Відкрити головне меню

unimarc.org.ua β

Зміни

нема опису редагування
Керівництво по присвоєнню GAC передбачає використання системи предметних рубрик (див. розділ [[#D.3|D.3]]). Робиться це виключно для роз'яснення співвідношень між предметної класифікації документа і присвоюється йому кодом GAC.
===<span id="D.2.">D.2. Характеристики коду===
====<span id="D.2.1.">D.2.1. схема кодування====
Код формується з 7-ми символів, що включають малі літери латинського алфавіту та дефіси. Там, де можливо, код повинен відображати ієрархію географічних і політичних одиниць. Структура коду дозволяє доповнювати список новими регіонами, і, відповідно - кодами, представленими в багатьох предметних рубрикатор. У коді представлені наступні п'ять рівнів:
|}
===<span id="D.2.2.">D.2.2. Сфера використання===
Слід зазначити, що для кожної одиниці в наведеному списку кодів використовується не більше трьох рівнів кодування, тому кожне кодове позначення включає в себе кілька дефісів. Коди 4-го і 5-го рівнів використані тільки для територій США, Канади, Австралії, Великобританії, Китаю і Радянського Союзу. Кожна одиниця закодована відповідно до того географічним рівнем, якого вона логічно належить. Структура коду з відкритим закінченням дозволяє вносити доповнення на будь-якому рівні в разі явного наростання тематичного обсягу. Найменування місць, включені до переліку кодів, є, в першу чергу, географічними і / або політичними одиницями і максимально точно відображають сучасний статус кожної одиниці. З переліку виключено найменування міст, для пошуку яких слід спочатку провести пошук по GAC для відповідної країни, а потім - пошук назви міста по полях предметних рубрик.
===<span id="D.3">D.3. Застосування кодів в записах UNIMARC===
Основою для присвоєння коду в GAC, є в першу чергу, зміст роботи, а не привласнена їй предметна рубрика. У більшості випадків географічні назви, зазначені в предметних рубриках, є також одиницями, які підлягають кодування. Однак, якщо з якої-небудь причини географічний аспект роботи не збігається з географічним місцем, використаному в предметному рубрикаторі, то код GAC присвоюється на основі змісту роботи. Така ситуація найбільш часто пов'язана з випадками, коли в якості предметної рубрики використовується загальна географічна характеристика роботи без чіткої вказівки конкретних регіонів. У подібних випадках рекомендується дотримуватися правил, наведених нижче.
===<span id="">D.3.1. Географічний об'єкт, регіон або адміністративно-територіальна одиниця===
Присвоюється документу, присвяченому географічному об'єкту, регіону або адміністративно-територіальної одиниці, для яких існує конкретний GAC:
|}
===<span id="">D.3.2. Регіон, долина або водозбірний басейн і т.п.===
Для кодування регіону, долини, водозбірного басейну і т.п., що відносяться до конкретної географічної території, для якої існує код GAC, використовується цей код.
|}
===<span id="">D.3.3. Назви місцевих територій===
Для кодування роботи, присвяченій місцевої географічної території, району або адміністративно-територіальної одиниці, використовується код найменування країни або адміністративно-територіальної одиниці першого порядку (в країнах, де є коди для даних територій):
|}
===<span id="">D.3.4. Об'єкти, розташовані в більш ніж одній країні===
Для роботи, що відноситься до географічного об'єкта, розташованого в більш, ніж одній країні, використовуються коди кожної країни (якщо їх не більше трьох). Якщо таких країн більше, ніж три, слід використовувати код (коди) більшого регіону (регіонів), що охоплює дані країни.
|}
===<span id="">D.3.5. Чи не Не існуючі більш історичні адміністративно-територіальний одиниці, наприклад, імперії, королівства і т.п.===
Для робіт, що відносяться до якого взагалі немає більш історичним адміністративно-територіальним поділом, імперіям, королівствам і т.п., використовуються коди відповідних сучасних адміністративно-територіальних поділів або регіонів:
Вищенаведені коди відповідають найбільшому територіальному поширенню зазначених об'єктів, тому вони можуть бути присвоєні лише роботам, значним історичним охопленням. Для роботи, що відноситься до історичного періоду, коли дана територія була менш великої, слід використовувати код, відповідний більш обмеженій території. Наприклад, роботі по загальній історії Візантійської імперії потрібно присвоїти код Середземномор'я. Однак для роботи, яка описує пізній період імперії (коли вона скоротилася до областей, прилеглих до Константинополю), слід використовувати код Туреччини. Аналогічно для роботи, що відноситься до конкретної області в межах історичної території, необхідно використовувати код більш обмеженій території (наприклад, робота з Римської імперії кодується кодами Європи, Північної Африки і Близького Сходу, але для роботи з Галлії того ж періоду використовується код Франції).
===<span id="">D.3.6. частини регіонів===
Якщо робота присвячена частини великої географічної території, для якої існує код, необхідно кодувати, по можливості, лише ту територію, межами якої робота обмежена, навіть якщо весь географічний об'єкт винесено в предметну рубрику. <br> Так, для роботи під назвою "Water Resource Problems and priorities in the Appalachian Region Countries of the North Carolina "необхідно застосувати наступні коди GAC:
|}
===<span id="">D.3.7. Орієнтація на кілька регіонів===
Якщо в роботі обговорюються кілька різних географічних територій, слід кодувати кожну з них, якщо їх не більше трьох. При цьому використовуються, по можливості, найбільш конкретні коди, не перевищуючи при цьому межі трьох кодів.
|}
===<span id="">D .3.8. Етнічні групи, національності, цивілізації і т.п.===
Роботам, що належать до конкретних етнічних груп, національностей, цивілізаціям і т.п., слід присвоювати коди регіонів або адміністративно-територіальних одиниць, в межах яких вони знаходяться. Групу населення слід кодувати не за місцем її походження, а за місцем сучасного проживання, якщо, звичайно, мова йде про постійні жителів.
|}
===<span id="">D.3.9. Товариства, асоціації, установи, руху і т.п. <br> === Роботи, присвячені тим чи іншим товариствам, асоціаціям, установам, громадським рухам і т.п., слід кодувати за їх місцезнаходженням.===
{| cellspacing = "20"
''Примітка:'' Для робіт, присвячених фірмам, спортивним командам, залізницям і страйків, використовується код відповідної країни, навіть якщо можливо більш детальне кодування.
===<span id="">D.3.10. Державні агентства, бюро, установи і т.п. <br> Роботи, пов'язані з державним агентствам, бюро, установам і т.п., слід кодувати як адміністративно-територіальну одиницю, яку вони обслуговують.===
{| cellspacing = "20"
|}
===<span id="">D.3.11. мови===
Для визначення місцевості поширення мови код використовується в тому випадку, коли в роботі робиться акцент на географічні аспекти лінгвістики. Наприклад, коли робота присвячена історії розвитку мови в даному регіоні або описує його географічне поширення.
Для мовних підручників, робіт з граматики, історії розвитку мови (наприклад, фонетичні зміни і т.п.) регіональний код використовувати не потрібно.
===<span id="">D.3.12. література===
Не слід привласнювати код творів художньої літератури, навіть якщо вони присвячені тій чи іншій місцевості або етнічній групі, являють ту чи іншу національну літературу, створені в тій чи іншій конкретній місцевості (наприклад, "Американська поезія-Каліфорнія"). У той же час, кодувати необхідно будь-які роботи, що містять обговорення тієї чи іншої національної літератури, включаючи її історію, інтерпретації, бібліографію і т.п.
''Примітка:'' кодування підлягають не окремі казки, легенди і т.п., а зборів фольклорних творів або інші роботи, яким присвоєно предметні рубрики, що вказують на територіальну характеристику (наприклад, топонім, етнічна група, спеціальна література та т.п.).
===<span id="">D.3.13. музика===
Музичних творів і робіт, присвяченим музиці певного регіону, слід привласнювати код даного регіону (або регіонів, якщо їх не більше трьох).
Про засади кодування етнічної музики см. Також розділ D.3.8.d.
===<span id="">D.3.14. біографії===
Біографічним творам, присвяченим кільком особистостям, необхідно присвоювати код в тих випадках, коли колективна біографія пов'язана з певним регіоном. Для індивідуальних біографій регіональне кодування не проводиться якщо, звичайно, в роботі не приділяється спеціальної уваги конкретної місцевості. <br> Наприклад, робота "New Salem: early chapter in Lincoln's life" матиме наступні коди:
|}
===<span id="">D .3.15. Історичні події===
Роботі, присвяченій конкретному історичному події, присвоюється код регіону, в якому сталася ця подія.
|}
===<span id="">D.4. Перелік регіональних кодів===