Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Зміни

Auth / Структура формату

490 байтів додано, 23:22, 9 вересня 2018
нема опису редагування
===Зсилочні записи===
Зсилочні записи для варіантних точок доступу створюються тільки в тих випадках, коли посилання "див.", Згенеровані на основі полів блоку [[auth/4XX|4-- ]] в авторитетних/нормативних записах, недостатні для адекватного розуміння зв'язку між варіантної і прийнятої точками доступу. Посилальна запис містить вариантную точку доступу в поле блоку [[auth/2XX|2-- ]] і посилальне примітка "см." в поле 310. Для кожної точки доступу, що згадується в поле приміток 310, як правило, створюється авторитетна / нормативна запис, в якій точка доступу з поля блоку [[auth/2XX|2-- ]] вихідної записи наводиться в полі блоку формування посилань "див." 4--. В цьому випадку поля блоку [[auth/4XX|4-- ]] авторитетної / нормативної записи, що містять точки доступу, наведені в поле блоку [[auth/2XX|2-- ]] посилальної записи, повинні містити код блокування посилання в підполі $ 5 для придушення автоматичного генерування виведення на екран дисплея або друк посилальної записи, оскільки потрібна посилання міститься в поле 310.
приклади
===Довідкові записи===
Створюються для направлення користувача до групи або класу однотипних прийнятих точок доступу. Довідкова запис включає пояснювальну точку доступу в поле блоку [[auth/2XX|2-- ]] і поле 320 Загальна довідкове примітка. Текст примітки може містити правила формулювання точок доступу тієї чи іншої групи, вказівка ​​типових форм точок доступу, поєднання тих і інших відомостей. В авторитетних/нормативних записах пояснювальна точка доступу поля [[auth/2XX|2-- ]] в поля формування посилань [[auth/4XX|4-- ]] і [[auth/5XX|5-- ]] не включається і в бібліографічних записах не використовується.
Приклади
Основний принцип створення запису з використанням даного формату: у записі описується тільки одна форма кожної точки доступу; ця форма відповідає мові каталогу, зазначеного в полі 100. Трасування посилань утворює структуру посилань для даної точки доступу в даному каталозі; в позиціях 9-11 поля 100 авторитетних/нормативних записів вказується код мови каталогізації, тобто мови приміток, пояснювальній і довідкової інформації в запису. Не рекомендується приводити в одній і тій же авторитетної / нормативної записи примітки і посилання, які стосуються паралельним точок доступу на різних мовах.
Для кожної з прийнятих паралельних точок доступу створюється окрема авторитетна / нормативна запис. У цих записах паралельні точки доступу виконують функцію авторитетних точок доступу, для яких формуються посилання в полях блоків [[auth/4XX|4-- ]] і 5--, а також примітки в полях блоку 3--. Записи, створені для паралельних точок доступу, зв'язуються між собою за допомогою полів зв'язку блоку 7--. Для цього в кожній авторитетного запису кожну паралельну точку доступу і відповідний їй номер запису (вводиться в підполі $ 3) слід занести в одне з полів блоку 7--.
Якщо паралельна точка доступу є варіантної, вона наводиться в полі блоку [[auth/4XX|4-- ]] авторитетної / нормативної записи для прийнятої паралельної точки доступу.
Якщо мова точки доступу в полях блоків 2--, 4--, 5--, [[auth/7XX|7-- ]] відрізняється від мови, зазначеного в полі 100, він вказується в контрольному підполі $ 8 Мова точки доступу
Якщо паралельні точки доступу наводяться не тільки на різних мовах, але і в різних графіках, то вони повинні оброблятися як паралельні дані. Якщо точки доступу представлені в інший графіку, але на тій же мові, що і дані інших полів запису, то вони обробляються як дані в інший графіку.
Приклади
Каталогізуюча установа може розглядати паралельні форми точок доступу, що міститься в полі блоку 2--, як її варіанти або як посилання, що формуються в полях блоків [[auth/4XX|4-- ]] або [[auth/5XX|5-- ]] із зазначенням або без зазначення мови точки доступу. Структури посилань, прийнятих для паралельних форм, не потрібні і не включаються до запису. Вибір способу обробки залежить від практики, прийнятої в установі.
У цьому форматі більш важливим вважається ідентифікація мови каталогізації, а не мови самої точки доступу. Це пояснюється двома факторами. Мова точки доступу може бути відмінним від мови каталогізації, так як правила каталогізації, наказують, наприклад, використання деяких типів точок доступу на мові оригіналу. У цьому випадку мова точки доступу не відповідає мові системи посилань і може дезорієнтувати користувача, відіславши його в інший каталог, який ведуть на мові даної точки доступу. Крім того, існують точки доступу, що містять дані на різних мовах, як наприклад:
Графіка мови каталогізації (тобто графіка подання приміток, посилань і т.д.) ідентифікується в запису в поле 100 (позиції 21-22). У разі, якщо необхідно привести точки доступу, примітки і посилання більш ніж в одній графіку, альтернативні графічні уявлення можуть міститися в одній авторитетній / нормативної записи або в окремих записах, пов'язаних між собою. Однак, якщо різні графічні уявлення відносяться до точок доступу на різних мовах, то застосовуються правила, прийняті для обробки паралельних даних.
Якщо різні графічні уявлення наводяться в одній і тій же записи, то альтернативні форми точок доступу, наведеної в поле блоку 2--, записуються в повторювані поля блоку [[auth/2XX|2-- ]] з використанням підполя $ 7, яке визначає відмінність від графіки, зазначеної в поле 100. Примітки та посилання в різних графічних уявленнях записуються в повторювані поля відповідних блоків. Різні графічні уявлення одного і того ж примітки або однієї і тієї ж посилання зв'язуються між собою за допомогою підполя зв'язку $ 6, а код графіки вказується в підполі $ 7.
приклади
Загальний принцип створення точок доступу в авторитетного запису полягає в тому, що їх форма контролюється одним набором правил каталогізації або індексування, певним в поле 152 . Однак, каталог з різних причин може містити точки доступу або авторитетні записи, встановлені відповідно до різними наборами правил. У тому випадку, якщо точки доступу або авторитетні записи описують один і той же об'єкт, між ними повинен бути встановлений зв'язок.
Деяким агентствам може знадобитися записувати дані, сформульовані у відповідності з різними правилами, або в одному записі, або в окремих пов'язаних записах, підтримуваних повною структурою авторитетного запису (наприклад, прийняті, варіантні та т.д. точки доступу, примітки, інформація про джерела) . Якщо точки доступу, сформульовані за різними правилами, присутні в одній авторитетного запису, то форма (-и) точок доступу блоку 2--, записані за іншими правилами, записуються в повторюваних полях блоку [[auth/4XX|4-- ]] ; в підпіллі $ 5 Управління зв'язками, вказується код "n" для позначення конкретного виду зв'язку. Якщо точки доступу, сформульовані за різними правилами, записуються в окремих авторитетних записах, то форма (-и) точок доступу блоку 2--, записані за різними правилами, записуються в повторюваних полях блоку [[auth/5XX|5-- ]] , і в підполі $ 5 Управління зв'язками вказується код відповідного виду зв'язку.
приклади
В даному форматі точки доступу або їх частини відповідно до мітками полів розподіляються на наступні типи: ім'я особи, найменування постійної або тимчасової організації, географічна назва, торгова марка, найменування видавця / друкаря, родове ім'я, назву , Ім'я / назва, типове назву, ім'я / типове назву, найменування теми, місце і дата публікації, походження, виконання і т.д .; форма, жанр або фізичні характеристики документа.
Якщо точка доступу складається з імені / найменування і заголовки, то поля, відповідні цим імені і назвою, вбудовуються в особливе поле - ім'я / назва. Опис механізму методу вбудованих полів наводиться в полі 240 Точка доступу - Ім'я / Назва . Так як, в основному, метод вбудованих полів, застосовуваний в даному форматі, збігається з наведеним в описі блоку зв'язку [[auth/4XX|4-- ]] Українського комунікативного формату представлення бібліографічних записів у формі, (далі по тексту - Український комунікативний формат), то більш повний опис цих методів можна знайти в цьому документі.
Якщо точка доступу складається з географічної назви і наступного за ним найменування постійної або тимчасової організації, то така точка доступу розглядається як найменування організації (постійної або тимчасової).
231 Назва твору 506
232 Назва вираження 507
240 Ім'я / Назва (вбудовані 200, 210, 215 або 220 і 230) 4-- з вбудованими [[auth/7XX|7-- ]] і 500
500
604 з вбудованими [[auth/7XX|7-- ]] і 500
7--
241 Ім'я / Назва твору (вбудовані 200, 210, 215 або 220 і 231) 576
4-- з вбудованим 740
245 Ім'я / Типове назву
(вбудовані 200, 210, 215 або 220 і 235) 4-- з вбудованими [[auth/7XX|7-- ]] і 501604 з вбудованими [[auth/7XX|7-- ]] і 501
7--
501
Для забезпечення різних варіантів виведення на дисплей на які посилаються та авторитетних/нормативних записів, які відповідають вимогам GARR, використовуються наступні методи опису даних:
(а) При виведенні на дисплей посилальних записів на основі полів пов'язаних точок доступу (поля блоку [[auth/4XX|4-- ]] авторитетних/нормативних записів) використовується символ ">" або позначення "Див.". В авторитетних/нормативних записах точки доступу, наведені в полях блоку 4--, виводяться на дисплей з символом "<" або позначенням "Сс. Від".
(б) При виведенні на дисплей посилальних записів на основі полів формування посилань "див. також" (поля блоку [[auth/5XX|5-- ]] авторитетних/нормативних записів) використовується символ ">>" або позначення "Див. також". В авторитетних/нормативних записах точки доступу, наведені в полях блоку 5--, виводяться на дисплей з символом "<<" або позначенням "Див. Також".
(в) У підполі $ 5 Управління зв'язками полів блоків [[auth/4XX|4-- ]] і [[auth/5XX|5-- ]] може вказуватися в кодованому вигляді вид зв'язку між точкою доступу в поле блоку [[auth/2XX|2-- ]] і точкою доступу в поле блоку [[auth/4XX|4-- ]] і 5--. На основі коду зв'язку в підполі $ 5 може генеруватися текст про зв'язок між точками доступу в довідкових і авторитетних/нормативних записах. Значення кодів зв'язку, а також приклади тексту, що генерується на основі цих кодів, наведені при описі контрольного підполя $ 5. Текст, що генерується на основі коду в підполі $ 5, не визначається форматом, а залежить від системних рішень, тому може приводитися в будь-якій формі і на будь-якій мові, вибирати при розробці системи. Відомості про зв'язок або командна інформація виводиться на дисплей додатково, а не замість символів ">", ">>", "<", "<<", позначень "Див.", "Див. Також", "Сс. Від" .
(г) Якщо зв'язок між точкою доступу в поле блоку [[auth/2XX|2-- ]] і точкою доступу в поле блоку [[auth/4XX|4-- ]] і [[auth/5XX|5-- ]] не є однією з зв'язків, для яких визначені коди в підполі $ 5, і розглядається як зв'язок "один до одного" , для запису інструктивно інформації може використовуватися підполі $ 0 текст пояснення . Оскільки пояснювальний текст викладається у вільній формі, служби, які не мають можливості використовувати інформацію на даній мові, можуть опускати його при виведенні на дисплей авторитетних/нормативних і довідкових записів, тому що символи ">", ">>", "<", "<<", що виражають зв'язок, хоча і менш точно, ніж пояснювальний текст, будуть генеруватися за допомогою мітки поля (див. п. (а) і (б)) .
Якщо підполі $ 0 наводиться в запису поряд з підполем $ 5, що містить код зв'язку, кращим для виведення на дисплей є пояснювальний текст в підполі $ 0, якщо він не викликає заперечень користувача щодо мови або з інших причин.
(д) Якщо зв'язок між точками доступу, між якими робиться посилання, є зв'язком "кілька до одного" або будь-якої іншої складної зв'язком, і виникає потреба подання цієї посилання у вигляді довідкового примітки (на додаток до полів блоків [[auth/4XX|4-- ]] і 5 -), то можна використовувати блок довідок і приміток 3--. Варіантні точки доступу, від яких робиться посилання, і прийняті точки доступу, до яких робиться посилання в довідкових примітках, повинні також наводитися в полях блоків [[auth/4XX|4-- ]] і [[auth/5XX|5-- ]] у відповідних авторитетних/нормативних записах.
Це дозволить службам, які не можуть використовувати довідкові примітки в полях блоку 3--, виводити на дисплей кількість посилань інформацію, що міститься в полях блоків [[auth/4XX|4-- ]] і 5--, хоча і менш точну.
==Пояснення до формату авторитетних/нормативних записів==