Відмінності між версіями «225 Серія»
Dubyk (обговорення • внесок) (→Примітки до змісту поля) |
Dubyk (обговорення • внесок) (→Примітки до змісту поля) |
||
| Рядок 160: | Рядок 160: | ||
{| class="wikitable" | {| class="wikitable" | ||
|- | |- | ||
| − | ! UNIMARC-підполе !! Назва елемента !! Номер розділу [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006]] !! ISBD( | + | ! UNIMARC-підполе !! Назва елемента !! Номер розділу [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006]] !! ISBD (2011) розділ !! Передуюча пунктуація |
|- | |- | ||
| $a || Назва серії || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.3|5.7.3]] || 6.1 || Нова область | | $a || Назва серії || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.3|5.7.3]] || 6.1 || Нова область | ||
| Рядок 169: | Рядок 169: | ||
|- | |- | ||
| $f || Відомості про відповідальність || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.6|5.7.6]] || 6.4 || / | | $f || Відомості про відповідальність || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.6|5.7.6]] || 6.4 || / | ||
| + | |- | ||
| + | | $g || Наступні відомості про відповідальність || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.6|5.7.6]] || 6.4 || / | ||
|- | |- | ||
| $h || Номер частини || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.7|5.7.7]] || 6.7 || . | | $h || Номер частини || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.7|5.7.7]] || 6.7 || . | ||
|- | |- | ||
| − | | $i || | + | | $i || Назва частини || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.7|5.7.7]] || 6.7 || , якщо після $h, є ще. |
|- | |- | ||
| − | | $v || | + | | $v || Позначення тому/випуску || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.13|5.7.13]] || 6.6 || ; |
|- | |- | ||
| $x || ISSN серії || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.10|5.7.10]], [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.11|5.7.11]] || 6.5 || , | | $x || ISSN серії || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.10|5.7.10]], [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.11|5.7.11]] || 6.5 || , | ||
| + | |- | ||
| + | | $y || Стандартний номер багаточастинного ресурсу (ISBN,…) || [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.10|5.7.10]], [[ДСТУ ГОСТ 7.1:2006#5.7.11|5.7.11]] || 6.5 || , | ||
|} | |} | ||
Версія за 15:59, 1 жовтня 2025
Зміст
- 1 225 Серія
- 2 Визначення поля
- 3 Наявність
- 4 Індикатори
- 5 Підполя
- 5.1 $a Назва
- 5.2 $d Паралельна назва серії
- 5.3 $e Підзаголовок
- 5.4 $f Відомості про відповідальність
- 5.5 $g Наступні відомості про відповідальність
- 5.6 $h Номер частини
- 5.7 $i Назва частини
- 5.8 $v Позначення тому/випуску
- 5.9 $x ISSN серії
- 5.10 $y Стандартний номер багаточастинного ресурсу (ISBN, ISMN тощо)
- 5.11 $z Мова паралельної назви
- 5.12 $2 Джерело коду
- 6 Примітки до змісту поля
- 7 Співвіднесені поля
- 8 Приклади
- 9 Див. також
225 Серія
Тег: 225
Назва поля: Серія
Інші назви: Series (англ.), Серия (рос.), Серия (болг.), Collection (фр.), Zbirka (словен.), Collezione (італ.), Serija (литов.)
Визначення поля
Поле містить назву серії (підсерії) або багаточастинного монографічного ресурсу, а також будь-які інші відомості, що стосуються назви, включно з відомостями про відповідальність та паралельними назвами іншими мовами — у тій формі та послідовності, в якій вони зазначені на джерелі, що каталогізується.
Поле відповідає зоні серії та багаточастинного ресурсу ISBD.
Наявність
Обов’язкове (факультативне).
Поле є повторюваним, якщо ресурс входить одночасно до кількох серій.
Індикатори
Індикатор 1: Індикатор форми назви
- Назва серії у формі точки доступу форми назви серії повинна бути записана у пов’язаному полі 410. Цей індикатор визначає чи співпадає форма відомостей про серію із формою точки доступу, записаної у полі 410.
- # – не застосовується (для багаточастинних монографій). (Пр. 8, 9)
- 0 – не співпадає з усталеною формою
- 1 – усталена форма відсутня
- Форма точки доступу не є встановленою, тому поле 410 не містить відповідної назви (Пр. 2).
- 2 – збігається з усталеною формою
- Дані у полі 225 еквівалентні усталеній формі.
- У всіх випадках рекомендовано щоб будь-яку усталену форму було занесено до поля 410.
Індикатор 2: пробіл (не визначено)
Підполя
$a Назва
Title (англ.).
Назва серії або багаточастинного монографічного ресурсу у тій формі, в якій вона подана на документі, що описується.
Не повторюється
$d Паралельна назва серії
Parallel Title (англ.).
Назва серії або багаточастинного монографічного ресурсу іншою мовою та/або писемністю, яка відповідає назві у підполі $a.
Повторюване для кожної додаткової паралельної назви серії (приклади 3, 7).
$e Підзаголовок
Other Title Information (англ.).
Підзаголовки та інші уточнювальні дані, які подані на документі підпорядковано до назви в $a або $d, або до назви частини у $i (приклади 4, 9).
Повторюване для кожного сегмента додаткових відомостей, а також для паралельних відомостей.
$f Відомості про відповідальність
Statement of Responsibility (англ.).
Відомості про відповідальність, що стосуються назви в $a чи $d (приклад 1), або нумерованої/іменованої частини у $h чи $i (приклад 5).
Підполе $f може містити:
- або весь текст відомостей про відповідальність,
- або лише перше з них.
У другому випадку наступні відомості подаються у $g (приклади 8, 9).
Повторюване для додаткових і паралельних відомостей про відповідальність.
$g Наступні відомості про відповідальність
Subsequent Statement of Responsibility (англ.).
Відомості про відповідальність після перших, що стосуються тієї ж назви (приклади 8, 9).
Повторюване для кожних наступних відомостей та для паралельних.
$h Номер частини
Number of a Part
Номер розділу чи частини серії або багаточастинного ресурсу, зазначеного у $a.
Повторюване для кожного підрозділу або ділення нижчого рівня або для паралельного номера частини (приклад 3).
$i Назва частини
Name of a Part (англ.).
Назва розділу або підсерії, коли серія у $a поділена на підсерії.
Повторюване для кожного нижчого рівня підсерій або для паралельної назви підсерії (приклади 3, 5).
$v Позначення тому/випуску
Volume Designation (англ.).
Номер описуваного документа у складі серії або багаточастинного ресурсу, зазначеного у полі 225, а також будь-який термін, що використовується у документі для його позначення (може бути в скороченій формі) (приклади 1–5, 7–9).
Повторюване (приклад 3).
$x ISSN серії
ISSN of Series (англ.).
ISSN серії, поданий як 8-значний номер із дефісом між 4-ю та 5-ю цифрами. Термін ISSN не вноситься, він генерується при виведенні (приклад 1).
Повторюване, якщо серія і підсерія мають власні ISSN.
$y Стандартний номер багаточастинного ресурсу (ISBN, ISMN тощо)
Standard Number of Multipart Monographic Resource (англ.).
ISBN, ISMN або інший міжнародний стандартний номер, що стосується багаточастинного ресурсу.
Номер слід записувати з типовою позначкою (ISBN, ISMN тощо) та дефісами між групами цифр (приклади 8, 9).
Повторюване, якщо потрібно зафіксувати більше ніж один дійсний стандартний номер.
$z Мова паралельної назви
Language of Parallel Title (англ.).
Код мови паралельної назви, поданої у підполі $d (приклади 3, 7).
Якщо $d повторюється, то $z також повторюється — у тому ж порядку, що й мови паралельних назв.
⚠ Це підполе та всі його повторення завжди подаються в кінці поля, перед $2 (якщо $2 наявне).
Для кодування використовують ISO 639-2 та і ГОСТ 7.75-97. Якщо використовується код з іншого джерела, це джерело вказується в підполі $2.
Див. Додаток А Коди мов.
$2 Джерело коду
Код системи (укр.). Source (англ.).
Джерело, з якого отримано код (коди) мови в підполі $z, якщо використовується код не з ISO 639-2. (приклад 7).
Для переліку схем див. Додаток А.
Факультативне.
Не повторюється.
Примітки до змісту поля
Інформація ISBD:
Дані для цього поля повинні заноситись у формі та послідовності як на документі відповідно до правил ISBD для зони серії та багаточастинного ресурсу.
⚠ Підполе $z не є елементом даних ISBD.
Відповідність між цим полем та ISBD (Консолідоване видання 2011) проілюстрована нижче. У тексті ISBD елементи зони серії беруться в круглі дужки „( )“, які не заносяться до UNIMARC запису.
| UNIMARC-підполе | Назва елемента | Номер розділу ДСТУ ГОСТ 7.1:2006 | ISBD (2011) розділ | Передуюча пунктуація |
|---|---|---|---|---|
| $a | Назва серії | 5.7.3 | 6.1 | Нова область |
| $d | Паралельна назва серії | 5.7.4 | 6.2 | = |
| $e | Підзаголовок | 5.7.5 | 6.3 | : |
| $f | Відомості про відповідальність | 5.7.6 | 6.4 | / |
| $g | Наступні відомості про відповідальність | 5.7.6 | 6.4 | / |
| $h | Номер частини | 5.7.7 | 6.7 | . |
| $i | Назва частини | 5.7.7 | 6.7 | , якщо після $h, є ще. |
| $v | Позначення тому/випуску | 5.7.13 | 6.6 | ; |
| $x | ISSN серії | 5.7.10, 5.7.11 | 6.5 | , |
| $y | Стандартний номер багаточастинного ресурсу (ISBN,…) | 5.7.10, 5.7.11 | 6.5 | , |
Паралельні дані:
Паралельні дані, наявні у документі, тобто дані надані іншою мовою або графікою визначаються за ISBD використанням знаку “=” у супроводі пробілу на початку будь-якого блоку паралельних даних. У UNIMARC '= ' є включеним у дані, де вони вимагаються за правилами ISBD, та передують даним у підполі, до якого відносяться. (EX 3, 6).
Зміст підполя:
Поле використовується тільки для серій, що належать документові, чия назва занесена до поля 200. Якщо запис зроблений для документу, який є серіальним виданням або серією сам по собі, поле 225 використовується тільки в тому разі, якщо серіальне видання або серія в свою чергу входять до серії. Назва каталогізованого серіального видання або серії заносяться до поля 200 ( 200, EX 3).
Якщо джерело запису не містить назви серії у формі як на документі, ніяких спроб не робиться для створення його від встановленої форми назви серії. Встановлена форма може бути занесена до поля 410 і примітка про назву серії може бути створена від цього поля.
Якщо запис серії містить відомості, які можна визначити як підназву або як назву підсерії, але неможливо визначити, що конкретно вони являють собою, то ці відомості рекомендовано визначати як підполе $e Підзаголовок. Номер та назва частини є єдиним елементом даних за ISBD і у деяких вихідних форматах можуть не розрізнюватись. У цих випадках при конвертації до UNIMARC перевага надається $i перед $h.
Співвіднесені поля
- The ISBN of multipart monographic resource title entered in field 200 is entered in field 010. 225 $y relates only to the ISBN of a resource title in 225 $a or $i.
- ISSN серії, назва якої вміщена в полі 200, заноситься до поля 011. 225 $x відноситься тільки до ISSN назви серіального видання у 225 $a або $i.
- The ISMN of multipart notated music resource title entered in field 200 is entered in field 013. 225 $y relates only to the ISMN of a resource title in 225 $a or $i.
- Поле 461 використовується, коли бажано підкреслити зв’язування окремих записів для даних різних рівнів, які потребуються у записах для серіальних видань.
- Якщо серія має ключову назву , ця назва не заноситься до поля 530, тому що це поле містить ключову назву твору, основна назва якого занесена до 200$a. Якщо серія має ключову назву, то вона заноситься до поля 308 Примітка щодо серії.
- Якщо точка доступу потребує імені будь-якої персони або назви колективного автора, які занесені до підполя $f, форма імені як точки доступу заноситься до полів блоку 7— або до полів 7-- , вставлених у поля 410 або 411.
Приклади
Техніка стандартних полів
EX 2
- 225 2#$aInternational series in the science of the solid state$vvol. 10
- 225 1#$aPergamon international library
- Xray diffraction topology виходить в двох серіях. Друга серія не використовується як точка доступу, тому немає встановленої форми, еквівалентної до її назви (значення першого індикатору дорівнює 1)
EX 3
- 225 2#$aEuropaische Hochschulschriften$hReihe I$iDeutsche Literatur und Germanistik$v Bd. 298$d= Publications universitaires européennes$hSérie I$iLangue et littérature allemandes$vvol. 298$d= European university papers$hSeries I$iGerman language and literature$vvol. 298$zfre$zeng
- Документ є томом 298 підсерії з паралельним підзаголовком трьома мовами. Назва серії еквівалентна встановленій формі. Language codes are derived from ISO 639-2, so subfield $2 is not used.
- На дисплеї має вигляд за ISBD :
- (Europaische Hochschulschriften. Reihe I, Deutsche Literatur und Germanistik ; Bd. 298 = Publications universitaires européennes. Série I, Langue et littérature allemandes ; vol. 298 = European university papers. Series I, Germany language and literature ; vol. 298)
EX 4
EX 5
- 225 2#$aAbhandlungen der Mathematisch-Naturwissenschaftliche Klasse$fAkademie der Wissenschaften und der Literatur$v Jahrg. 1976, Nr. 3
EX 6
EX 8
- 101 1#$afiu$cfin
- 101 17$avep$cfin$2iso639-3
- 200 1#$aKalevala$eLapsile i noristole$f[E. Lonnrot и др.$gVepsaks om kandnu N. Zaiceva]
- 225 0#$aJuminkeon julkaisuja$dJuminkegon paindused$v 27$zvep$2iso639-3
- The Karelian-Finnish epos "Kalevala" in the Veps language for children. Parallel title of series in 225$d is in Veps language. Code of Veps is derived from ISO 639-3, thereof the source of code is indicated in subfield $2.
Приклад 6
- Kalevala : Lapsile i norištole / [E. Lönnrot и др. ; Vepsäks om kändnu N. Zaiceva]. - Suomi : Juminkeko ; Petroskoi : Periodika, 2003 (Петрозаводск : ГП Тип. им. П. Ф. Анохина). – 163 с. : ил. ; 26 c см. - (Juminkeon julkaisuja = Juminkegon paindused ; No 27). - ISBN 5-88170-105-4 (в пер.). – ISBN 952-5385-12-4.
- 101 1#$afiu$cfin
- 200 1# $aKalevala$eLapsile i norištole$f[E. Lönnrot и др.$gVepsäks om kändnu N. Zaiceva]
- 225 0# $aJuminkeon julkaisuja$dJuminkegon paindused$v 27$zvep$2iso639-3
- Карело-финский эпос «Калевала» на вепсском языке входит в серию, основное заглавие которой представлено на финском языке, а параллельное – на вепсском. Параллельное заглавие серии записывается в подполе 225$d, кодированная информация о языке параллельного заглавия – в подполе 225$z. Код в подполе 225$z взят из ISO 639-3, соответствующий код указан в подполе 225$2.
Техніка вставлених полів
EX 1
- 225 0#$aOccasional paper$fBritish Museum$x0412-4815$vno. 33
- 410 #0$171002$aBritish Museum$12000#$aOccasional papers
Див. також
- UNIMARC для бібліографічних записів
- 2XX Блок описової інформації
- 225 Серія (УКРМАРК, НБУВ)
- 225 Серія (БД УКРМАРК)
- 225 Series // UNIMARC Bibliographic Format Manual. — IFLA, 2023. — No 1.0.0. — P. 311–315. (англ.)
- 225 Series 292-296 pp., UNIMARC Bibliographic, IFLA, 2008 (англ.)
- 225 Series (оновлення 2018), IFLA
- 225 Серия, RUSMARC (рос.)
- 225 Серия, BELMARC (рос.)
- 225 Серия, СБИР (болг.)
- 225 – Collection (mise à jour 2011), Bibliographic Transition in France (фр.)
- 225 Zbirka, IZUM (словен.)
- 225 Collezione (Ripetibile), Unimarc-IT (італ.)