УКРМАРК для бібліографічних записів


поле 712 — Найменування колективу — вторинна інтелектуальна відповідальність |ukr> |eng> |fra> |rus>

короткий опис: Поле містить найменування колективу з вторинною інтелектуальною відповідальністю за твір у формі точки доступу.

короткий опис: Поле містить найменування організації, що має вторинну інтелектуальну відповідальність. Організація несе вторинну інтелектуальну відповідальність тільки у разі, коли основний опис складається під заголовком або під заголовком індивідуального автора. Поле 712 може бути присутній в записі без полів 700, 710.

обов’язковість поля: НІ (ФАКУЛЬТАТИВНЕ, якщо має бути створена точка доступу на найменування колективу з вторинною інтелектуальною відповідальністю.) (Обов’язкове, якщо повинна бути створений точка доступу на найменування організації, несучої вторинну інтелектуальну відповідальність.)

повторюваність поля: ТАК (Повторюється)


індикатор 1 – Індикатор постійного/тимчасового колективу

пояснення до індикатора: Перший індикатор визначає чи є колективний автор тимчасовим. Колективний автор включає конфереції, симпозіуми, семінари тощо. Якщо найменування тимчасового колективу є частиною постійного колективу, то воно розглядається як найменування постійного колективу (наприклад, Київський національний ун-т ім. Тараса Шевченка. Конференція професорсько-викладацького складу (17; 1975; Київ)

пояснення до індикатора: Індикатори ті ж, що для поля 710.

значення індикатора:
0Постійний колектив (організація)
1Тимчасовий колектив (захід)
    Якщо неможливо визначити тимчасовим чи постійним є колектив, то позиція індикатора має містити символ-заповнення.


індикатор 2 – Індикатор форми найменування колективу

значення індикатора:
0Найменування в інверсованій формі
    Інверсована форма використовується, якщо найменування колективів починається з ініціалів або власного імені щодо імені особи, або числівника, якщо найменування колективів мають індивідуальну назву, що міститься у лапках.
1Інверсоване найменування, занесене під адміністративно-територіальною одиницею
    Використовується для найменувань організацій, що належать до органів державної влади, а також усіх колективів, які заносяться під назвою місцезнаходження (EX 3, 5, 6, 7, 15, 17).
2Найменування заноситься у прямому порядку
    Використовується для всіх інших видів найменувань колективів.

примітки до змісту поля: Такі ж самі як для поля 710. Поле використовується стосовно колективів, які не є колективними авторами, наприклад, друкарень, видавництв, попередніх установ-власників тощо, пов’язаних з виробництвом та історією окремих томів, екземплярів. Підполе $5, код установи, в якій застосовується поле, використовується тільки тоді, коли є важливими фізичні характеристики окремого екземпляру. Зазвичай використовується для стародруків.

примітки до змісту поля: Застосовуються ті ж правила, що для поля 710.


Взаємопов’язане поле
    200 Заголовок і відомості про ответственности- Перші і подальші відомості про відповідальність 200$f, 200$g.
Найменування організації, представлене в 200$f, або в 200$g, для якого встановлена вторинна відповідальність, записується в полі 712 у формі точки доступу.


Взаємопов’язане поле
    710 Найменування организации-Первичная інтелектуальна відповідальність.
Найменування організації з первинною інтелектуальною відповідальністю, представленою на титульному листі першої, записується в полі 710. Найменування організації з вторинною інтелектуальною відповідальністю записується в полі 712. Поле 712 може бути присутній в записі без полів 700, 710 або 720.


Взаємопов’язане поле
    711 Найменування организации-Альтернативная інтелектуальна відповідальність.
Поняття "альтернативная інтелектуальна ответственность" вводиться, коли дві або більш організації мають первинну інтелектуальну відповідальність.


Взаємопов’язане поле
    601 Найменування організації як предмет
Найменування організації, що розглядається в документі або має безпосереднє відношення до об’єкту розгляду в документі, вноситься в полі 601 (приклад 3).


Взаємопов’язане поле
    899 ДАНІ ПРО МІСЦЕПОЛОЖЕННЯ ЕКЗЕМПЛЯРІВ Шифри всіх екземплярів документа, що каталогізується, і їх інвентарні номери можуть приводитися в полі 899. В полі 712 приводяться шифри і інвентарні номери тільки тих екземплярів, до яких відноситься найменування організації, поміщене в полі.

Взаємопов’язане поле
    200 $f, $g НАЗВА ТА ВІДОМОСТІ ПРО ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ, Перші відомості про відповідальність та Наступні відомості про відповідальність. Дані до поля 200 заносяться у формі як на документі. Найменування колективів, занесені до $f або $g зі вторинною інтелектуальною відповідальністю за документ (якщо такі є), записуються до поля 712 у формі точки доступу.

Взаємопов’язане поле
    710 НАЙМЕНУВАННЯ КОЛЕКТИВУ – ПЕРВИННА ІНТЕЛЕК-ТУАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Найменування першого колективу, зазначеного на титульному аркуші, з первинною інтелектуальною відповідальністю заноситься до поля 710. Найменування колективів зі вторинною інтелектуальною відповідальністю заносяться до поля 712.

Взаємопов’язане поле
    711 НАЙМЕНУВАННЯ КОЛЕКТИВУ – АЛЬТЕРНАТИВНА ІНТЕЛЕКТУАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ. Альтернативну інтелектуальну відповідальність мають другий або наступний колектив з первинною відповідальністю. Якщо правила каталогізації не визнають принципу основного опису під заголовком або вихідний формат не дає чіткого розрізнення ступеня відповідальності, всі найменування колективів мають бути записаними до поля 711.

Взаємопов’язане поле
    317 ПРИМІТКИ ПРО ПОХОДЖЕННЯ ПРИМІРНИКА

Взаємопов’язане поле
    899 ДАНІ ПРО МІСЦЕЗНАХОДЖЕННЯ ПРИМІРНИКІВ
Шифри усіх примірників документа, що каталогізується та їх інвентарні номери наводяться у полі 899.
У полі 712 наводяться шифри та інвентарні момери тільки тих примірників, до яких належить найменування установи, яке міститься у полі.


Блок взаємопов’язаних полівКолективний автор та тимчасовий колективний автор:

Підполя

Підполя такі ж як і у полі 710 з додатковим підполем 5.

Підполя ті ж, що в полі 710 з наступними доповненнями:

Форма наведення даних для поля 712 такаж сама як для поля 710. Нижче наведені приклади для колективних авторів з вторинною інтелектуальною відповідальністю.


підполе
a – Початковий елемент заголовку |ukr> |eng> |fre>

пояснення до підполя: Частина найменування колективу, яка використовується, як початковий пошуковий елемент в заголовку (частина найменування, під якою воно вноситься до упорядкованих списків).

пояснення до підполя: В підполі вводиться повне найменування організації, якщо воно не підрозділяється на складові частини, або частина складного найменування. Як частина найменування організації може, наприклад, виступати вищестояща організація, ім’я особи в найменуванні фірми, виставки і т.д., а також найменування країни або іншої адміністративно-територіальної одиниці.

обов’язковість підполя: ТАК (ОБОВ’ЯЗКОВЕ, якщо поле 710 наявне в запису.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)


підполе
b – Структурний підрозділ |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Найменування нижчого рівня, якщо заголовок має ієрархічну структуру або частина найменування колективу, якщо воно заноситься під назвою місцезнаходження (EX 2-6, 13, 15).

пояснення до підполя: Частина найменування організації, що представляє найменування підлеглого, підвідомчого колективу або структурного підрозділу, власне і є об’єктом уявлення в полі, але яке не може бути названий без вказівки вищестоящої організації (остання приводиться в підполі $a). Якщо в полі 71X вноситься найменування органів державного або адміністративного управління, то в підполі $b записується найменування самого органу управління (власті), а в підполі $a — найменування країни або адміністративної одиниці (приклад 4).

обов’язковість підполя: НІ (Обов’язкове, якщо є доступні дані.)

повторюваність підполя: ТАК (ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожного найменування нижчого рівня в ієрархії (EX 3, 4, 5).) (Повторюється для кожного ієрархічного рівня.)


підполе
c – Ідентифікаційні ознаки |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Доповнення до найменування колективу (географічні назви, дати, номери) за винятком порядкового номера, дати та місця проведення тимчасового заходу.

пояснення до підполя: Вноситься будь-яке доповнення до найменування тимчасових і постійних колективів і організацій, зроблене каталогізатором, окрім номера, місця і дати конференції.

обов’язковість підполя: НІ (ОБОВ’ЯЗКОВЕ за наявності даних.) (Факультативне.)

повторюваність підполя: ТАК (ПОВТОРЮЄТЬСЯ для кожної з ідентифікуючих ознак.) (Повторюється.)


підполе
d – Порядковий номер заходу або його частини |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Заноситься арабськими цифрами без нарощування закінчення (EX 12-14).

пояснення до підполя: За наявності нумерації в підполі приводиться порядковий номер наради або його частини у формі арабської цифри без вказівки буквеного закінчення (приклад 3).

обов’язковість підполя: НІ (ОБОВ’ЯЗКОВЕ за наявності даних.) (Факультативне.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)


підполе
e – Місце проведення заходу. |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Місце проведення наради, якщо воно використовується як частина заголовка (приклади 2, 3).

обов’язковість підполя: НІ (ОБОВ’ЯЗКОВЕ за наявності даних.) (Факультативне.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)

примітки: (EX 11-14).


підполе
f – Дата проведення заходу |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Дата проведення наради, якщо вона використовується як частина заголовка (приклади 2, 3).

обов’язковість підполя: НІ (ОБОВ’ЯЗКОВЕ за наявності даних.) (Факультативне.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)

примітки: (EX 11-14).


підполе
g – Інверсований елемент. |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Будь-яка частина найменування колективного автора перенесена з початку найменування (ініціали, ім’я та по батькові, записані після прізвища (EX 9, 10, 14)

пояснення до підполя: Використовується інверсія для перенесення будь-якої частини найменування організації для того, щоб зробити унікальним початковий елемент введення.

обов’язковість підполя: НІ (ОБОВ’ЯЗКОВЕ за наявності даних.) (Факультативне.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)


підполе
h – Частина найменування відмінна від початкового елементу заголовка та інверсованої частини |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: У заголовку з інверсованим елементом частина найменування наступна за інверсією (EX 9, 10, 14).

пояснення до підполя: Частина найменування, наступна за інверсією, яка відрізняється від початкового елемента введення і інвертованого елемента.

обов’язковість підполя: НІ (ОБОВ’ЯЗКОВЕ за наявності даних.) (Факультативне.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)


підполе
p – Адреса |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Адреса організації, відповідальної за підготовку документа (також адреса електронної пошти).

обов’язковість підполя: НІ (Факультативне.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)

примітки: Підполе використовується, якщо не застосовуються авторитетні / нормативні файли.

примітки: (EX 17).


підполе
3 – Номер авторитетного запису |ukr> |eng> |fre> |rus>

пояснення до підполя: Контрольний номер авторитетного запису для заголовка (EX 12).

обов’язковість підполя: НІ (ОБОВ’ЯЗКОВЕ за наявності відповідного авторитетного запису.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)


підполе
4 – Код відношення |ukr> |eng> |fre>

пояснення до підполя: Код використовується для визначення виду інтелектуальної відповідальності за документ. Список кодів міститься в Додатку C.

пояснення до підполя: Поле використовується для вказівки взаємозв’язку між організаціями, записаними в полі, і документом, що каталогізується, відповідно до Додатку C.

обов’язковість підполя: НІ (Обов’язкове)

повторюваність підполя: ТАК (Повторюється.)


підполе
5 – Установа-утримувач примірника |ukr> |eng> |fre>

пояснення до підполя: Найменування в кодованій або повній формі установи-утримувача примірника твору (найчастіше використовується для стародруків). Доки не існує міжнародно визнаних кодів організацій, рекомендовано застосовувати „USMARC Code List for Organizations“, який містить більшість бібліотечних агентств. У підполі після двокрапки необхідно зазначати ознаки ідентифікації примірника (шифр зберігання з поміткою номера примірника тощо).

пояснення до підполя: Найменування (в кодованій або повній формі) організації — утримувача екземпляра, до якого відноситься поле (наприклад, якщо в полі був вказаний колишній власник екземпляра) . Якщо організація володіє більш ніж одним екземпляром, підполе також повинне містити шифр екземпляра, відокремлений від найменування організації двокрапкою.

обов’язковість підполя: НІ (Факультативне.)

повторюваність підполя: НІ (Не повторюється.)

приклад 1: Проблеми стійкого розвитку Республіки Білорусь / Науч.-исслед. екон. ін-т М-ва економіки Респ. Білорусь.
2001#$aПроблемы стійкого розвитку Республіки Білорусь
71201$aМинистерство економіки Республіки Беларусь$bНаучно-исследовательский економічний інститут

приклад 2: 2001#$aДиалог. Карнавал. Хронотоп$eЖурнал наукових розшуків про біографію, теоретичну спадщину і епоху М.М.Бахтина$fВитебский державний університет і ін.
300##$aВ надзаголовке також: Відділ культури Вітебського міськвиконкому, Н.А.Паньков
702#1$aПаньков$bН.А.
71202$aВитебский державний університет
71201$aВитебский горисполком$bОтдел культури

приклад 3: Інженерна геологія сьогодні і завтра : Тр. междунар. науч. конф., 5-7 февр. 1996 р., Москва / [Редкол.: В.Т. Трофимов (гл. ред.) і др.]. — М. : Ізд-во Моськ. ун-та, 1996. — 166 с.; 21 см.
В надзаг. : Геол. фак. МГУ им. М.В. Ломоносова, Ріс. акад. єств. наук, Междунар. акад. наук. высш. шк., Науч. рада РАН з інженер геології, гідрогеології і геокриологии, Моськ. о-во випробувачів природи.
200 1#$aИнженерная геологія сьогодні і завтра$eТр. междунар. науч. конф., 5-7 февр. 1996 р., Москва$f[Редкол.: В.Т. Трофимов (гл. ред.) і др.]
702 1#$aТрофимов$bВ.Т.$4340
712 02$aМГУ им. М.В.Ломоносова$bГеологический факультет$4570
Приклад бібліографічного запису, складеного під заголовком. Найменування організацій в примітках приводяться у формі як на документі. Найменування, на яке необхідно створити точку доступу, записується в полі
712. В підполі $4 заноситься код, що визначає роль організації в створенні документа. Відсутність поля $3 указує на те, що установа, що бібліографує, не має свій в розпорядженні запису про цей колектив в авторитетній / нормативній базі даних.

приклад 4: Новіков, Микола Степанович.
Музей комсомольської слави імені Олександра Матросова. / Новиков Н.С.
200 1#$aМузей комсомольської слави імені Олександра Матросова$fНовиков Н.С.
700 #1$aНовиков$bН.С.$gНиколай Степанович
712 02$aМузей бойової комсомольської слави імені Олександра Матросова$c(Великий Лука)$4060
Приклад бібліографічного запису, складеного під заголовком індивідуального автора. Найменування організації, згаданої в основному заголовку документа, грає в даному випадку роль персоналії (підполе $4 — 060) і за Правилами несе інтелектуальну відповідальність, чому і записується в полі
712 у формі точки доступу (наряду або замість полів блоку 6--).
(див. також приклади до 710 поля)

приклад 5: Качанов Ю.Л.
Досліди про поле політики / Ін-т эксперим. соціології.
2001#$aОпыты про поле політики
700#1$aКачанов$bЮ.Л.
71202$aИнститут експериментальної соціології

приклад 6: EX 1
712 02$aIEA Coal Research
On title page: Coal research projects, United Kingdom, London, IEA Coal Research. IEA Coal Research is given as publisher, but clearly has a certain degree of intellectual responsibility for the item.

приклад 7: EX 2
712 02$aNacionalna i sveueili╩na biblioteka$bKnjigoveznica$5CiZaNSB: R IV-4? -5b
This copy of J. W. Valvasor's Crain, 1689 was rebound in the Binding Department of the National and University Library, Zagreb, on 23/05/91.

Creative Commons License