15 546
редагувань
Зміни
нема опису редагування
<span id="adp"></span>'''Автор адаптації — adp (Adapter)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), якеяка:
:: 1) переробляє музичну композицію зазвичай для різних засобів виконання;
:: 2) переписує романи чи оповідання для кінофільмів або іншого аудіовізуального носія.
'''Автор коментарів і приміток до друкованого тексту — cwt (Commentator for written text)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за коментарі або пояснення до тексту. Для автора рукописної анотації в друкованій книзі використовується код '''ann ''' (''Автор анотації'').
'''Автор концепції'''
'''Автор післямови, колофону і т.п. — aft (Author of afterword, colophon, etc.)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за післямова, колофон і т. п., але не є автором самого твору.
'''Автор передмови і т.п. — aui (Author of introduction, etc.)'''
'''Автор слів пісні — lyr (Lyricist)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який написав яка написала слова пісні.
'''Автор сценарію і т.п. — aus (Author of screenplay, etc.)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за кіносценарій, діалог, усний коментар і т. Пп.
'''Автор тексту опери, ораторії і т.п.'''
'''Автор тексту супровідного матеріалу — wam (Writer of accompanying material)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який написав яка написала значний матеріал, який супроводжує звукозапис або інший аудіовізуальний матеріал.
'''Автор цитат або витягів з тексту — aqt (Author of quotations or text extracts)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), чиє чий твір широко цитуються в інших творах, в створенні яких він/вона не брали безпосередньої участі. Таке цитування особливо часто використовується в каталогах виставок, колекціях фотографій і т. п.
'''Агент з продажу'''
<span id="arr"></span><span id="Аранжувальник"></span>'''Аранжувальник — arr (Arranger)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), переклав що переклала музичний твір зазвичай для іншого, ніж в оригіналі, засоби виконання. При аранжуванні музична основа оригіналу по суті не змінюється.
: ''СНМ'' Автор перекладу
'''Архітектор — arc (Architect)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), де що проектують споруди або контролюючого контролюють їх будівництво.
'''Архітектор ландшафту'''
<span id="asn"></span><span id="Асоційоване ім’я"></span>'''Асоційоване ім’я — asn (Associated name)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), пов'язаного язаної або згаданого згаданої в каталогізуємій одиниці або колекції, але яке яка не може бути визначено визначена як „Колишній власник“ „''Колишній власник''“ ('''fmo''') або іншим чином.
: ''СНМ'' Пов'язане ім'я
'''Колишній власник — fmo (Former owner)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), що була коли-небудь в минулому що був власником даного об'єкту, в т.ч. особи (або організації), якій він був подарований. Особа (або організація), яка подарувала цей об'єкт її нинішньому власнику, слід позначати кодом '''dnr ''' (''Дарувальник'').
<span id="mod"></span><span id="Ведучий"></span>'''Ведучий — mod (Moderator)'''
<span id="own"></span><span id="Власник"></span>'''Власник — own (Owner)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка в даний момент володіє каталогізуємою одиницею або колекцією, зборами.
: ''СНМ'' Тримач
: ''СНМ'' Фондоутримувач
'''Гравер — egr (Engraver)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка вирізає букви, фігури і т.д. на дерев'яній або металевій поверхні для друку.
'''Гравер по дереву в техніці обрізної ксилографії — wdc (Woodcutter)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка створює друковані форми, вирізаючи рельєф образів на поздовжньому розпилі дерев'яного блоку.
'''Гравер по дереву в техніці торцевої ксилографії — wde (Wood-engraver)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка створює друковані форми, вирізаючи рельєф образів на поперечному розпилі дерев'яного блоку.
'''Гравер по металу — mte (Metal-engraver)'''
'''Гравіровщик — prm (Printmaker)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка створює форми високого друку або глибокого друку.
'''Дарувальник — dnr (Donor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який подарував яка подарувала книгу, рукопис і т.д. її нинішнього власниканинішньому власнику. Дарувальники попереднім власникам позначаються кодом '''fmo''' (''Колишній власник'') або '''ins''' (''Автор дарчого напису'').
'''Даючий книгу в борг — len (Lender)'''
<span id="srv"></span><span id="Землемір"></span>'''Землемір — srv (Surveyor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка виробляє виміри земельних ділянок і т.п. для визначення місця розташування, розмірів і меж.
: ''СНМ'' Геодезист
: ''СНМ'' Маркшейдер
'''Виробник стереотипів — str (Stereotyper)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка виготовляє нову монолітну друковану форму за допомогою відливання або копіювання іншої друкованої форми.
'''Видавець — pbl (Publisher)'''
'''Ілюстратор — ill (Illustrator)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка задумує і, можливо, виконує малюнок, візерунок, орнамент або ілюстрацію зазвичай для супроводу тексту.
'''Ілюстратор-ілюмінатор'''
'''Інвестор — fnd (Funder)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який справив яка здійснила фінансову підтримку при створенні твору.
'''Інженер — eng (Engineer)'''
'''Ініціатор — org (Originator)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), пов'язаного язаної з інтелектуальним змістом твору. Дана категорія не включає в себе видавця, співавтора або спонсора за винятком тих випадків, коли вони також входять до складу колективного автора.
'''Інструктор'''
'''Інструменталіст — itr (Instrumentalist)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яка головним чином грає на якомусь інструменті в музичній або театральній постановці чи концерті.
'''Інтерв’юер — ivr (Interviewer)'''
'''Каліграф — cll (Calligrapher)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка демонструє мистецтво художнього письма, зазвичай як переписувач, копіювальник.
'''Картограф — ctg (Cartographer)'''
<span id="bsl"></span><span id="Книготорговець"></span>'''Книготорговець — bsl (Bookseller)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка з вигодою для себе робить книги та інші бібліографічні матеріали доступними для покупки.
: ''СНМ'' Книгар
'''Колекціонер — col (Collector)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), що зібрав яка зібрала матеріал з різних джерел, який згодом був класифікований, описаний і каталогізований як колекція. Колекціонер не є ні творцем матеріалу, ні особою, якій рукописні матеріали колекції були адресовані.
'''Комісіонер'''
'''Ляльковід — ppt (Puppeteer)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який яка маніпулює, управляє ляльками або маріонетками в музичному, драматичному поданні або концерті.
'''Куратор виставки — cur (Curator of an exhibition)'''
<span id="lbt"></span><span id="Лібретист"></span>'''Лібретист — lbt (Librettist)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка є автором тексту опери, ораторії і т. Пп.
'''Літературний редактор'''
'''Музикант — mus (Musician)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), виконуючого виконуючої музику або має відношення до музичного змісту твору. Використовується в тому випадку, коли неможливо або небажано більш точне визначення ролі.
'''Спостерігач — mon (Monitor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який яка контролює дотримання умов договору та відповідального за підготовку звіту та контроль за його розповсюдженням.
<span id="cmt"></span><span id="Наборщик"></span>'''Наборщик — cmt (Compositor)'''
'''Науковий консультант — sad (Scientific advisor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який вніс яка внесла науковий, педагогічний або історичний внесок в концепцію і реалізацію твори, особливо, аудіо-візуальних матеріалів.
'''Науковий керівник — ths (Thesis advisor)'''
'''Відповідальний за метадані — mdc (Metadata contact)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), перш за все відповідального відповідальної за збір інформації та підтримку вихідної версії набору метаданих (наприклад, набір геопросторових метаданих).
'''Відповідальний за обробку даних — prc (Process contact)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), в першу чергу відповідального відповідальної за виконання або запуск процесу, наприклад, накопичення наборів метаданих.
<span id="pbd"></span><span id="Відповідальний редактор"></span>'''Відповідальний редактор — pbd (Publishing director)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка контролює хід колективної роботи і забезпечує її послідовність або безперервність. Ця категорія включає головних редакторів, літературних редакторів, редакторів серій і т.д.
: ''СНМ'' Головний редактор
: ''СНМ'' Літературний редактор
'''Офортист — etr (Etcher)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка відтворює текст або зображення для друку, піддаючи метал, скло або інший матеріал окисленню або корозії за допомогою якої-небудь речовини.
'''Оцінювач'''
<span id="pth"></span><span id="Патентовласник"></span>'''Патентовласник — pth (Patent holder)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке отримало яка отримала патент на згадане згадані в об'єкті каталогізації винахід, корисну модель або промисловий зразок.
: ''СНМ'' Власник патенту
: ''СНМ'' Патентотримач
'''Патентозаявник — pta (Patent applicant)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який подав яка подала заявку на отримання патенту.
'''Патентовласник'''
'''Первинний правовласник — fpy (First party)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), так званої стороноюсторони, прописаної в договорі єдиною або першої. У разі передачі прав таким є особа, яка вчиняє передачу права, цедент, індосант, ліцензедавач, дарувальник і т.п. Кілька сторін можуть бути спільно названі первинним правовласником.
'''Перекладач — trl (Translator)'''
'''Персонал художньо-постановочної частини — prd (Production personnel)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), пов'язаного язаної зі створенням реквізиту, освітлення, сценічних ефектів і т. Пп. музичного, драматичного уявлення або концерту.
'''Друкар'''
'''Постачальник даних — dtc (Data contributor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка представляє дані для включення в базу даних або інший набір даних.
'''Постановник — rsg (Restager)'''
: Використовується для позначення особи, яка в контексті каталогізуємого ресурсу дає теоретичні знання з предмету, що вивчається або демонструє під час викладання фізичні прийоми і техніку.
: ''СНМ'' Інструктор
: ''СНМ'' УчительВчитель
<span id="cpc"></span><span id="Претендент на авторське право"></span>'''Претендент на авторське право — cpc (Copyright claimant)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка з моменту реєстрації іменується власником авторського права. З того моменту, коли претендент стає власником авторського права, авторське право може бути відчужене або пізніше передано іншій особі (або організації).: ''СНМ'' Претендент на видавнича видавниче право
: ''СНМ'' Претендент на право літературної власності
'''Приймаюча сторона — sht (Supporting host)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка підтримує (надаючи зручності, штат, інші ресурси) проект, програму, конференцію, захід, об'єкти даних, матеріальні об'єкти культури.
'''Програміст — prg (Programmer)'''
<span id="app"></span><span id="Прохач"></span>'''Прохач — app (Applicant)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), відповідальної за подачу заяви, прохання чи особи (або організації), яке яка визнається мають право на результати розгляду заяви, прохання (напр., на дарування прав, нагороду, титул, посада).
: ''СНМ'' Посередник
'''Розробник шрифту — tyd (Type designer)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка розробило накреслення використаного шрифту.
<span id="pma"></span><span id="Вирішуюче відомство"></span>'''Вирішуюче відомство — pma (Permitting agency)'''
'''Редактор-упорядник — red (Redactor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка розробляє структуру описуваної одиниці, не несучи при цьому інтелектуальної відповідальності за її зміст.
'''Редактор файлів гіпертекстової розмітки — mrk (Markup Editor)'''
'''Репортер — rpt (Reporter)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка пише або представляє повідомлення про новини або поточні події в ефірі або у пресі.
<span id="rev"></span><span id="Рецензент"></span>'''Рецензент — rev (Reviewer)'''
'''Скульптор — scl (Sculptor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка ліпить або вирізає тривимірні фігури.
'''Співавтор'''
'''Творець ескізів — ren (Renderer)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка з архітектурних креслень робить ескізи (тобто, зображення) в точної перспективі з метою дати уявлення про те, як буде виглядати реалізований проект.
'''Здобувач — dis (Dissertant)'''
'''Спонсор — spn (Sponsor)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який надав яка надала контракт або під заступництвом якої твір було написано, надруковано, опубліковано і т.д.
'''Справщик рукописів'''
'''Факсиміліст — fac (Facsimilist)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який виконав яка виконала факсиміле.
'''Фактор'''
'''Художник — art (Artist)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), який задумав яка задумала і можливо також зробив зробила оригінальний графічний малюнок чи твір мистецтва, якщо спеціальні коди (напр., '''egr''', '''etr''') не бажані. Для ілюстраторів книг кращий код '''ill'''.
'''Художник-декоратор — std (Set designer)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка переводить авторський задум художника-постановника з плоских ескізів на об'ємні декорації для театральної вистави, концерти, кінофільму, і т.д. Художники-декоратори роблять детальні інструкції та специфікації для спорудження декорацій.
<span id="ilu"></span><span id="Художник-ілюмінатор рукопису"></span>'''Художник-ілюмінатор рукопису — ilu (Illuminator)'''
'''Художник-костюмер — cst (Costume designer)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), яке яка створює і робить костюми, укладає волосся і т.д. для музичної або театральної постановки або концерту.
<span id="sds"></span><span id="Художник по звуку"></span>'''Художник по звуку — sds (Sound designer)'''
'''Цесіонарій — asg (Assignee)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), якому якій було надано ліцензію на друк або публікацію.
'''Кресляр — dln (Delineator)'''
<span id="exp"></span><span id="Експерт"></span>'''Експерт — exp (Expert)'''
: Використовується для позначення особи (або організації), якому якій доручено опис і оцінка речей, особливо рідкісних книг, творів мистецтва і т.п.
: ''СНМ'' Оцінювач