Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Вікі-енциклопедія „УКРМАРК — український UNIMARC“

in English

Проект вікі-енциклопедії „УКРМАРК — український UNIMARC“ покликаний надавати інформаційну та методичну допомогу бібліотекам, що працюють з форматом UNIMARC.

Формат вікі-енциклопедії добре зарекомендував себе. Вікі-статті легко створювати, доповнювати та пов’язувати між собою та надавати посилання на інші ресурси. Вікі-платформа є хорошим майданчиком для колективних перекладів.

У багатьох країнах в даний час ведуться роботи з адаптації RDA до національних правил і практик. Забезпечення взаємодії UNIMARC з RDA і IFLA LRM забезпечить широкі можливості для використання UNIMARC в майбутньому.

UNIMARC

Формат UNIMARC розроблено зі сприяння Міжнародної Федерації Бібліотечних Асоціацій і Установ (IFLA) у 1977 році для вирішення проблеми несумісності між різними національними МАРК-форматами. Головною метою було створення міжнародного МАРК-формату, який міг би розмістити бібліографічні записи усіх видів МАРК-форматів. Такі записи могли бути перетворені у UNIMARC — який діяв би як базовий формат — і звідти в будь-який інший МАРК-формат, якщо потрібно. UNIMARC повинен був бути форматом, що б полегшив міжнародний обмін бібліографічними даними у машиночитній формі.

Оскільки багато країн не утворили власного національного МАРК-формату і були на грані прийняття рішення, UNIMARC був прийнятий, як їх власний формат впродовж 80-х та 90-х років. В кінці 20-го сторіччя, 50 установ використовувало UNIMARC, з них 22, як обмінний формат і 10, як внутрішній і 17 інших вказали, що вони можуть використати UNIMARC. Це були установи зі всього світу.

Спершу UNIMARC використовувався лише для бібліографічних записів але у 1991 був виданий UNIMARC для авторитетних записів і, останнім часом, активно обговорюються формати UNIMARC для класифікаційних даних та даних про зберігання.

UNIMARC є офіційним форматом MARC у Франції, Італії, Португалії, Греції, Росії (RUSMARC), Білорусії (BELMARC), інших країнах, а тепер і в Україні (УКРМАРК). Детальніше про UNIMARC на Вікіпедії.

Постійний комітет UNIMARC (PUC) був створений в 1991 році. Основна мета PUC — контролювати формат UNIMARC відповідно до принципів Універсального бібліографічного контролю.

Історія UNIMARC.

Додатки UNIMARC.

Оновлення UNIMARC/Bibliographic.

Оновлення UNIMARC/Authorities.

Адаптації та переклади UNIMARC.

Інструменти UNIMARC.

Використання в Україні.

Група unimarc.org.ua у Facebook

Статус перекладу й адаптації UNIMARC

АБІС та UNIMARC

Бібліографія UNIMARC.

Інші бібліотечні стандарти, правила та рекомендації.

Проект УКРМАРК

БД УКРМАРК

  1. Формат УКРМАРК для бібліографічних записів
  2. Формат УКРМАРК для авторитетних/нормативних записів*
  3. Формат УКРМАРК для класифікаційних записів*
  4. Формат УКРМАРК для записів про зберігання*

* у роботі

Посібники щодо UNIMARC

та інші посібники у розділі „Посібники щодо UNIMARC“

Див. також

Технічна підтримка: Сергій Дубик, dubyk@ukr.net