /2) відповідно до того порядку, в якому мають бути надані таблиці.
 
У разі, якщо для індексів внутрішніх допоміжних таблиць створюються окремі записи, в записі індексу, під яким повинні приводитися таблиці, в полі 663 в підполі $z вказується позначення таблиці. Це ж позначення вказується в підполі $z кожного запису, яка робиться індексу таблиць СТД або плану розташування (Приклад 5).
 
Таким чином, вказівка ​​позначення допоміжної таблиці в полі 663 у записі класифікаційного індексу означає, що допоміжна таблиця є внутрішньою (СТД або ПР) і має наводитися під індексом, записаним в полі 250. Якщо допоміжна таблиця вказана в полі 662, це означає, що вона є зовнішньою.
 
==Приклади==
 
Пример 1.
 
В343.8 Люминесценция
 
Специальные типовые деления
 
-1 Спектральные характеристики (спектры) люминесценции
-2 Поляризация люминесценции
-4 Выход люминесценции (энергетический и квантовый)
-5 Кинетика люминесценции
-6 Тушение люминесценции
-7 Перенос энергии возбуждения
 
250##$aВ343.8$hФизико-математические науки$hФизика$hОптика$hФизическая оптика$jСейсмические волны
66308$61.1$iСпециальные типовые деления
66310$61.2$a-1$jСпектральные характеристики (спектры) люминесценции$p250
66310$61.3$a-2$jПоляризация люминесценции$p250
66310$61.4$a-4$jВыход люминесценции (энергетический и квантовый)$p250
66310$61.5$a-5$jКинетика люминесценции$p250
66310$61.6$a-6$jТушение люминесценции$p250
66310$61.7$a-7$Перенос энергии возбуждения$p250
 
Пример 2.
 
Т3(2) История СССР
 
а) Типовые деления для детализации материала по истории
СССР в целом и по истории досоциалистических формаций СССР
 
-232 Сельское хозяйство
Землевладение. Аграрные отношения см. -21
-233 Промышленность (Ремесло. Промыслы. Мануфактура)
Используется для докапиталистических формаций.
Промышленность в период разложения феодализма ... см.
-231 промышленность
-295 Духовенство
См. также: -55 Политическая роль церкви
Духовные феодалы см. -286 Землевладельцы. Дворянство
Монастырское и церковное землевладение см. -215 Отдельные виды землевладения
 
250##$aТ3(2)$hИстория. Исторические науки$hИстория$jИстория СССР
66308$61.1$ya) Типовые деления для детализации материала по истории СССР в целом и по истории досоциалистических формаций СССР
66310$61.2$a-232$jСельское хозяйство$p250
66308$61.3$iЗемлевладение. Аграрные отношения см.$s-21$p343
66310$61.4$a-233$jПромышленность (Ремесло. Промыслы. Мануфактура)$p250
66308$61.5$iИспользуется для докапиталистических формаций$p330
66308$61.6$iПромышленность в период разложения см.
$s-231$iПромышленность$p343
66310$61.7$a-295$jДуховенство$p250
66308$61.8$iСм. также:$x-55$iПолитическая роль церкви$p353
66308$61.9$iДуховные феодалы см.$s-286$iЗемлевладельцы. Дворянство$p343
66308$61.10$iМонастырское и церковное землевладение см.$s-215$iОтдельные виды землевладения$p343
 
Пример 3.
 
Д217.3 Сейсмические волны
 
Типовые деления для детализации материала
о сейсмических волнах
 
с142 Моделирование. Экспериментальное исследование
-1 Происхождение
-2 Кинематическая характеристика
Частота, период, амплитуда колебания и скорости сейсмических волн
-3 Динамическая характеристика
Распространение, годографы, преломление, дифракция, отражение, интерференция, поглощение, рассеяние и затухание сейсмических волн.
-5 Энергия
-7 Классификация
 
250##$aД217.3$h…$jСейсмические волны
66308$61.1$yТиповые деления для детализации материала о сейсмических волнах
66310$61.2$aс142$jМоделирование. Экспериментальное исследование$p250
66310$61.3$a-1$jПроисхождение$p250
66310$61.4$a-2$jКинематическая характеристика$p250
66308$61.5$iЧастота, период, амплитуда колебания и скорости сейсмических волн$p330
66310$61.6$a-3$jДинамическая характеристика$p250
66308$61.7$iРаспространение, годографы, преломление, дифракция, отражение, интерференция, поглощение, рассеяние и затухание сейсмических волн$p330
66310$61.8$a-5$jЭнергия$p250
66310$61.9$a-7$jКлассификация$p250
 
Пример 4.
 
Д451/453 Месторождения, группы и отдельные полезные ископаемые
 
Специальные типовые деления
 
-5 Прогнозирование. Поиски, Разведка. Опробование. Подсчет запасов.
См. также: Ж/О Техника. Технические науки - Горное дело.
Для дальнейшей детализации индекса -5 могут быть использованы конечные знаки подразделений индекса Д443, соответствующие отдельным методам поисков и разведки, например: -557 Поисковое и разведочное бурение;
-54 Геофизические методы поисков и разведки.
 
250##$aД451$cД453
66308$61.1$iСпециальные типовые деления
66310$61.2$a-5$jПрогнозирование. Поиски. Разведка. Опробование. Подсчет запасов$p250
66308$61.3$iСм. также: $xЖ/О$iТехника. Технические науки -Горное дело.$p684
66308$61.4$iДля дальнейшей детализации индекса$a-5$iмогут быть использованы конечные знаки подразделений индекса$rД443$iсоответствующие отдельным методам поисков и разведки, например:$e-557$iПоисковое и разведочное бурение;
$e-54$iГеофизические методы поисков и разведки.$p661
 
Пример 5.
 
Под индексом 63.3 приведены план расположения и таблица специальных типовых делений. Индексы плана расположения введены в поля 663. Для специальных типовых делений созданы отдельные записи с указанием в поле 100, поз.8 кода b = индекс вспомогательных таблиц. В подполе $z записей индексов СТД указан индекс 63.3, под которым должна быть выведена таблица СТД.
 
63.3 История
История отдельных отраслей науки и техники, литературы и искусства см. в соответствующих подразделениях классификации.
Исторические источники и литература о них см. в соответствующих подразделениях 63.3 под типовым делением ю и его подразделениями.
 
План расположения материала
для детализации литературы об отдельных войнах
 
,08 Происхождение, причины и характер войны
,1 Военные действия
,4 Народное ополчение
,5 Партизанское движение
,6 Оккупационный режим. Потери. Разрушения
Под делением ,6 собирается также литература о различных проявлениях коллаборационизма.
,67 Потери. Разрушения. Трофеи. Перемещенные ценности
Под делением ,67 собирается также литература по проблемам реституции.
,7 Военнопленные. Перемещенные лица
,8 Персоналии участников войны
Расположение по алфавиту фамилий.
,9 Отдельные местности в период войны
Расположение по алфавиту наименований местностей.
 
<p align="center">Специальные типовые деления
для детализации материала по всеобщей истории и истории отдельных стран
</p>
:-01 Происхождение народа. Формирование наций
:: Этногенез см. в подразделениях индекса 63.5 под типовым делением
:: -3 Формирование этнического самосознания народа см. 88.58.
:-02 Происхождение государственности. Образование государства
:-04 Присоединение, воссоединение или вхождение отдельных народов, государств и территорий
: Социально-экономические, политические и культурные последствия воссоединения
:…
 
::Запис 1
 
:Маркер поз.6 - w
:100 ##$a20021206aaaa#aaarusy0102####ca
:184 8#$arubbk$bБиблиотечно-библиографическая классификация. Средние таблицы$cВып.1. 60/63 С/Т Социальные науки
:250 ##$a63.3$hСоциальные (общественные) и гуманитарные науки$hИстория. Исторические науки$jИстория
:343 2#$iИстория отдельных отраслей науки и техники, литературы и искусства см. в соответствующих подразделениях классификации
:343 2#$iИсторические источники и литература о них см. в соответствующих подразделениях$a63.3$iпод типовым делением$zОТД$aю$iи его подразделениями.
:663 08$61.1$z63.3/1$yПлан расположения материала для детализации литературы об отдельных войнах
:663 10$61.2$z63.3/1$a,08$jПроисхождение, причины и характер войны$p250
:663 10$61.3$z63.3/1$a,1$jВоенные действия$p250
:663 10$61.4$z63.3/1$a,4$jНародное ополчение$p250
:663 10$61.5$z63.3/1$a,5$jПартизанское движение$p250
:663 10$61.6$z63.3/1$a,6$jОккупационный режим. Потери. Разрушения$p250
:663 08$61.7$iПод делением$z63.3/1$a,6$iсобирается также литература о различных проявлениях коллаборационизма.$p330
:663 10$61.8$z63.3/1$a,67$hПотери. Разрушения. Трофеи. Перемещенные ценности$jОккупационный режим. Потери. Разрушения$p250
:663 08$61.9$iПод делением$z63.3/1$a,67$iсобирается также литература по проблемам реституции.$p330
:663 10$61.10$z63.3/1$a,7$jВоеннопленные. Перемещенные лица$p250
:663 10$61.11$z63.3/1$a,8$jПерсоналии участников войны$p250
:663 08$61.12$iРасположение по алфавиту фамилий.$p825
:663 10$61.13$z63.3/1$a,9$jОтдельные местности в период войны$p250
:663 08$61.14$iРасположение по алфавиту наименований местностей.$p825
:663 08$61.15$z63.3/2$yСпециальные типовые деления для детализации материала по всеобщей истории и истории отдельных стран
 
:Запис 2
 
:Маркер поз.6 - w
:100 ##$a20021206baaa#aaarusy0102####ca
:184 8#$arubbk$bБиблиотечно-библиографическая классификация. Средние таблицы$cВып.1. 60/63 С/Т Социальные науки
:250 ##$z63.3/2$a-01$hСпециальные типовые деления для детализации материала по всеобщей истории и истории отдельных стран$jПроисхождение народа. Формирование наций
:343 2#$iЭтногенез см. в подразделениях индекса$a63.5$iпод типовым делением$z63.3/2$a-3
 
::Запис 3
 
:Маркер поз.6 - w
:100 ##$a20021206baaa#aaarusy0102####ca
:184 8#$arubbk$bБиблиотечно-библиографическая классификация. Средние таблицы$cВып.1. 60/63 С/Т Социальные науки
:250 ##$z63.3/2$a-02$hСпециальные типовые деления для детализации материала по всеобщей истории и истории отдельных стран$jПроисхождение государственности. Образование государства
 
::Запис 4
 
:Маркер поз.6 - w
:100 ##$a20021206baaa#aaarusy0102####ca
:184 8#$arubbk$bБиблиотечно-библиографическая классификация. Средние таблицы$cВып.1. 60/63 С/Т Социальные науки
:250 ##$z63.3/2$a-04$hСпециальные типовые деления для детализации материала по всеобщей истории и истории отдельных стран$jПрисоединение, воссоединение или вхождение отдельных народов, государств и территорий
:330 0#$iСоциально-экономические, политические и культурные последствия воссоединения
:…
 
== Див. також ==
* [[UNIMARC для класифікаційних даних]]