MARC Code List for Relators
Зміст
Коди ролей осіб і організацій щодо каталогізуємого матеріалу для підполя $4 записів у форматі MARC 21
Англ.: „MARC Code List for Relators“
Додаток складається з трьох переліків:
- терміни українською мовою в алфавітному порядку української абетки,
- коди в алфавітному порядку англійської абетки,
- терміни англійською мовою в алфавітному порядку англійської абетки.
Стаття переліку українських термінів організована таким чином: український термін — код (англійський термін). Нижче йде пояснення і терміни, що визначаються як умовно еквівалентні (синонімічні) прийнятому за основу і передуючі позначенням СНМ перед першим синонімом:
Прохач — app (Applicant)
Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за подачу заяви, прохання чи особи (або організації), яка визнається що має право на результати розгляду заяви, прохання (напр., на дарування прав, нагороду, титул, посаду).
- СНМ Посередник
Стаття синонімічного українського терміна має наступну структуру: синонімічний термін, позначення посилання ДИВ, основний український термін.
Посередник
- ДИВ #Прохач
Перелік українських термінів
Автор — aut (Author)
- Використовується для позначення особи (або організації), що несе основну відповідальність за інтелектуальне або художній зміст твору, зазвичай друкованого тексту.
- СНМ Співавтор
Автор адаптації — adp (Adapter)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка:
- 1) переробляє музичну композицію зазвичай для різних засобів виконання;
- 2) переписує романи чи оповідання для кінофільмів або іншого аудіовізуального носія.
- СНМ Автор обробки
- СНМ Автор переробки
Автор анотації — ann (Annotator)
- Використовується для позначення особи, яка пише рукописні анотації на друковані матеріали.
Автор дарчого напису — ins (Inscriber)
- Використовується для позначення особи, яка підписала дарчий напис.
Автор діалогу — aud (Author of dialog)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за діалог або усний коментар для сценарію або звукозапису.
Автор ідеї — ccp (Conceptor)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за оригінальну ідею, на якій засновано твір, включаючи автора наукової концепції аудіо-візуального матеріалу і автора рекламної концепції.
- СНМ Автор концепції
Автор винаходу
- ДИВ Винахідник
Автор коментарів і приміток до друкованого тексту — cwt (Commentator for written text)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за коментарі або пояснення до тексту. Для автора рукописної анотації в друкованій книзі використовується код ann (Автор анотації).
Автор концепції
- ДИВ Автор ідеї
Автор копії
Автор обробки
- ДИВ Автор адаптації
Автор перекладу
- ДИВ Аранжировщик
Автор переробки
- ДИВ Автор адаптації
Автор підпису — sgn (Signer)
- Використовується для позначення особи, яка є автором підпису без її пояснення або інших відомостей на походження цього підпису. Якщо мова йде про дарчого напису/підпису, слід використовувати код ins (Автор дарчого напису).
Автор посвяти — dto (Dedicator)
- Використовується для позначення особи, яка є автором посвяти, яке може мати як офіційну, так і епістолярну або віршовану форму.
Автор післямови, колофону і т.п. — aft (Author of afterword, colophon, etc.)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за післямова, колофон і т.п., але не є автором самого твору.
Автор передмови і т.п. — aui (Author of introduction, etc.)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за введення, передмова, вступ, інший критичний вступний матеріал, але не є автором самого твору.
Автор твору, що увійшов в компіляцію — ctb (Contributor)
- Використовується для позначення особи (або організації), твір якої увійшов в більш великий твір, такий як антологія, серіальне видання або інша компіляція авторських творів. Цей код не слід використовувати, якщо єдиною роллю особи (або організації) щодо твору є роль автора, видавця, упорядника або перекладача.
Автор рецензії
- ДИВ Рецензент
Автор слів пісні — lyr (Lyricist)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка написала слова пісні.
Автор сценарію і т.п. — aus (Author of screenplay, etc.)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за кіносценарій, діалог, усний коментар і т.п.
Автор тексту опери, ораторії і т.п.
- ДИВ Лібретист
Автор тексту супровідного матеріалу — wam (Writer of accompanying material)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка написала значний матеріал, який супроводжує звукозапис або інший аудіовізуальний матеріал.
Автор цитат або витягів з тексту — aqt (Author of quotations or text extracts)
- Використовується для позначення особи (або організації), чий твір широко цитуються в інших творах, в створенні яких він/вона не брали безпосередньої участі. Таке цитування особливо часто використовується в каталогах виставок, колекціях фотографій і т.п.
Агент з продажу
- ДИВ Розповсюджувач
Адміністратор баз даних
Адміністратор даних — dtm (Data manager)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за адміністрування баз даних або інших джерел даних.
- СНМ Адміністратор баз даних
Адресат — rcp (Recipient)
- Використовується для позначення особи (або організації), якій адресована кореспонденція.
- СНМ Отримувач
Актор — act (Actor)
- Використовується для позначення особи (або організації), що демонструє акторську мистецтво в музичних або драматургічних постановках або концертах.
- СНМ Трупа
Актор, який читає текст від автора
- ДИВ Оповідач
Аналітик — anl (Analyst)
- Використовується для позначення особи (або організації), що розглядає, вивчає і інтерпретує дані або інформацію в певній галузі.
Аніматор — anm (Animator)
- Використовується для позначення особи (або організації), що малює двомірні фігури, маніпулює тривимірними об'єктами і/або також створює комп'ютерні програми для додання об'єктам і зображень ілюзії руху. Зазвичай аніматор використовує в якості інструментів своєї діяльності анімаційні камери, стенди, целулоїдні екрани, діапозитиви і чорнило.
Аранжувальник — arr (Arranger)
- Використовується для позначення особи (або організації), що переклала музичний твір зазвичай для іншого, ніж в оригіналі, засоби виконання. При аранжуванні музична основа оригіналу по суті не змінюється.
- СНМ Автор перекладу
Архітектор — arc (Architect)
- Використовується для позначення особи (або організації), що проектують споруди або контролюють їх будівництво.
Архітектор ландшафту
Асистент режисера — stm (Stage manager)
- Використовується для позначення особи, відповідальної за все, що відбувається на сцені, яка виконує функції керівника всіх груп і допомагає директору під час репетицій.
- СНМ Помічник режисера
Асоційоване ім’я — asn (Associated name)
- Використовується для позначення особи (або організації), пов'язаної або згаданої в каталогізуємій одиниці або колекції, але яка не може бути визначена як „Колишній власник“ (fmo) або іншим чином.
- СНМ Пов'язане ім'я
Аукціоніст — auc (Auctioneer)
- Використовується для позначення особи (або організації), якій доручена оцінка і продаж на аукціоні речей, рідкісних книг, творів мистецтва і т.д.
Балерина
- ДИВ Танцюрист
Балет (трупа)
- ДИВ Танцюрист
Батийщик
- ДИВ Типограф
Батирщик
- ДИВ Типограф
Бібліографічний попередник — ant (Bibliographic antecedent)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за твір, на якому засновано твір, представлений в бібліографічному записі. Даний код може застосовуватися в записах на адаптації, покажчики, продовження і т.п.
Колишній власник — fmo (Former owner)
- Використовується для позначення особи (або організації), що була коли-небудь в минулому власником даного об'єкту, в т.ч. особи (або організації), якій він був подарований. Особа (або організація), яка подарувала цей об'єкт її нинішньому власнику, слід позначати кодом dnr (Дарувальник).
Ведучий — mod (Moderator)
- Використовується для позначення особи, що веде програму, як правило, радіо- або телевізійну дискусію за участю експертів в обговорюваній області.
- СНМ Радіоведучий
- СНМ Телеведучий
Власник — own (Owner)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка в даний момент володіє каталогізуємою одиницею або колекцією, зборами.
- СНМ Тримач
- СНМ Фондоутримувач
Власник авторського права — cph (Copyright holder)
- Використовується для позначення особи (або організації), якій були надані або передані законні права на інтелектуальний зміст твору і його копіювання. Не завжди будучи творцем твору, власник авторського права зазвичай має виняткове право на фінансову вигоду від продажу і використання твору, захищеного знаком охорони авторського права.
- СНМ Власник копірайту
- СНМ Володар авторського права
- СНМ Володар копірайту
Власник копірайту
Власник патенту
- СНМ Патентовласник
Вокаліст — voc (Vocalist)
- Використовується для позначення особи (або організації), що демонструє вокальне мистецтво в ході музичного або драматичного уявлення або в концерті.
Геодезист
- ДИВ Землемір
Головний редактор
Гість hst (Host)
- Використовується для позначення особи, запрошеного чи регулярно провідного теле- або радіопрограму, на яку запрошуються інші учасники, виконавці і т.д. (наприклад, ток-шоу зі знаменитістю).
Гравер — egr (Engraver)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка вирізає букви, фігури і т.д. на дерев'яній або металевій поверхні для друку.
Гравер по дереву в техніці обрізної ксилографії — wdc (Woodcutter)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка створює друковані форми, вирізаючи рельєф образів на поздовжньому розпилі дерев'яного блоку.
Гравер по дереву в техніці торцевої ксилографії — wde (Wood-engraver)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка створює друковані форми, вирізаючи рельєф образів на поперечному розпилі дерев'яного блоку.
Гравер по металу — mte (Metal-engraver)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за декоративні елементи, ілюстрації, літери і т.п., вирізані на металевій поверхні для друку або декору.
Гравіровщик — prm (Printmaker)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка створює форми високого друку або глибокого друку.
Дарувальник — dnr (Donor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка подарувала книгу, рукопис і т.д. її нинішньому власнику. Дарувальники попереднім власникам позначаються кодом fmo (Колишній власник) або ins (Автор дарчого напису).
Даючий книгу в борг — len (Lender)
- Використовується для позначення особи (або організації), що дозволяє тимчасове користування книгою, рукописом і т.п., наприклад, для фотокопіювання або мікрофільмування.
Депозитарій
- ДИВ Репозитарій
Депозитор — dpt (Depositor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка розміщує матеріал на зберігання в бібліотеці чи репозитарії без передачі юридичних прав.
Тримач
- ДИВ Власник
Дизайнер по звуку
Диктор — spk (Speaker)
- Використовується для позначення особи, що бере участь в теле- або радіопрограми, чий виступ строго формалізовано і підготовлено, як правило, заздалегідь.
Диригент — cnd (Conductor)
- Використовується для позначення особи, яка керує колективом виконавців (оркестром, хором, оперою і т.п.) в музичній або драматичної постановки або концерті.
Дистриб’ютор
- ДИВ Розповсюджувач
Скаржник
Завідувач постановочної частини
Звукодизайнер
Землемір — srv (Surveyor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка виробляє виміри земельних ділянок і т.п. для визначення місця розташування, розмірів і меж.
- СНМ Геодезист
- СНМ Маркшейдер
- СНМ Топограф
Виробник — mfr (Manufacturer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що створює артефакт (об'єкт, зроблений або модифікований одним або декількома особами). Напр., вази, артилерійські знаряддя, предмети меблів.
Виробник паперу — ppm (Papermaker)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за виготовлення паперу, зазвичай з деревини, тканини або іншого волокнистого матеріалу.
Виробник гальваностереотипів — elt (Electrotyper)
- Використовується для позначення особи (або організації), що створює копію форми високого друку методом гальванопластики.
Виробник друкованих форм — plt (Platemaker)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за виготовлення поліграфічних друкованих форм з метою друку зображень і/або текстів.
Виробник підробки — frg (Forger)
- Використовується для позначення особи (або організації), що створює або імітує якусь цінну або значиму річ, особливо з наміром скоєння обману.
Виробник стереотипів — str (Stereotyper)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка виготовляє нову монолітну друковану форму за допомогою відливання або копіювання іншої друкованої форми.
Видавець — pbl (Publisher)
- Використовується для позначення особи (або організації), що організує або фінансово утримує видавничий процес, що виготовляє широкодоступний друкований матеріал, частіше текст, але також і образотворчі, нотні видання і т.п.
Винахідник — inv (Inventor)
- Використовується для позначення особи (або організації), якій належить пріоритет винаходу будь-якого корисного пристрою або процесу, призначеного для отримання відомого об'єкта або результату.
- СНМ Автор винаходу
Ілюмінатор рукописи
- ДИВ Художник-ілюмінатор рукописи
Ілюстратор — ill (Illustrator)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка задумує і, можливо, виконує малюнок, візерунок, орнамент або ілюстрацію зазвичай для супроводу тексту.
Ілюстратор-ілюмінатор
Інвестор — fnd (Funder)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка здійснила фінансову підтримку при створенні твору.
Інженер — eng (Engineer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за технічне планування і проектування, особливо, споруд.
Інженер звукозапису, відеозапису — rce (Recording engineer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за технічні аспекти сеансу звуко- або відеозапису.
Ініціатор — org (Originator)
- Використовується для позначення особи (або організації), пов'язаної з інтелектуальним змістом твору. Дана категорія не включає в себе видавця, співавтора або спонсора за винятком тих випадків, коли вони також входять до складу колективного автора.
Інструктор
- ДИВ Викладач
Інструменталіст — itr (Instrumentalist)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка головним чином грає на якомусь інструменті в музичній або театральній постановці чи концерті.
Інтерв’юер — ivr (Interviewer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що діє як репортер, особа, яка провадить опитування громадської думки, або як будь-якої іншої агент, що збирає інформацію під час наради або заходи з одним або декількома учасниками.
Інтерв’юємий — ive (Interviewee)
- Використовується для позначення особи (або організації), що дає на нараді або заході інтерв'ю репортерові або особі, яка провадить опитування громадської думки, або якого-небудь ще агента, що збирає інформацію.
Виконавець — prf (Performer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що демонструє свою музичну або акторське мистецтво в ході виконання музичного твору, театральної постановки або на концерті. Код використовується при відсутності необхідності використовувати більш точні визначники, наприклад, такі як act (Актор), dnc (Танцівник), itr (інструменталісти), voc (Вокаліст) і т.д. Якщо при каталогізації спеціальні коди застосовуються, то код prf використовується в тих випадках, коли амплуа виконавця невідомо чи не вказано.
Виконавець заголовків і червоних рядків — rbr (Rubricator)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за частини твору, зазвичай заголовки і червоні рядки в рукописах, які оформлялися кольором, відмінним від основного, зазвичай червоним.
Дослідник — res (Researcher)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за проведення наукових досліджень.
Позивач — ptf (Plaintiff)
- Використовується для позначення сторони, яка подає скаргу або порушує справу в суді в приватному порядку, зазвичай, з метою судового розгляду справи.
Позивач в морському і церковному судочинстві — lil (Libelant)
- Використовується для позначення сторони, що подає позов за церковним або морській справі.
Позивач в морському і церковному судочинстві, який подав апеляційну скаргу — lit (Libelant-appellant)
- Використовується для позначення позивача в морському і церковному судочинстві, яка подає апеляційну скаргу до суду вищої інстанції для перегляду рішення суду нижчої інстанції.
Позивач в морському і церковному судочинстві, проти якого подана апеляційна скарга — lie (Libelant-appellee)
- Використовується для позначення позивача в морському і церковному судочинстві, проти якого в апеляційному процесі подана апеляційна скарга в суд вищої інстанції для перегляду судового рішення.
Позивач відшкодування — cpl (Complainant)
- Використовується для позначення сторони, яка звертається до суду для отримання відшкодування, зазвичай у виробництві, заснованому на нормах права справедливості (equity proceeding).
- СНМ Скаржник
- СНМ Потерпілий
Позивач, який подав апеляційну скаргу — ptt (Plaintiff-appellant)
- Використовується для позначення позивача, яка подає апеляційну скаргу до суду вищої інстанції для перегляду рішення суду нижчої інстанції, зазвичай, з метою судового розгляду справи.
Позивач, проти якого подана апеляційна скарга — pte (Plaintiff-appellee)
- Використовується для позначення позивача, проти якого в апеляційному процесі подана апеляція до суду вищої інстанції для перегляду судового рішення у справі, зазвичай, з метою судового розгляду справи.
Позивач-апелянт у справі, оскільки він розглядався на основі права „справедливості“ — cpt (Complainant-appellant)
- Використовується для позначення позивача, яка оскаржує в апеляційному порядку рішення одного суду в суді вищої інстанції для перегляду рішення, зазвичай у виробництві, заснованому на нормах права „справедливості“ (equity proceeding).
Позивач-відповідач по апеляції в справі, яка розглядається на основі права „справедливості“ — cpe (Complainant-appellee)
- Використовується для позначення позивача, проти якого апелянтом подана апеляція до суду вищої інстанції для перегляду рішення, зазвичай у виробництві, заснованому на нормах права „справедливості“ (equity proceeding).
Каліграф — cll (Calligrapher)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка демонструє мистецтво художнього письма, зазвичай як переписувач, копіювальник.
Картограф — ctg (Cartographer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за створення карт та інших картографічних матеріалів.
Кінематографіст — cng (Cinematographer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за зображення, зроблені для кінофільму. Працює під керівництвом режисера, або є оператором-постановником. Не плутати з оператором-відеопостановщиком.
- СНМ Оператор-постановник
Кінодраматург
- ДИВ Сценарист
Клієнт — cli (Client)
- Використовується для позначення особи (або організації), в інтересах якої діє інша особа (або організація).
Книгар
- ДИВ Книготорговець
Книготорговець — bsl (Bookseller)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка з вигодою для себе робить книги та інші бібліографічні матеріали доступними для покупки.
- СНМ Книгар
Колекціонер — col (Collector)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка зібрала матеріал з різних джерел, який згодом був класифікований, описаний і каталогізований як колекція. Колекціонер не є ні творцем матеріалу, ні особою, якій рукописні матеріали колекції були адресовані.
Колорист — clr (Colorist)
- Особа або організація, відповідальна за нанесення кольору на малюнки, гравюри, фотографії, карти, рухомі зображення тощо.
Комісіонер
- ДИВ Розповсюджувач
Коментатор — cmm (Commentator)
- Використовується для позначення особи (або організації), що здійснює інтерпретацію, аналіз або обговорення змісту запису, кінофільму або іншого аудіовізуального матеріалу.
Композитор — cmp (Composer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що створює музичний твір зазвичай в друкованому або рукописному вигляді.
Консультант — csl (Consultant)
- Використовується для позначення особи (або організації), що має відношення до ресурсу і яка притягається для професійної консультації або обслуговування в спеціалізованій області знання або навчання.
Консультант проекту — csp (Consultant to a project)
- Використовується для позначення особи (або організації), що має відношення до ресурсу і найманого для загального інтелектуального спостереження за стратегічними і оперативними завданнями і для вироблення або пропозиції рішення або ефективного спрямування діяльності за допомогою аналізу, розробки специфікацій або інструкцій.
Копіїст твори образотворчого мистецтва — acp (Art copyist)
- Використовується для позначення особи (наприклад, художника чи скульптора), яке виготовляє копії образотворчого мистецтва.
- СНМ Автор копії
Копіювальник нот
- ДИВ Переписувач нот
Кордебалет
- ДИВ Танцюрист
Коректор друкованого тексту — pfr (Proofreader)
- Використовується для позначення особи, яка провадить коректуру друкованого тексту. Для рукописних матеріалів використовується код crr (Коректор рукописів).
Коректор рукописів — crr (Corrector)
- Використовується для позначення особи (або організації), що є коректором рукописів, наприклад, начальник скрипторію, що виправляє роботу переписувача. Для позначення коректора друкованих матеріалів використовується код pfr.
- СНМ Cправщик рукописів
Кореспондент — crp (Correspondent)
- Використовується для позначення особи (або організації), що є або автором, або одержувачем листи або іншої кореспонденції.
Критик
- ДИВ Рецензент
Ляльковід — ppt (Puppeteer)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка маніпулює, управляє ляльками або маріонетками в музичному, драматичному поданні або концерті.
Куратор виставки — cur (Curator of an exhibition)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за створення та організацію виставки.
Лабораторія — lbr (Laboratory)
- Використовується для позначення установи, що здійснює наукові дослідження матеріальних зразків, проб.
Ландшафтний архітектор — lsa (Landscape architect)
- Використовується для позначення особи (або організації), чия робота передбачає координування упорядкування існуючого і запропонованого ландшафту.
- СНМ Архітектор ландшафту
Лібретист — lbt (Librettist)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка є автором тексту опери, ораторії і т.п.
Літературний редактор
Літограф — ltg (Lithographer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що виготовляє друковану форму на литографському камені для літографічної друку, в тому числі для позначення художника-графіка, що створює зображення безпосередньо на поверхні, з якої буде потрібно друкувати.
Ліцензедавач — lso (Licensor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка підписала ліцензію, дозвіл на друк і т. П.
- СНМ Ліцензіар
Ліцензетримач — lse (Licensee)
- Використовується для позначення особи (або організації), що є початковим одержувачем прав на друк або публікацію.
- СНМ Ліцензіат
- СНМ Одержувач ліцензії
Ліцензіар
- ДИВ Ліцензедавач
Ліцензіат
- ДИВ Ліцензетримач
Ліцензуюче відомство
Маркшейдер
- ДИВ Землемір
Метранпаж
- ДИВ Наборщик
Музичний директор — msd (Musical director)
- Використовується для позначення особи, відповідальної за основні рішення по музичному забезпечення постановки, включаючи координування роботи композитора, звукового редактора, звукооператора, підбір музикантів і організацію і/або звуковий супровід репетицій і вистав.
- СНМ Музичний керівник
Музикальний керівник
Музикант — mus (Musician)
- Використовується для позначення особи (або організації), виконуючої музику або має відношення до музичного змісту твору. Використовується в тому випадку, коли неможливо або небажано більш точне визначення ролі.
Спостерігач — mon (Monitor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка контролює дотримання умов договору та відповідального за підготовку звіту та контроль за його розповсюдженням.
Наборщик — cmt (Compositor)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за ручний набір літер, створення металевих рядків, відлитих на лінотипі, або ливарних форм, зроблених з інших матеріалів, які використовуються для друку тексту і зображень.
Науковий консультант — sad (Scientific advisor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка внесла науковий, педагогічний або історичний внесок в концепцію і реалізацію твори, особливо, аудіо-візуальних матеріалів.
Науковий керівник — ths (Thesis advisor)
- Використовується для позначення особи, під керівництвом якої здобувач наукового ступеня пише і представляє наукову роботу, доповідь або текст дисертації.
Непідтверджений автор
- ДИВ Сумнівний автор
Володар авторського права
Володар копірайту
Оглядач
- ДИВ Рецензент
Об’єкт посвяти — dte (Dedicatee)
- Використовується для позначення особи (або організації), якій присвячена дана книга, рукопис і т.п. (не плутати з отримувачем дару).
Об’єкт вшанування — hnr (Honoree)
- Використовується для позначення особи (або організації), на честь якої або в пам'ять про яку подарована книга, рукопис і т.п.
Оператор-відеопостановщик — vdg (Videographer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що відповідає за виробництво відеоматеріалів, наприклад, відеозапис сценічної постановки, на відміну від комерційного кінофільму. Може бути оператором або керівником одного або декількох операторів. Не плутати з кінооператором-постановником.
Оператор-постановник
- ДИВ Кінематографіст
Опонент — opn (Opponent)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за опонування наукової роботи або дисертації.
Організатор конференції — orm (Organiser of meeting)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за підготовку конференції, звітом або порядком денним якої є каталогізуємий матеріал.
Організація, що затвердила вчений ступінь — dgg (Degree-grantor)
- Використовується для позначення організації, яка затвердила вчений ступінь, на здобуття якої була представлена описувана дисертація.
Орган по стандартизації — stn (Standards body)
- Використовується для організації, відповідальної за розробку або впровадження стандарту.
Освітлювач — elg (Electrician)
- Використовується для позначення особи, відповідальної за налаштування освітлювальної установки, фокусування світла для подання і управління освітленням.
Відповідальний за метадані — mdc (Metadata contact)
- Використовується для позначення особи (або організації), перш за все відповідальної за збір інформації та підтримку вихідної версії набору метаданих (наприклад, набір геопросторових метаданих).
Відповідальний за обробку даних — prc (Process contact)
- Використовується для позначення особи (або організації), в першу чергу відповідальної за виконання або запуск процесу, наприклад, накопичення наборів метаданих.
Відповідальний редактор — pbd (Publishing director)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка контролює хід колективної роботи і забезпечує її послідовність або безперервність. Ця категорія включає головних редакторів, літературних редакторів, редакторів серій і т.д.
- СНМ Головний редактор
- СНМ Літературний редактор
- СНМ Титульний редактор
Відповідач — dfd (Defendant)
- Використовується для позначення сторони, яка захищається від пред’явленого їй позовної вимоги або відкидає цю вимогу, і проти якої спрямовано кошти судового захисту та стягнення, зазвичай, в судовому порядку.
Відповідач в морському і церковному судочинстві — lel (Libelee)
- Використовується для позначення сторони, проти якої була подана скарга до суду у справах, пов'язаних з питаннями церкви або адміралтейства.
Відповідач в морському і церковному судочинстві, який подав апеляційну скаргу — let (Libelee-appellant)
- Використовується для позначення відповідача, яка подає апеляційну скаргу до суду вищої інстанції для перегляду рішення суду нижчої інстанції у справах, пов'язаних з питаннями церкви або адміралтейства.
Відповідач в морському і церковному судочинстві, проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі — lee (Libelee-appellee)
- Використовується для позначення відповідача, проти якого подано апеляцію до суду вищої інстанції для перегляду судового рішення у справі, пов'язаній з питаннями церкви або адміралтейства.
Відповідач, який подав апеляційну скаргу — dft (Defendant-appellant)
- Використовується для позначення відповідача, яка подає апеляційну скаргу до суду вищої інстанції для перегляду рішення суду нижчої інстанції.
Відповідач по справі, що розглядається на основі права справедливості — rsp (Respondent)
- Використовується для позначення сторони, яка постає відповідачем в суді відповідно до вимоги відшкодування, зазвичай в справах, що розглядаються на основі права „справедливості“ (особливо в шлюборозлучних процесах).
Відповідач по справі, розглянутому на основі права справедливості, який подав апеляційну скаргу — rst (Respondent-appellant)
- Використовується для позначення відповідача, яка подає апеляційну скаргу до суду вищої інстанції для перегляду рішення суду нижчої інстанції, зазвичай в справах, що розглядаються на основі права „справедливості“ (особливо в шлюборозлучних процесах).
Відповідач по справі, розглянутому на основі права справедливості, проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі — rse (Respondent-appellee)
- Використовується для позначення відповідача, проти якого подана апеляційна скарга в суд вищої інстанції для перегляду судового рішення, зазвичай в справах, що розглядаються на основі права „справедливості“ (особливо в шлюборозлучних процесах).
Відповідач, проти якого подана апеляційна скарга — dfe (Defendant-appellee)
- Використовується для позначення відповідача, проти якого подано апеляцію до суду вищої інстанції для перегляду судового рішення у справі.
Оформлювач — dsr (Designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за оформлення, якщо більш спеціальні коди ролей не бажані.
Оформлювач книги — bkd (Book designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за загальне графічне оформлення книги, включаючи шрифтові і ілюстративне оформлення, вибір матеріалів і технології.
Оформлювач обкладинки — cov (Cover designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за графічне оформлення обкладинки книги, альбому, книжкового футляра, коробки, контейнера, і т. п. для позначення особи (або організації), відповідальної за графічне оформлення всієї книги, використовується код „Оформлювач книги“, суперобкладинок - „Оформлювач суперобкладинки“.
Оформлювач палітурки — bdd (Binding designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за оформлення палітурки книги, включаючи тип палітурки, тип використовуваних матеріалів і будь-які аспекти декору палітурки.
Оформлювач суперобкладинки — bjd (Bookjacket designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за оформлення м'якої обкладинки, створеної для або друкувати разом з книгою, включаючи вибір типу використовуваних матеріалів і будь-яких деталей оформлення суперобкладинки.
Оформлювач екслібриса — bpd (Bookplate designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за оформлення ярлика, що вказує власника книги, який зазвичай наклеюється на внутрішню передню сторону обкладинки.
Офортист — etr (Etcher)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка відтворює текст або зображення для друку, піддаючи метал, скло або інший матеріал окисленню або корозії за допомогою якої-небудь речовини.
Оцінювач
- ДИВ Експерт
Очевидець
- ДИВ Свідок
Патентовласник — pth (Patent holder)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка отримала патент на згадані в об'єкті каталогізації винахід, корисну модель або промисловий зразок.
- СНМ Власник патенту
- СНМ Патентотримач
- СНМ Патентовласник
Патентотримач
- ДИВ Патентовласник
Патентозаявник — pta (Patent applicant)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка подала заявку на отримання патенту.
Патентовласник
- ДИВ Патентовласник
Патрон
- ДИВ Покровитель
Співак — sng (Singer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що використовує свій (його/її/їх) голос з акомпанементом або без нього для відтворення музичного твору. Виконання може включати чи не включати словесне зміст.
Первинний правовласник — fpy (First party)
- Використовується для позначення особи (або організації), так званої сторони, прописаної в договорі єдиною або першої. У разі передачі прав таким є особа, яка вчиняє передачу права, цедент, індосант, ліцензедавач, дарувальник і т.п. Кілька сторін можуть бути спільно названі первинним правовласником.
Перекладач — trl (Translator)
- Використовується для позначення особи (або організації), що здійснює переклад тексту з однієї мови на іншу або з застарілої форми того ж мови на сучасну.
Переписувач — trc (Transcriber)
- Використовується для позначення особи, яка робить копію з оригінального матеріалу від руки або на друкарській машинці, в тому числі з матеріалу, записаного під диктовку або з усної записи. Для позначення осіб виготовляють факсиміле від руки використовується код fac (Факсиміліст).
Переписувач нот — mcp (Music copyist)
- Використовується для позначення особи, яка переписує або копіює музичну нотацію.
- СНМ Копіювальник нот
Палітурник — bnd (Binder)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за палітурка рукописних або друкованих матеріалів.
Персонал художньо-постановочної частини — prd (Production personnel)
- Використовується для позначення особи (або організації), пов'язаної зі створенням реквізиту, освітлення, сценічних ефектів і т.п. музичного, драматичного уявлення або концерту.
Друкар
- ДИВ Типограф
Друкар ілюстрацій — pop (Printer of plates)
- Використовується для позначення особи (або організації), що виконує друк ілюстрацій або елементів оформлення з друкованих форм.
Писар — scr (Scribe)
- Використовується для позначення особистого секретаря, пише під диктовку, і власне писаря рукописів. Для осіб, що виготовляють факсимільні копії текстів від руки, потрібно ввести код fac (Факсиміліст).
- СНМ Писар
Писар
- ДИВ Писар
Оповідач — nrt (Narrator)
- Використовується для позначення особи, усно звітує деталі дії, події або хід подій.
- СНМ Актор, який читає текст від автора
Підрядник — ctr (Contractor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка уклала договір з іншою особою або організацією на виконання певних робіт.
Покровитель — pat (Patron)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за замовлення твори. Зазвичай покровитель використовує свої кошти або вплив, щоб підтримати роботу художників, письменників, і т.д. Ця категорія включає тих, хто дає замовлення на оригінальні твори і платить за них.
- СНМ Патрон
Одержувач
- ДИВ Адресат
Одержувач ліцензії
- ДИВ Ліцензетримач
Помічник режисера
Понятий
- ДИВ Свідок
Постачальник даних — dtc (Data contributor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка представляє дані для включення в базу даних або інший набір даних.
Постановник — rsg (Restager)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка не є початковим хореографом або режисером, але відповідального за нову постановку хореографії або драматичного твору, привносячи при цьому мінімальні зміни в зміст твору.
Потерпілий
Правонаступник
Предмет зображення — dpc (Depicted)
- Використовується для позначення предмета або особи, яка зображена в творі, особливо, в творі мистецтва.
Передбачуваний автор — att (Attributed name)
- Використовується для позначення особи, стосовно якої є або були достатні підстави вважати цю особу автором, творцем (і т. П.) Твори.
Викладач — tch (Teacher)
- Використовується для позначення особи, яка в контексті каталогізуємого ресурсу дає теоретичні знання з предмету, що вивчається або демонструє під час викладання фізичні прийоми і техніку.
- СНМ Інструктор
- СНМ Вчитель
Претендент на авторське право — cpc (Copyright claimant)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка з моменту реєстрації іменується власником авторського права. З того моменту, коли претендент стає власником авторського права, авторське право може бути відчужене або пізніше передано іншій особі (або організації).
- СНМ Претендент на видавниче право
- СНМ Претендент на право літературної власності
Претендент на видавниче право
Претендент на право літературної власності
Приймаюча сторона — sht (Supporting host)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка підтримує (надаючи зручності, штат, інші ресурси) проект, програму, конференцію, захід, об'єкти даних, матеріальні об'єкти культури.
Програміст — prg (Programmer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за створення та/або підтримку комп'ютерних програм, вихідних кодів, машинно-здійсненних цифрових файлів і супровідної документації.
Продюсер — pro (Producer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за створення кінофільму (включаючи ділові аспекти та управління процесом виробництва кінофільму) і за його комерційний успіх.
Виробник книг — bkp (Book producer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за виробництво книг та інших друкованих матеріалів, якщо спеціальні коди (наприклад, bkd, egr, tyd, prt) не підходять.
- СНМ Фактор
Прохач — app (Applicant)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за подачу заяви, прохання чи особи (або організації), яка визнається мають право на результати розгляду заяви, прохання (напр., на дарування прав, нагороду, титул, посада).
- СНМ Посередник
Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п. — cos (Contestant)
- Використовується для позначення сторони, яка виступає противником, конкурентом, або стороною, яка оспорює в судовому порядку поданий позов, рішення, результат судового розгляду і т.д. в суді.
Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п. і подала апеляційну скаргу — cot (Contestant-appellant)
- Використовується для позначення сторони в суперечці, яка оскаржить в апеляційному порядку рішення суду нижчої інстанції в суді вищої інстанції для перегляду рішення.
Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п., проти якої подано апеляційну скаргу в апеляційному процес —і coe (Contestant-appellee)
- Використовується для позначення сторони в суперечці, проти якої апелянтом подана апеляція до суду вищої інстанції для перегляду рішення.
Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п, проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді — cts (Contestee)
- Використовується для позначення сторони в процесі, що захищається від пред'явленого їй позовної вимоги або оспорює винесене проти неї рішення або результат судового розгляду в судах „загального права“.
Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді, і подала апеляційну скаргу — ctt (Contestee-appellant)
- Використовується для позначення сторони, що подає апеляційну скаргу до суду вищої інстанції для перегляду рішення суду нижчої інстанції.
Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді і проти якої подано апеляційну скаргу в апеляційному процесі — cte (Contestee-appellee)
- Використовується для позначення сторони, проти якої подана апеляційна скарга в суд вищої інстанції для перегляду судового рішення у справі.
Інше — oth (Other)
- Використовується для кодів, які не мають еквівалентів в форматі MARC 21 з переліків, відмінних від даного, або для термінів, яким код не присвоєно.
Радіоведучий
- ДИВ Ведучий
Розробник шрифту — tyd (Type designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка розробило накреслення використаного шрифту.
Вирішуюче відомство — pma (Permitting agency)
- Використовується для позначення відомства (зазвичай державної установи), яке видає дозвіл на здійснення роботи.
- СНМ ліцензується відомство
Розповсюджувач — dst (Distributor)
- Використовується для позначення особи (або організації), що володіє винятковим або частковим правом на продаж.
- СНМ Агент з продажу
- СНМ Дистриб’ютор
- СНМ Комісіонер
- СНМ Торговий посередник
Оповідач — stl (Storyteller)
- Використовується для позначення особи, що передає історію, переказ, казку у творчій і/або театральної інтерпретації.
- СНМ Сказитель
- СНМ Казкар
Редактор — edt (Editor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка готує до публікації твір, автором якої вона не є, пояснюючи текст, додаючи вступний матеріал або коментарі, або здійснює технічне керівництво роботою видавничого колективу.
Редактор-упорядник — red (Redactor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка розробляє структуру описуваної одиниці, не несучи при цьому інтелектуальної відповідальності за її зміст.
Редактор файлів гіпертекстової розмітки — mrk (Markup Editor)
- Використовується для позначення особи (або організації), що виконує кодування засобами SGML, HTML або XML-розмітки метаданих, тексту і т.д.
Режисерм drt (Director)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за загальну організацію роботи або керівного постановкою в театрі, кіно або звукозаписом.
Режисер монтажу — flm (Film editor)
- Використовується для позначення особи (або організації), що є режисером монтажу кінокартини незалежно від типу її фізичного носія (наприклад, ацетатна плівка, магнітна стрічка із зображенням і звуком).
Репозитарій — rps (Repository)
- Використовується для позначення відомства, яке приймає дані або об'єкти матеріальної культури і надає послуги по тривалому зберіганню і загальнодоступному використання цих даних або об'єктів.
- СНМ Депозитарій
- СНМ Сховище
Репортер — rpt (Reporter)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка пише або представляє повідомлення про новини або поточні події в ефірі або у пресі.
Рецензент — rev (Reviewer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що є автором рецензії на книгу, кінокартину, постановку і т.п.
- СНМ Критик
- СНМ Оглядач
Малювальник — drm (Draftsman)
- Використовується для позначення особи (або організації), що готують художні або технічні малюнки.
Керівник — led (Lead)
- Використовується для позначення особи (або організації), що бере на себе основну відповідальність за здійснення певної діяльності або зусилля. Використовується з іншим терміном або кодом ролі, щоб показати більшу важливість цієї особи (або організації) щодо певної специфічної ролі. Якщо використовується кілька позначень різних ролей, код led застосовується тільки в тому випадку, коли він відноситься до всіх цих кодів.
Керівник дослідницького колективу — rth (Research Team Head)
- Використовується для позначення особи, яка керує дослідницьким проектом.
Керівник лабораторних занять — ldr (Laboratory director)
- Використовується для позначення особи (або організації), керівного або контролюючого роботу, здійснювану в підконтрольному оточенні.
Керівник польових робіт — fld (Field director)
- Використовується для позначення особи (або організації), керуючого або контролюючого роботу зі збору необроблених даних або здійснює дослідження навколишнього середовища (зазвичай застосовується до природних і суспільних наук).
Керівник проекту — pdr (Project director)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за всі істотні напрямки проекту, або здійснює керівництво великим проектом, або повністю несе відповідальність за реалізацію проектів, або керівного роботою менеджерів проектів.
Керівник виробництвам pmn (Production manager)
- Використовується для позначення особи, відповідальної за вирішення всіх технічних і комерційних питань постановки.
Свідокм wit (Witness)
- Використовується для позначення особи, яка підтверджує правильність того, що сталося події або вчинку.
- СНМ Очевидець
- СНМ Понятий
Секретарм sec (Secretary)
- Використовується для позначення особи (або організації), що виступає в ролі секретаря, редактора або іншої особи, відповідальної за вираз точки зору організації.
Пов’язане ім’я
- ДИВ Асоційоване ім’я
Сказитель
- ДИВ Оповідач
Казкар
- ДИВ Оповідач
Скульптор — scl (Sculptor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка ліпить або вирізає тривимірні фігури.
Співавтор
- ДИВ Автор
Творець cre (Creator)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за інтелектуальне або художній зміст твору.
Творець ескізів — ren (Renderer)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка з архітектурних креслень робить ескізи (тобто, зображення) в точної перспективі з метою дати уявлення про те, як буде виглядати реалізований проект.
Здобувач — dis (Dissertant)
- Використовується для позначення особи, що представляє наукову роботу для отримання наукового ступеня або диплому про вищу освіту.
Сумнівний автор — dub (Dubious author)
- Особа (або організація), приписування авторства якому сумнівно або невірно.
- СНМ Непідтверджений автор
Укладач — com (Сompiler)
- Використовується для позначення особи (або організації), що створює твір або публікацію шляхом відбору і об'єднання матеріалу з різних творів різних осіб або колективів (організацій).
Співробітник — clb (Collaborator)
- Використовується для позначення особи (або організації), що приймає обмежену участь в роботі іншої людини або організації, яке робить доповнення до основного твору (наприклад, додатки, примітки).
Спеціаліст по географічній інформаційній системі — gis (Geographic information specialist)
- Використовується для позначення особи, відповідальної за розвиток географічної інформаційної системи (GIS) і інтеграцію її даних в дані системи глобального позиціонування.
Спонсор — spn (Sponsor)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка надала контракт або під заступництвом якої твір було написано, надруковано, опубліковано і т.д.
Справщик рукописів
Сторона-правонаступник — spy (Second party)
- Використовується для позначення особи (або організації), що іменується в юридичних документах „іншою стороною“. У разі передачі прав таким є правонаступник, цесіонарій, індосат, ліцензіат, який одержує дотацію і т. п. Кілька сторін можуть бути спільно названі стороною-правонаступником.
- СНМ Правонаступник
Сценарист — sce (Scenarist)
- Використовується для позначення особи (або організації), що є автором сценарію кінофільму.
- СНМ Кінодраматург
Танцівник
- ДИВ Танцюрист
Танцівниця
- ДИВ Танцюрист
Танцюрист — dnc (Dancer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що демонструє переважно мистецтво танцю в музичній або драматичної постановки або концерті.
- СНМ Балерина
- СНМ Балет (трупа)
- СНМ Кордебалет
- СНМ Танцівник
- СНМ Танцівниця
Телеведучий
- ДИВ Ведучий
Тередорщик
- ДИВ Типограф
Технічний директор — tcd (Technical director)
- Використовується для позначення особи, яка в кінцевому рахунку відповідає за декорації, реквізит, світло і звук.
- СНМ Завідувач постановочної частини
Типограф — prt (Printer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що друкує тексти складальним методом або з друкарської форми.
- СНМ Батийщик
- СНМ Батирщик
- СНМ Друкар
- СНМ Тередорщик
- СНМ Типографщик
- СНМ Тискальщик
Друкар
- ДИВ |Типограф
Тискальщик
- ДИВ Типограф
Титульний редактор
Топограф
- ДИВ Землемір
Торговий посередник
- ДИВ Розповсюджувач
Трупа
- ДИВ Актор
Учасник дослідницького колективу — rtm (Research Team Member)
- Використовується для позначення особи, яка є учасником досліджень, і чия роль не передбачає керівництва або управління проектом.
Учитель
- ДИВ Викладач
Факсиміліст — fac (Facsimilist)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка виконала факсиміле.
Фактор
- ДИВ Виробник книг
Фондоутримувач
- ДИВ Власник
Фотограф — pht (Photographer)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за фотографування незалежно від того, чи йде мова про оригінали або репродукціях.
Фототипіст — clt (Collotyper)
- Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за виробництво фототипних відбитків з плівки або іншого колоїду на чорнилопритягуючій та чорниловідштовхуючій поверхні.
Посередник
- ДИВ Прохач
Хореограф — chr (Choreographer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що здійснює постановку танців або інших рухів (наприклад, жонглювання мечами) для музичних або театральних вистав і концертів.
Сховище
- ДИВ Репозитарій
Художній керівник — ard (Artistic director)
- Використовується для позначення особи, відповідальної за художній стиль всієї постановки, включаючи вибір творів, які будуть поставлені, і підбір старшого режисерського персоналу.
- СНМ Художник-постановник
Художник — art (Artist)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка задумала і можливо також зробила оригінальний графічний малюнок чи твір мистецтва, якщо спеціальні коди (напр., egr, etr) не бажані. Для ілюстраторів книг кращий код ill.
Художник-декоратор — std (Set designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка переводить авторський задум художника-постановника з плоских ескізів на об'ємні декорації для театральної вистави, концерти, кінофільму, і т.д. Художники-декоратори роблять детальні інструкції та специфікації для спорудження декорацій.
Художник-ілюмінатор рукопису — ilu (Illuminator)
- Використовується для позначення особи (або організації), що прикрашає твір (особливо, рукописний матеріал) дорогоцінними металами або фарбою зазвичай у вигляді майстерних малюнків і візерунків.
- СНМ Ілюмінатор рукопису
- СНМ Ілюстратор-ілюмінатор
Художник-костюмер — cst (Costume designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), яка створює і робить костюми, укладає волосся і т.д. для музичної або театральної постановки або концерту.
Художник по звуку — sds (Sound designer)
- Використовується для позначення особи, яка виробляє і відтворює звук (і живий, і записаний), встановлює мікрофони, регулює звукові рівні і координує джерела звуку.
- СНМ Дизайнер по звуку
- СНМ Звукодизайнер
Художник по світлу — lgd (Lighting designer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що займається світловим оформленням театральної постановки, концерти, фільми і т. п.
Художник-постановник
Цензор cns (Censor)
- Використовується для позначення офіційного або приватного цензора.
Цесіонарій — asg (Assignee)
- Використовується для позначення особи (або організації), якій було надано ліцензію на друк або публікацію.
Кресляр — dln (Delineator)
- Використовується для позначення особи (або організації), що виконує технічні малюнки з інших креслень, ескізів та начерків.
Шрифтовий оформлювач — tyg (Typographer)
- Використовується для позначення особи (або організації), що несе основну відповідальність за підбір і застосування шрифтів. Якщо шрифтовий оформлювач відповідає і за інші аспекти графічного оформлення книги (наприклад, є оформлювачем книги - код bkd), то можливе одночасне використання обох кодів.
Експерт — exp (Expert)
- Використовується для позначення особи (або організації), якій доручено опис і оцінка речей, особливо рідкісних книг, творів мистецтва і т.п.
- СНМ Оцінювач
Юридично відповідальна сторона — rpy (Responsible party)
- Використовується для позначення особи (або організації), що несе юридичну відповідальність за зміст публікації.
Перелік англійських термінів
Найменування англійською мовою | Код | Найменування українською мовою |
---|---|---|
Actor | act | Актор, трупа |
Adapter | adp | Автор адаптації, обробки, переробки |
Analyst | anl | Аналітик |
Animator | anm | Аніматор |
Annotator | ann | Автор анотації |
Applicant | app | Прохач, посередник |
Appraiser | exp | Експерт, оцінювач |
Architect | arc | Архітектор |
Arranger | arr | Аранжувальник, автор перекладу |
Art copyist | acp | Копіїст твору образотворчого мистецтва, автор копії |
Artist | art | Художник |
Artistic director | ard | Художній керівник, художник-постановник |
Assignee | asg | Цесіонарій |
Associated name | asn | Асоційоване ім’я, пов’язане ім’я |
Attributed name | att | Передбачуваний автор |
Auctioneer | auc | Аукціоніст |
Author | aut | Автор, співавтор |
Author in quotations or text extracts | aqt | Автор цитат або витягів з тексту |
Author of afterword, colophon, etc. | aft | Автор післямови, колофону і т.п. |
Author of dialog | aud | Автор діалогу |
Author of introduction, etc. | aui | Автор передмови і т.п. |
Author of screenplay, etc. | aus | Автор сценарію і т.п. |
Bibliographic antecedent | ant | Бібліографічний попередник |
Binder | bnd | Палітурник |
Binding designer | bdd | Оформлювач палітурки |
Book designer | bkd | Оформлювач книги |
Book producer | bkp | Виробник книг, фактор |
Bookjacket designer | bjd | Оформлювач суперобкладинки |
Bookplate designer | bpd | Оформлювач екслібрису |
Bookseller | bsl | Книготорговець, книгар |
Bowdlerizer | cns | Цензор |
Calligrapher | cll | Каліграф |
Cartographer | ctg | Картограф |
Censor | cns | Цензор |
Chief electrician | elg | Освітлювач |
Choreographer | chr | Хореограф |
Cinematographer | cng | Кінематографіст, оператор-постановник |
Claimant | cpc | Претендент на авторське, видавнича право, на право літературної власності |
Client | cli | Клієнт |
Collaborator | clb | Співробітник |
Collector | col | Колекціонер |
Collotyper | clt | Фототипіст |
Colorist | clr | Колорист |
Commentator | cmm | Коментатор |
Commentator for written text | cwt | Автор коментарів і приміток до друкованого тексту |
Compiler | com | Укладач |
Complainant | cpl | Позивач відшкодування, скаржник, потерпілий |
Complainant-appellant | cpt | Позивач-апелянт у справі, оскільки він розглядався на основі права справедливості |
Complainant-appellee | cpe | Позивач-відповідач по апеляції в справі, яка розглядається на основі права справедливості |
Composer | cmp | Композитор |
Compositor | cmt | Наборщик, метранпаж |
Conceptor | ccp | Автор ідеї, концепції |
Conductor | cnd | Диригент |
Consultant | csl | Консультант |
Consultant to a project | csp | Консультант проекту |
Contestant | cos | Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п. |
Contestant-appellant | cot | Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п. і подала апеляційну скаргу |
Contestant-appellee | coe | Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п., проти якої подано апеляційну скаргу в апеляційному процесі |
Contestee | cts | Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді |
Contestee-appellant | ctt | Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді, і подав апеляційну скаргу |
Contestee-appellee | cte | Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанова, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді і проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі |
Contractor | ctr | Підрядник |
Contributor | ctb | Автор твору, що увійшов в компіляцію |
Copier | frg | Виробник підробки |
Copyright claimant | cpc | Претендент на авторське, видавниче право, на право літературної власності |
Copyright holder | cph | Власник авторського права, копірайту; володар авторського права, копірайту |
Corrector | crr | Коректор рукописів, справщик рукописів |
Correspondent | crp | Кореспондент |
Costume designer | cst | Художник-костюмер |
Counterfeiter | frg | Виробник підробки |
Cover designer | cov | Оформлювач обкладинки |
Creator | cre | Творець |
Curator of an exhibition | cur | Куратор виставки |
Dancer | dnc | Танцюрист, танцівник, танцівниця, балерина, балет (трупа), кордебалет |
Data contributor | dtc | Постачальник даних |
Data manager | dtm | Адміністратор даних, адміністратор баз даних |
Dedicatee | dte | Об’єкт посвяти |
Dedicator | dto | Автор посвяти |
Defendant | dfd | Відповідач |
Defendant-appellant | dft | Відповідач, який подав апеляційну скаргу |
Defendant-appellee | dfe | Відповідач, проти якого подана апеляційна скарга |
Degree grantor | dgg | Організація, що затвердила вчений ступінь |
Delineator | dln | Кресляр |
Depicted | dpc | Предмет зображення |
Deponent | wit | Свідок, очевидець, понятий |
Depositor | dpt | Депозитор |
Designer | dsr | Оформлювач |
Designer of binding | bdd | Оформлювач палітурки |
Designer of book | bkd | Оформлювач книги |
Designer of bookjacket | bjd | Оформлювач суперобкладинки |
Designer of bookplate | bpd | Оформлювач екслібрису |
Designer of cover | cov | Оформлювач обкладинки |
Designer of type | tyd | Розробник шрифту |
Director | drt | Режисер |
Dissertant | dis | Здобувач |
Distributor | dst | Розповсюджувач, агент з продажу, дистриб’ютор, комісіонер, торговий посередник |
Donor | dnr | Дарувальник |
Draftsman | drm | Рисувальник |
Dubious author | dub | Сумнівний автор, непідтверджений автор |
Editor | edt | Редактор |
Electrician | elg | Освітлювач |
Electrotyper | elt | Виробник гальваностереотипів |
Engineer | eng | Інженер |
Engraver | egr | Гравер |
Etcher | etr | Офортист |
Expert | exp | Експерт |
Eyewitness | wit | Свідок, очевидець, понятий |
Expurgator | cns | Цензор |
Facsimilist | fac | Факсиміліст |
Field director | fld | Керівник польових робіт |
Film editor | flm | Режисер монтажу |
First party | fpy | Первинний правовласник |
Forger | frg | Виробник підробки |
Former owner | fmo | Колишній власник |
Funder | fnd | Інвестор |
Geographic information specialist | gis | Спеціаліст по географічній інформаційній системі |
Honoree | hnr | Об’єкт вшанування |
Host | hst | Гість |
House electrician | elg | Освітлювач |
Illuminator | ilu | Художник-ілюмінатор рукопису, ілюмінатор рукопису, ілюстратор-ілюмінатор |
Illustrator | ill | Ілюстратор |
Imprimatur | lso | Ліцензедавач, ліцензіар |
Inscriber | ins | Автор дарчого напису |
Instructor | tch | Викладач, інструктор, вчитель |
Instrumentalist | itr | Інструменталіст |
Interviewee | ive | Інтерв’юємий |
Interviewer | ivr | Інтерв’юер |
Inventor | inv | Винахідник, автор винаходу |
Investigator | org | Ініціатор |
Joint author | aut | Автор, співавтор |
Lab director | ldr | Керівник лабораторних занять |
Laboratory | lbr | Лабораторія |
Laboratory director | ldr | Керівник лабораторних занять |
Landscape architect | lsa | Ландшафтний архітектор, архітектор ландшафту |
Lead | led | Керівник |
Lender | len | Даючий книгу в борг |
Libelant | lil | Позивач в морському і церковному судочинстві |
Libelant-appellant | lit | Позивач в морському і церковному судочинстві, який подав апеляційну скаргу |
Libelant-appellee | lie | Позивач в морському і церковному судочинстві, проти якого подана апеляційна скарга |
Libelee | lel | Відповідач в морському і церковному судочинстві |
Libelee-appellant | let | Відповідач в морському і церковному судочинстві, який подав апеляційну скаргу |
Libelee-appellee | lee | Відповідач в морському і церковному судочинстві, проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі |
Librettist | lbt | Лібретист |
Licensee | lse | Ліцензетримач, ліцензіат, одержувач ліцензії |
Licensor | lso | Ліцензедавач, ліцензіар |
Lighting designer | lgd | Художник по світлу |
Lithographer | ltg | Літограф |
Lyricist | lyr | Автор слів пісні |
Manufacturer | mfr | Виробник |
Markup editor | mrk | Редактор файлів гіпертекстової розмітки |
Master electrician | elg | Освітлювач |
Memorial | hnr | Об’єкт вшанування |
Metadata contact | mdc | Відповідальний за метадані |
Metal-engraver | mte | Гравер по металу |
Moderator | mod | Ведучий, радіоведучий, телеведучий |
Monitor | mon | Спостерігач |
Motion picture editor | flm | Режисер монтажу |
Music copyist | mcp | Переписувач нот, копіювальник нот |
Musical director | msd | Музичний директор, музичний керівник |
Musician | mus | Музикант |
Narrator | nrt | Оповідач; актор, який читає текст від автора |
Observer | wit | Свідок, очевидець, понятий |
Onlooker | wit | Свідок, очевидець, понятий |
Opponent | opn | Опонент |
Organizer of meeting | orm | Організатор конференції |
Originator | org | Ініціатор |
Other | oth | Інше |
Owner | own | Власник, тримач, фондоутримувач |
Papermaker | ppm | Виробник паперу |
Patent applicant | pta | Патентозаявник |
Patent holder | pth | Патентовласник, власник патенту, патентотримач, власник патенту |
Patent inventor | inv | Винахідник, автор винаходу |
Patentee | pth | Патентовласник, власник патенту, патентотримач, власник патенту |
Patron | pat | Покровитель, патрон |
Performer | prf | Виконавець |
Performer of research | res | Дослідник |
Permitting agency | pma | Вирішуюче відомство, ліцензуюче відомство |
Photographer | pht | Фотограф |
Plaintiff | ptf | Позивач |
Plaintiff-appellant | ptt | Позивач, який подав апеляційну скаргу |
Plaintiff-appellee | pte | Позивач, проти якого подана апеляційна скарга |
Platemaker | plt | Виробник друкованих форм |
Principal investigator | org | Ініціатор |
Printer | prt | Типограф, батийщик, батирщик, друкар, тередорщик, друкарі, тискальщик |
Printer of plates | pop | Друкар ілюстрацій |
Printmaker | prm | Гравіровщик |
Process contact | prc | Відповідальний за обробку даних |
Producer | pro | Продюсер |
Production manager | pmn | Керівник виробництва |
Production personnel | prd | Персонал художньо-постановочної частини |
Programmer | prg | Програміст |
Project director | pdr | Керівник проекту |
Promoter | ths | Науковий керівник |
Proofreader | pfr | Коректор друкованих текстів |
Publisher | pbl | Видавець |
Publishing director | pbd | Відповідальний, головний, літературний, титульний редактор |
Puppeteer | ppt | Ляльковід |
Recipient | rcp | Адресат, одержувач |
Recording engineer | rce | Інженер звукозапису, відеозапису |
Redactor | red | Редактор-упорядник |
Renderer | ren | Творець ескізів |
Reporter | rpt | Репортер |
Repository | rps | Репозитарій, депозитарій, сховище |
Research team head | rth | Керівник дослідницького колективу |
Research team member | rtm | Учасник дослідницького колективу |
Researcher | res | Дослідник |
Respondent | rsp | Відповідач по справі, що розглядається на основі права „справедливості“ |
Respondent-appellant | rst | Відповідач по справі, розглянутому на основі права „справедливості“, який подав апеляційну скаргу |
Respondent-appellee | rse | Відповідач по справі, розглянутому на основі права „справедливості“, проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі |
Responsible party | rpy | Юридично відповідальна сторона |
Restager | rsg | Постановник |
Reviewer | rev | Рецензент, критик, оглядач |
Rubricator | rbr | Виконавець заголовків і червоних рядків |
Scenarist | sce | Сценарист, кінодраматург |
Scientific advisor | sad | Науковий консультант |
Scribe | scr | Писар, писар |
Sculptor | scl | Скульптор |
Second party | spy | Сторона-правонаступник, правонаступник |
Secretary | sec | Секретар |
Set designer | std | Художник-декоратор |
Signer | sgn | Автор підпису |
Singer | sng | Співак |
Sound designer | sds | Художник по звуку, дизайнер по звуку, звукодизайнер |
Speaker | spk | Диктор |
Sponsor | spn | Спонсор |
Stage manager | stm | Асистент режисера, помічник режисера |
Standards body | stn | Орган по стандартизації |
Stereotyper | str | Виробник стереотипів |
Storyteller | stl | Оповідач, сказитель, казкар |
Supporting host | sht | Приймаюча сторона |
Supposed name | att | Передбачуваний автор |
Surveyor | srv | Землемір, геодезист, маркшейдер, топограф |
Teacher | tch | Викладач, інструктор, вчитель |
Technical director | tcd | Технічний директор, завідувач постановочною частиною |
Technical draftsman | drm | Рисувальник |
Testifier | wit | Свідок, очевидець, понятий |
Thesis advisor | ths | Науковий керівник |
Transcriber | trc | Переписувач |
Translator | trl | Перекладач |
Type designer | tyd | Розробник шрифту |
Typesetter | cmt | Наборщик |
Typographer | tyg | Шрифтовий оформлювач |
Videographer | vdg | Оператор-відеопостановщик |
Vocalist | voc | Вокаліст |
Witness | wit | Свідок, очевидець, понятий |
Wood-engraver | wde | Гравер по дереву в техніці торцевої ксилографії |
Woodcutter | wdc | Гравер по дереву в техніці обрізної ксилографії |
Writer of accompanying material | wam | Автор тексту супровідного матеріалу |
Перелік MARC-кодів в порядку англійського алфавіту
Код | Найменування українською мовою | Найменування англійською мовою |
---|---|---|
acp | Копіїст твору образотворчого мистецтва, автор копії | Art copyist |
act | Актор, трупа | Actor |
adp | Автор адаптації, обробки, переробки | Adapter |
aft | Автор післямови, колофону і т.п. | Author of afterword, colophon, etc. |
anl | Аналітик | Analyst |
anm | Аніматор | Animator |
ann | Автор анотації | Annotator |
ant | Бібліографічний попередник | Bibliographic antecedent |
app | Прохач, посередник | Applicant |
aqt | Автор цитат або витягів з тексту | Author in quotations or text abstracts |
arc | Архітектор | Architect |
ard | Художній керівник, художник-постановник | Artistic director |
arr | Аранжувальник, автор перекладу | Arranger |
art | Художник | Artist |
asg | Цесіонарій | Assignee |
asn | Асоційоване ім’я, пов'язане ім’я | Associated name |
att | Передбачуваний автор | Attributed name |
auc | Аукціоніст | Auctioneer |
aud | Автор діалогу | Author of dialog |
aui | Автор передмови і т.п. | Author of introduction, etc. |
aus | Автор сценарію і т.п. | Author of screenplay, etc. |
aut | Автор, співавтор | Author, joint author |
bdd | Оформлювач палітурки | Binding designer, designer of binding |
bjd | Оформлювач суперобкладинки | Bookjacket designer, designer of bookjacket |
bkd | Оформлювач книги | Book designer, designer of book |
bkp | Виробник книг | Book producer |
bnd | Палітурник | Binder |
bpd | Оформлювач екслібрису | Bookplate designer, designer of bookplate |
bsl | Книготорговець | Bookseller |
ccp | Автор ідеї, концепції | Conceptor |
chr | Хореограф | Choreographer |
clb | Співробітник | Collaborator |
cli | Клієнт | Client |
cll | Каліграф | Calligrapher |
clr | Колорист | Colorist |
clt | Фототипіст | Collotyper |
cmm | Коментатор | Commentator |
cmp | Композитор | Composer |
cmt | Наборщик, метранпаж | Compositor, typesetter |
cng | Кінематографіст, оператор-постановник | Cinematographer |
cnd | Диригент | Conductor |
cns | Цензор | Censor, bowdlerizer, expurdator |
coe | Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п., проти якої подано апеляційну скаргу в апеляційному процесі | Contestant-appellee |
col | Колекціонер | Collector |
com | Укладач | Compiler |
cos | Протилежна сторона, що висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п. | Contestant |
cot | Відповідач, який висуває в суді заперечення проти позовної вимоги, постанови, рішення і т.п. і подала апеляційну скаргу | Contestant-appellant |
cov | Оформлювач обкладинки | Cover designer, designer of cover |
cpc | Претендент на авторське, видавнича право, на право літературної власності | Copyright claimant, claimant |
cpe | Позивач-відповідач по апеляції в справі, яка розглядається на основі права „справедливості“ | Complainant-appellee |
cph | Власник авторського права, копірайту; володар авторського права, копірайту | Copyright holder |
cpl | Позивач відшкодування, скаржник, потерпілий | Complainant |
cpt | Позивач-апелянт у справі, оскільки він розглядався на основі права „справедливості“ | Complainant-appellant |
cre | Творець | Creator |
crp | Кореспондент | Correspondent |
crr | Коректор рукописів, справщик рукописів | Corrector |
csl | Консультант | Consultant |
csp | Консультант проекту | Consultant to a project |
cst | Художник-костюмер | Costume designer |
ctb | Автор твору, що увійшов в компіляцію | Contributor |
cte | Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанову, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді і проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі | Contestee-appellee |
ctg | Картограф | Cartographer |
ctr | Підрядник | Contractor |
cts | Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанову, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді | Contestee |
ctt | Протилежна сторона, яка відстоює свою позовну вимогу, постанову, рішення і т.п., проти яких відповідачем висунуті заперечення в суді, який подав апеляційну скаргу | Contestee-appellant |
cur | Куратор виставки | Curator of an exhibition |
cwt | Автор коментарів і приміток до друкованого тексту | Commentator for written text |
dfd | Відповідач | Defendant |
dfe | Відповідач, проти якого подана апеляційна скарга | Defendant-appellee |
dft | Відповідач, який подав апеляційну скаргу | Defendant-appellant |
dgg | Організація, що затвердила вчений ступінь | Degree grantor |
dis | Здобувач | Dissertant |
dln | Кресляр | Delineator |
dnc | Танцюрист, танцівник, танцівниця, балерина, балет (трупа), кордебалет | Dancer |
dnr | Дарувальник | Donor |
dpc | Предмет зображення | Depicted |
dpt | Депозитор | Depositor |
drm | Рисувальник | Draftsman, technical draftsman |
drt | Режисер | Director |
dsr | Оформлювач | Designer |
dst | Розповсюджувач, агент з продажу, дистриб'ютор, торговий посередник | Distributor |
dtc | Постачальник даних | Data contributor |
dte | Об’єкт посвяти | Dedicatee |
dtm | Адміністратор даних, адміністратор баз даних | Data manager |
dto | Автор посвяти | Dedicator |
dub | Сумнівний автор, непідтверджений автор | Dubious author |
edt | Редактор | Editor |
egr | Гравер | Engraver |
elg | Освітлювач | Electrician, chief electrician, house electrician, master electrician |
elt | Виробник гальваностереотипів | Electrotyper |
eng | Інженер | Engineer |
etr | Офортист | Etcher |
exp | Експерт, оцінювач | Expert, appraiser |
fac | Факсіміліст | Facsimilist |
fld | Керівник польових робіт | Field director |
flm | Режисер монтажу | Film editor, motion picture editor |
fmo | Колишній власник | Former owner |
fpy | Первинний правовласник | First party |
fnd | Інвестор | Funder |
frg | Виробник підробки | Forger, copier, counterfeiter |
gis | Спеціаліст по географічній інформаційній системі | Geographic information specialist, geospatial information specialist |
hnr | Об’єкт вшанування | Honoree, memorial |
hst | Гість | Host |
ill | Ілюстратор | Illustrator |
ilu | Художник-ілюмінатор рукописи, ілюмінатор рукописи, ілюстратор-ілюмінатор | Illuminator |
ins | Автор дарчого напису | Inscriber |
inv | Винахідник, автор винаходу | Inventor, patent inventor |
itr | Інструменталіст | Instrumentalist |
ive | Інтерв’юємий | Interviewee |
ivr | Інтерв’ювер | Interviewer |
lbr | Лабораторія | Laboratory |
lbt | Лібретист | Librettist |
ldr | Керівник лабораторних занять | Laboratory director, lab director |
led | Керівник | Lead |
lee | Відповідач в морському і церковному судочинстві, проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі | Libelee-appellee |
lel | Відповідач в морському і церковному судочинстві | Libelee |
len | Даючий книгу в борг | Lender |
let | Відповідач в морському і церковному судочинстві, який подав апеляційну скаргу | Libelee-appellant |
lgd | Художник по світлу | Lighting designer |
lie | Позивач в морському і церковному судочинстві, проти якого подана апеляційна скарга | Libelant-appellee |
lil | Позивач в морському і церковному судочинстві | Libelant |
lit | Позивач в морському і церковному судочинстві, який подав апеляційну скаргу | Libelant-appellant |
lsa | Ландшафтний архітектор, архітектор ландшафту | Landscape architect |
lse | Ліцензетримач, ліцензіат, одержувач ліцензії | Licensee |
lso | Ліцензедавач, ліцензіар | Licensor, imprimatur |
ltg | Літограф | Lithographer |
lyr | Автор слів пісні | Lyricist |
mcp | Переписувач нот, копіювальник нот | Music copyist |
mfr | Виробник | Manufacturer |
mdc | Відповідальний за метадані | Metadata contact |
mod | Ведучий, радіоведучий, телеведучий | Moderator |
mon | Спостерігач | Monitor |
mrk | Редактор файлів гіпертекстової розмітки | Markup editor |
msd | Музичний директор, музичний керівник | Musical director |
mte | Гравер по металу | Metal-engraver |
mus | Музикант | Musician |
nrt | Оповідач; актор, який читає текст від автора | Narrator |
opn | Опонент | Opponent |
org | Ініціатор | Originator, investigator, principal investigator |
orm | Організатор конференції | Organizer of meeting |
oth | Інше | Other |
own | Власник, тримач, фондоутримувач | Owner |
pat | Покровитель, патрон | Patron |
pbd | Відповідальний, головний, літературний, титульний редактор | Publishing director |
pbl | Видавець | Publisher |
pdr | Керівник проекту | Project director |
pfr | Коректор друкованих текстів | Proofreader |
pht | Фотограф | Photographer |
plt | Виробник друкованих форм | Platemaker |
pma | Вирішуюче відомство, ліцензуюче відомство | Permitting agency |
pmn | Керівник виробництва | Production manager |
pop | Друкар гравюр | Printer of plates |
ppm | Виробник паперу | Papermaker |
ppt | Ляльковід | Puppeteer |
prc | Відповідальний за обробку даних | Process contact |
prd | Персонал художньо-постановочної частини | Production personnel |
prf | Виконавець | Performer |
prg | Програміст | Programmer |
prm | Гравіювальник | Printmaker |
pro | Продюсер | Producer |
prt | Типограф, друкар, друкарі | Printer |
pta | Патентозаявник | Patent applicant |
pte | Позивач, проти якого подана апеляційна скарга | Plaintiff-appellee |
ptf | Позивач | Plaintiff |
pth | Патентовласник, власник патенту, патентотримач, власник патенту | Patent holder, patentee |
ptt | Позивач, який подав апеляційну скаргу | Plaintiff-appellant |
rbr | Виконавець заголовків і червоних рядків | Rubricator |
rce | Інженер звукозапису, відеозапису | Recording engineer |
rcp | Адресат, одержувач | Recipient |
red | Редактор-упорядник | Redactor |
ren | Творець ескізів | Renderer |
res | Дослідник | Researcher, performer of research |
rev | Рецензії, критик, оглядач | Reviewer |
rps | Репозитарій, депозитарій, сховище | Repository |
rpt | Репортер | Reporter |
rpy | Юридично відповідальна сторона | Responsible party |
rse | Відповідач по справі, розглянутому на основі права „справедливості“, проти якого подана апеляційна скарга в апеляційному процесі | Respondent-appellee |
rsg | Постановник | Restager |
rsp | Відповідач по справі, що розглядається на основі права „справедливості“ | Respondent |
rst | Відповідач по справі, розглянутому на основі права „справедливості“, який подав апеляційну скаргу | Respondent-appellant |
rth | Керівник дослідницького колективу | Research team head |
rtm | Учасник дослідницького колективу | Research team member |
sad | Науковий консультант | Scientific advisor |
sce | Сценарист, кінодраматург | Scenarist |
scl | Скульптор | Sculptor |
scr | Писар, писар | Scribe |
sds | Художник по звуку, дизайнер по звуку, звукодизайнер | Sound designer |
sec | Секретар | Secretary |
sgn | Автор підпису | Signer |
sht | Приймаюча сторона | Supporting host |
sng | Співак | Singer |
spk | Диктор | Speaker |
spn | Спонсор | Sponsor |
spy | Сторона-правонаступник, правонаступник | Second party |
srv | Землемір, геодезист, маркшейдер, топограф | Surveyor |
std | Художник-декоратор | Set designer |
stl | Оповідач, сказитель, казкар | Storyteller |
stm | Асистент режисера, помічник режисера | Stage manager |
stn | Орган по стандартизації | Standards body |
str | Виробник стереотипів | Stereotyper |
tcd | Технічний директор, завідувач постановочною частиною | Technical director |
tch | Викладач, інструктор, вчитель | Teacher, instructor |
ths | Науковий керівник | Thesis advisor, promoter |
trc | Переписувач | Transcriber |
trl | Перекладач | Translator |
tyd | Розробник шрифту | Type designer, designer of type |
tyg | Шрифтовий оформлювач | Typographer |
vdg | Оператор-відеопостановщик | Videographer |
voc | Вокаліст | Vocalist |
wam | Автор тексту супровідного матеріалу | Writer of accompanying material |
wdc | Гравер по дереву в техніці обрізної ксилографії | Woodcutter |
wde | Гравер по дереву в техніці торцевої ксилографії | Wood-engraver |
wit | Свідок, очевидець, понятий | Witness, deponent, eyewitness, observer, onlooker, testifier |